Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1831 Nový příspěvek od thovt »

Princip závaží a kyvadla potvora gravitace.

paulo77
Příspěvky: 273
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1832 Nový příspěvek od paulo77 »

Zdravím, chystám se pořídit roudnický trubkový pluh 2-PN-30 a zajímalo by mě, jestli se na trubkac dají sehnat ostří, nebo se tam pasují ostří třeba z phx.

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1531
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1833 Nový příspěvek od UR1SK »

To chceš za ten Fiat? Áno ostria na trubkáč zoženieš. Akú budeš plochu orať? Ser na celý trubkáč, kúp niečo iné. V inzerátoch sú tie trubkáče dobre doj.bané. Ja osobne by som za taký menší traktor kúpil PN 252, orie oveľa krajšie a ide ľahučko.

paulo77
Příspěvky: 273
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1834 Nový příspěvek od paulo77 »

Za Forda, má 47 koní, což si myslim, že na dvoják bude stačit s přehledem. Má i regulační hydrauliku. Mám zatím Hegera rakouského 2x25 a chtěl bych zkusit 2x30 kvůli hloubce orby.
Ořu 20 arů, takže prd.

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1531
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1835 Nový příspěvek od UR1SK »

Trubkáč je, no neviem. Úspešne som ho predal. Doporučujem pred kúpou aspoň pozrieť videá ako to orie.
Trubkáč je síce 30 c, ale aby ako tak oral a neťahalo ma do zoraného aj tak som musel stiahnuť záber, vyzeralo to pomaly ako by som oral jednoradličným pluhom. Vždy to bol nejaký zázrak ho nastaviť, zakaždým to bolo ináč. Možno už bol ponaťahovaný, neviem.
Toto orie "samo" pekne zaklápa a ide na plný záber.
https://www.youtube.com/watch?v=yPfcXgbyGEE
https://www.youtube.com/watch?v=HGEFjJz3M_w

Tu je trubkáč
Vidno každú jazdu a traktor ťahá do zoraného, keby bol bez predku, bolo by to ešte viac vidno
https://www.youtube.com/watch?v=diFTgNRl4QA
Tu vidno ako je stiahnutý záber pluhu, nie je dodržaný orbový pomer. Keby nemal predplúžky tak by to bolo ešte horšie. Prípadne keby to bola stará mačina alebo riadne zapýrené strnisko, tak poslednú brázdu by mu odklápalo nazad. Mám s tým bohaté skúsenosti.
https://www.youtube.com/watch?v=HMl8zvheI7E

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1836 Nový příspěvek od thovt »

Pluh se vybírá podle typu půdy, těžké půdy hůře zaklápí a lepí se.

UR1SK : ono záleží v jakém stavu pluh je, je to samé jako tužka a psaní to snad nemusím vysvětlovat.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7914
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Nastavení pluhu na orání

#1837 Nový příspěvek od Chose11 »

To mám já, těžkou a lepí se...
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

paulo77
Příspěvky: 273
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1838 Nový příspěvek od paulo77 »

No na pluh se teprve pojedu podívat, zatím mám fotky, když mi nebude vyhovovat, půjde dál. Pořád to bude lepší než co mám teď

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1839 Nový příspěvek od ota »

Máme doma Z4611. Uplně v pohodě dává 2 radličnej pluh. Myslím že tam jsou 35 želka. Při těžké půdě nahnojeném políčku je třeba občas šlápnout uzávěrku. Ale ten náš pluh tam leze víc než na těch obrázcích. Vše je jen o nastavení. Povšechně kdo napíše že Roudnickej pluh orá blbě neumí si ho nastavit. Máme doma i troják trubkáč, dvoják trubkáč, taženej troják a když to máš nastavený jede traktor brázdou sám. Máme doma i ten ploužek za Z 25. Ten orá taky dobře, ale to nastavení je trochu obtížnější než u trubkáče. Máme dělanej pluh z 5 radličnýho taženýho Roudnickýho pluhu. 1 třetí, 1 druhé a 1 první místo ve starokolínské orbě. Jen to nastavit. Předradličky u nás nutnost. A to že trubkáč s předradličkou umí krásně zaorat i zelené hnojení o tom se netřeba bavit. Jako pěknou práci umí Privat. Ale ten je spíš na větší traktor. Kámoš má 4 radličnej a to je pohádka jak mu dělá. Zkus si někde zajet podívat na orbu nějakou třeba soutěžní. Jezdívali jsme do toho starého Kolína. A tam uvidíš co který pluh umí a jak je duležité nastavení pluhu. Jede traktor a pizdí pole, za ním jede stejný traktor stejný pluh a pěkná práce. Kolikrát za synem tam přijde někdo a co s tím děláš, že to tak pěkně lehce a hluboko orá? No nic jen to je potřeba nastavit nic víc. Jak jsem tu už 10x psal. Jeden jede a druhý jde za pluhem a šteluje. Nic na tom není. To že traktor táhne do, nebo z brázdy je také o nastavení to se dá lehce odstranit. Právě u toho trubkáče v pohodě, jen točením toho uchytu do ramen. Postavením pluhu ,,na špičku, nebo na prdel". Je to o tom jezdit a zkoušet.

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1531
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1840 Nový příspěvek od UR1SK »

paulo77 píše: stř pro 13, 2023 12:13 am No na pluh se teprve pojedu podívat, zatím mám fotky, když mi nebude vyhovovat, půjde dál. Pořád to bude lepší než co mám teď
daj fotky toho tvojho, možno niekomu bude dobrý. A teda ako správne podotkol kolega Thovt akú pôdu budeš orať?

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1531
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1841 Nový příspěvek od UR1SK »

Ota to máš pravdu, že je to o nastavení, ale je ťažko už zohnať trubkáč v dobrom stave. Ten môj bol už vyťahaný a rozlágrovaný a už som naň nemal nervy. Kúpil som Rabe werk 3 ják a ide ľahšie ako ten 2 jak trubkáč.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1842 Nový příspěvek od pavolmakys »

UR1Sk - prepac ale robota pana Josefa Franza je takmer ukazkova, takze si dovolim s tebou nesuhlasit.
1) traktor nikde netaha, to sa ti iba zda, pretoze ma mierne vytocene kolesa, to je trochu chyba sofera. Ma niekde video ako ukazuje ze ma volne sponovaky, a pri volnych sponovakoch je velmi nepravdepodobne pro tomto pluhu aby ho niekde tahalo.
2) Taktiez si dovolim tvrdit, ze pluh nema stiahnuty, zaber prvej radlice je rovnaky ako tej zadnej. A samozrejme, ak mas predradlicky, mozes ist s orebnym pomerom dalej, to je jedna z vyhod predradliciek, a preto to aj pan Franz urobil. Osobne ho nepoznam, ale on je jednym s tych co vie co robi, ak sa bavime o orbe.

Trubkove pluhy nie si zle, cim sirsie tym ale lepsie zaklapa, teda tie so zaberom 40cm su najlepsie. Je niekde video ako so suprom 50 orie kukurnisko prave s tymto 3x40 bez predradliciek a zaklapacov a nevidno nic hore. Treba mat na pamati ze trubkove pluhy maju kulturne odhrnovacky, ziadny poloskrutkovy alebo skrutkovy tvar. Teda pojdu mozno tazsie, ale vyborne drobia ak su vlhkostne podmienky dodrzane.

Ale toto vsetko je iba moj nazor. Keby takto oral kazdy, ta by to inak vyzeralo:
https://www.youtube.com/watch?v=jMTJxCPrwRs
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

paulo77
Příspěvky: 273
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1843 Nový příspěvek od paulo77 »

Já se úplně nechystám ten pluh co mám doma zatím prodávat, jen bych chtěl vyzkoušet jiný pluh, abych získal více zkušeností. Někde jsem tady i dával video toho pluhu ještě když jsem oral Steyrem a se starým ostřím. Pak jsem dal nové ostří a nejsem schopen to kloudně zorat, myslím, že mám moc utopené plazy za ostřím.
https://youtube.com/shorts/ybYYLrNHVo0? ... nzB1FF9sv5
Zrovna u videí pana Franse si vždycky říkám, že takhle bych chtěl někdy orat :red:

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1844 Nový příspěvek od thovt »

Ve videu by to chtělo nejdříve posekat.

Plaz jen zajišťuje rovný pohyb vpřed.

Je ostří pluhu aspoň o 0,5mm výše než deska.

paulo77
Příspěvky: 273
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1845 Nový příspěvek od paulo77 »

Ano, to je historické video. Teď právě nedokážu moc stabilizovat pluh při pohybu vpřed. Plaz mi dokáže vyskočit z brázdy. Musím plaz dorovnat s odhrnovaci deskou a snížit ho aby měl větší styčnou plochu se stěnou brázdy. Ale ten trubkac stejně zkusím

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“