Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1366 Nový příspěvek od thovt »

Ano, jestli máš nastavený zetormatic.
Plovoucí polohu používám, když má pluh kolo, víc nepotřebuji.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15816
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#1367 Nový příspěvek od oco13 »

Skúsim túto tému stiahnuť troška dolu k malotraktorom. Dvojkolák o niečo ťažší ako Vari, 10Hp, 16ky kolesá. Pluh konský cca 20cm záber. Nastavitelný v troch osiach. Pri oraní mi robí vlnovku. Pluh má byť natvrdo pripojený k traktoru alebo má mať vôlu doprava dolava?? Môj má vôlu asi 4 cm do každej strany, merané cca meter od bodu upnutia.

Packard
Příspěvky: 186
Registrován: ned úno 14, 2010 7:43 pm

Re: Nastavení pluhu na orání

#1368 Nový příspěvek od Packard »

Mám Tj-6,5 a originál pluh PON 25. Při orbě je pluh volný doleva i doprava a vede se pěkně rovno.
Když jsem se zase díval na videa s Holderama a jimy podobnýmy jednoosáky tak tam to zase mají většinou napevno.
Jediný průser je u toho volného při otáčení nebo couvání když se to zhoupne a pluh jde do boku tak to s tou frézou docela pěkně zacvičí.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1369 Nový příspěvek od thovt »

Oco 13 : možná je to tím že na jednosýho traktoru nemáš zapnout uzavěrku dif. nebo zamknutý kola.
Ano, pluh má mít vůli do stran,snáze se srovná brázda do roviny.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15816
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#1370 Nový příspěvek od oco13 »

Takže orat s uzávierkou ?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1371 Nový příspěvek od thovt »

Ano, náklon snižuje adhezi pneumatik, je potřeba aby zabírala stejnou chvíli, zaroveň to udržuje podelnou jízdu.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15816
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#1372 Nový příspěvek od oco13 »

Díky skúsim :friends:

FERI69
Příspěvky: 29
Registrován: pon led 14, 2013 9:44 pm
Bydliště: Košice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1373 Nový příspěvek od FERI69 »

pavolmakys píše:DYK:
1.Lomena tyc svojim tvarom umoznuje zmenit polohu pluhu voci traktoru v pozdlznom smere. To znamena ze sa jej otacanim meni uhol pluhu voci traktoru v pozdlznom smere. Uplne sedliacky povedane, meni sa uhol ako ked mas zapnutu dvojkolesovu vlecku a zabocis s traktorom, meni sa uhol oja voci traktoru.

2. Ak ti je prvy bod jasny, mozem pokracovat s tym ze na co je to dobre. Pluh je v pozdlznom smere stabilizovany plazom, teda ak ma ist pluh co najlahsie dopredu, je idealne ak ide v smere v ktorom sa sam stabilizoval pomocou plazu. Kedze ho mas ale uchyteny v trojbodovom zavese, mozes ho akokeby "znasilnovat " a vnucovat mu iny smer ako by chcel on. Ak je to len malo, tak sa len viac opotrebovava plaz, vymackavaju sa capy atd. Ak je to viac, prejavi sa to vyraznejsim opotrebovavanim a v konecnom dosledku aj tym, ze odrazu zacne pluh riadit traktor. Jednoducho pluh tlaci traktor predkom do alebo von z brazdy. Typickym prejavom potom je ze orac vytoci predne kolesa aby smeroval traktor tak kde chce ale pluh ho tlaci inde. Toto protiposobenie samozrejme je na ukor tahovej sily, takze traktor ide tazko, hrabe a da sa povedat ze to je cele taky maly porod.

3. Ako sa dozviem ze mam polohu pluhu spravnu?
Samozrejme prvym predpokladom je ze ta nikde netaha, teda mozes orat s rovnymi kolesa, pripadne aj pustenym volantom. Myslim ze vascina oracom sa s tymto uspokoji a neriesia viac. To vsak neznamena ze je to nastavene najlepsie ako to len moze byt.

4. Ak sa chces presvedcit, ze pluh naozaj iba tahas smerom dopredu a nijako mu nevnucujes inu polohu ako by chcel on, povol sponovaky na spodnych ramenach. Skusenost zo zivota ale aj tu s fora je taka, ze vascina pouziva sponovaky spodnych ramien na nastavenie zaberu prveho telesa, a po ich uvolneni ich hodi do jednej alebo druhej strany a zaber prvej hlavy sa zmeni. Preco? Je to preto, lebo si umoznil pluhu sa najst ten uhol voci traktoru ktory chce on. Ak si si vsimol, mozno nie, ramena pluhu so navzajom tak, ze tvoria lichobeznik. Tym chcem povedat, ze vzdialenost ramien od seba pri uchytoch na traktore je mensia ako vzdialenost pri uchytoch na naradi. Toto je cielene vyuzivane hlavne pri pluhu. Ono to nieje moc vidno, ale ked uvolnis sponovaky a budes pohybovat pluhom od jedneho kolesa ku druhemu, nebude sa pluh iba vysuvat na stranu ale bude ho aj natacat (ako to oje pri vlecke).

5. Nastavenie. Vsetky smery su pri pohlade zozadu na pluh a traktor.
Ak uvolnis sponovaky a hodi ti ramena aj s pluhom smerom ku lavemu kolesu tak to znamena, ze pluh chce ist do polohy, ze zadok pluhu chce byt viac vlavo. Ak chce ist zadok pluhu do lava, musis lomenou hriadelou docielit tento stav, teda tocit s nou v tom smere, aby lavy cap pluhu na lomenej hriadeli isiel dozadu, prec od traktora, pravy dopredu, ku traktoru. Vsimaj si polohu pluhu, ci si dociel to natocenie (zadok pluhu do lava) ako si potreboval. O spravnosti ze si na dobrej ceste sa presvedcis tak, ze pluh sa na ramenach musi tahat ku pravemu kolesu. Mas k dispozicii plne natocenie hriadele, teda , ze cap prejde od pozicie uplne dozadu (co najviac ku hlavam) az do pozicie uplne vpredu (dopredu, smerom od pluhu).
DYK: AK DOCIELIS STAV, ZE SA TI POLOHOU HRIADELE MENI POLOHA RAMIEN, NATOCIS HRIADEL TAK, ABY PRVA HLAVA BRALA TOLKO KOLKO TREBA. teda, LOMENOU HRADELOU BY SA SPRAVNE MAL NASTAVOVAT ZABER PRVEJ RADLICE.. Nasledne pritiahnes sponovaky tak aby mal pluh iba maly vykyv, teda nedotahovat ich uplne na fest, ale ani nie je dobre aby boli uvolnene prilis. Pri orani v kopci ked je pluh zdvinuty by mal inu polohu ako ked sa zaorie. Bude to velmi krivit pociatky brazd.

6. POZOR.
Ak to nebude niekomu fungovat, su len dve moznosti. Bud nepochopil princip, a toci opacne ako by mal, ALEBO, nie je uchyt pluhu vhodny pre dany traktor, pripadne je pluh poskodeny opotrebovanim alebo nejako ohnuty. V oboch pripadoch sa to da overit tak, ze ak sa poloha ramien vychylenych do jednej strany nijako nemeni pri otacani hriadele, vyskusam obe krajne polohy hriadele. Ak pri oboch krajnych polohach hriadele je pluh hodeny do jednej strany a nijako sa jeho poloha nemeni, tak to bude konstrukcny problem, bud na pluhu (extremne zodrate plazy, ohnuty pluh, atd.), alebo na traktore (nerovnaka dlzka ramien, krivo navaren uchyty atd.)

7. POZOR II
Skusenost 1.
Nechcem to komplikovat, ale zazil som osobne pripad, kedy som s uvolnenymi sponovakmi nemohol orat, pluh si robil co chcel. Raz bol v pravo, raz bol v lavo. Bolo to ale oranie prerastenej luky a velmi plytko. Musel som ho pevne zafixovat. Teda odporucam robit vyssie spomenute pokusy povedzme na zemiakovisku a s hlbkou aspon polovicu co umoznuje pluh. Ale hlavne, DAJTE SI NA TO CAS. NETRABE SA PONAHLAT A TREBA KONAT SYSTEMATICKY.
Skusenost 2.
Mal som kedysi roudnicky hranaty trojak. Mal som ho nastaveny tak, ze ma nikde netahalo, a zaber prvej radlice som mal nastaveny pravym sponovakom. Traktor isiel ale velmi tazko.Orat sa dalo iba na jednotke. Raz som oral po dazdi, no bolo to trapenie, co ma vsak donutilo s nad tym zamysliet, bol jav, ze pri tom ako traktor hrabal tak ho pluh normalne vytiahol z brazdy. Oral som proti kopcu, tak to bolo aj preto, ale bola tam bocna sila ktory by nemal byt prilis velka, ak nie nulova, hlavne v pripade ak ma pluh zaber presne tolko kolko mate medzi zadnymi kolesami. Tak som potom vysiel na luku, a tocil s nastavenim pluhu a tocil, ked nezabral jeden smer tak do druheho az na krajne polohy. O odrazu som to pochopil. Otocil som este pravy cap na pluhu aby som docielil rovnomernejsiu polohu ramien voci traktoru a vysledkom bol fakt, ze som oral na dvojke len taky fukot.
Zdravím,

Ak si si vsimol, mozno nie, ramena pluhu so navzajom tak, ze tvoria lichobeznik.... tu sa myslia spodné ramena trojbodu traktora?
Nastaveni podľa bodu 4 je treba robiť v akej polohe pluhu? V brázde zaoraný a alebo zdvihnuté pluhy? Na rovine?
Ked som nastavoval záber 1. pluhu som nevdel dostať pluh dostatočne vľavo, aby som vedel splniť požiadavku vzdialenosti medzi vonkajšou stranov pluhu a vnútornou stranov pravej pneumatiky. Pluh je posunutý vľavo do maximálnej polohy a aj tak som to nedosiahol do uspokojivej miery( presah 3-4 cm ) realne to bolo do polovice lemeša. Traktor aj pluh je nový. Pomohlo by ak zmením rozchod kolies. Teraz mám 825 mm, je tam niekoľko ďalších rozchodov.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15816
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#1374 Nový příspěvek od oco13 »

Ked som nastavoval záber 1. pluhu som nevdel dostať pluh dostatočne vľavo, aby som vedel splniť požiadavku vzdialenosti medzi vonkajšou stranov pluhu a vnútornou stranov pravej pneumatiky.

Feri a napadlo ťa že ten pluh možno nie je vhodný za traktor s takýmto rozchodom?
Možno práve preto ponúkajú na japončíkov toto
Obrázek
https://dom.bazos.sk/inzerat/118132625/ ... sireny.php
Tam si posunieš pluh kam chceš.

FERI69
Příspěvky: 29
Registrován: pon led 14, 2013 9:44 pm
Bydliště: Košice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1375 Nový příspěvek od FERI69 »

No predali mi ho s traktorom, tak prepokladám, že je OK. Mám Farmtrac 26 a pluh je 3x25cm. Tento:

https://www.google.com/search?q=trojrad ... AfSakG9AUM

https://photos.app.goo.gl/iWUL3S6LyyaVMWf8A

F.

vresinak
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 01, 2020 2:14 pm
Bydliště: V5esina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1376 Nový příspěvek od vresinak »

Prosím o radu.
1. Mám nový Belarus 320.4 (37 HP).
2. K němu jsem si pořídil dvouradličák, původně snad Šálek 2x35.
3. Pluh jsem připojil a seřídil dle návodu v tomto vláknu (nejprve jsem nastavil hloubku orby cca. 19 cm, potom už jen 15 cm).
4. Při seřizování jsem dbal na to, aby plazy ležely celou plochou na zemi.
5. Zatím nemám namontováno přední závaží (tuším, že Belarus dodává 200 kg)
6. Orám na rovině, pozemek byl letos oraný.

Při orbě mám tento problém:
1. Prvních cca. 10m je orba v pohodě.
2. Potom to už traktor není schopen utáhnout, protože to začne nadlehčovat přední kola, která přestanou zabírat.
3. Zkoušel jsem to nejprve s nastavením hloubky 19 cm, potom 15 cm. Ve finále jsou oba pluhy zajeté do země.

Fotky pluhu i traktoru zde: https://photos.app.goo.gl/VnPDXm9KRfYMDCL29

Můžete mi prosím někdo zkušenější poradit, co jsem podělal/přehlídnul?

Díky.

jiriSBS
Příspěvky: 1771
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1377 Nový příspěvek od jiriSBS »

Vypadá to na špatné umístění táhla třetího bodu.Na fotu vyznač (z boku) kde jsou na traktoru zavěšeny spodní ramena,vypadá ,že jsou umístěny nad osou zadních kol(pokud foto neklame),Pravděpodobně bude třeba "zvednout" táhlo třetího bodu.Za tyto traktory mají pravděpodobně jinak postavené body závěsu pluhu.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1378 Nový příspěvek od thovt »

vresinak:Ten trakturek skoro malý tank máš zapnutou plovoucí plohu na hydraulice když oráš.
Vyfoť nám ho brazdě, když se zastaví.

vresinak
Příspěvky: 6
Registrován: čtv říj 01, 2020 2:14 pm
Bydliště: V5esina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1379 Nový příspěvek od vresinak »

Vyfotim zítra za světla. Při orání mám zaplou plovoucí polohu. To je dobře nebo špatně?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5462
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1380 Nový příspěvek od thovt »

Polovoucí poloha rozvaděče je zakladní pro orbu, existují pomocné hydraulické okruhy pro jednodušší orbu jsou to novodobé berličky pro traktoristy. Neříkam že jsou špatné, jsou spíše do extremů.
Kdo umí je na rovině nepotřebuje.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“