Mistři orby

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Mistři orby

#46 Nový příspěvek od Ondras83 »

ono bylo taky oproti lonskym rocnikum o dost lepsi pole - myslim tim, ze bylo mokry akorat, i lehky pluhy nas domadelu sly pekne do zeme, loni to bylo jako sutr

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Mistři orby

#47 Nový příspěvek od ota »

No asi jo. Vloni ty malí lehký pluhy nešly do země. U nás jsme nesledovali rozdíl. I když máme jen dvoják za Z 40 tak je to stejné. Ten náš tam leze sám. Ale zase letos bylo hodně poznat vzadu že je těžší půda, trochu tam lezl ven jíl. A v předu to bylo uježděný jako cip. Taky když se přijelo od zadu tak si kus před konce celkem zakouřil a bylo třeba trochu přišlápnout plyn. Jinak taková půda písek s hlínou, ale když se to trochu ujezdí, je to beton. Ono potom když to pustíš fakt dolu je to tam tvrdý. Je to tím, že oni neorají.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Mistři orby

#48 Nový příspěvek od DYK »

Jsou někde popsány zásady jak začínat orat na sklad nebo jak orat do rozpluhy?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Mistři orby

#49 Nový příspěvek od thovt »

Orba na sklad : Ora se od prostředku pole ke kraji pole jednou zleva podruhe zprava.
Orba do rozpluhy: Ora se od jednoho kraje pole poté od druhého kraje pole.
Orba uprostřed pole končí.

Důležité vedět kam se otačí půda při orbě, druhý rok se otačí nadruhou stranu. Udržuje se tím rovné pole.
Toto nejde používat na polích, které jsou na svahu.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Mistři orby

#50 Nový příspěvek od DYK »

No dobře a tak při orbě na sklad je pás na středu nezoraný a jen je na něj odvalena zemina?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

PEST
Příspěvky: 1249
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Mistři orby

#51 Nový příspěvek od PEST »

Běžně se to tak dělá, ale jak píšeš kousek je nezoraný a naoráš si tam kopec. Dá se to obejít naorám brázdu a zpět jedu kolem v brázdě ale orám už to jednou zorané, pak už se jede dokola.

Jinak správný postup: udělá se brázda a zpátky se orá jakoby od ní, vzniká rozor, prostě máš uprostřed pole rýhu, vzniklou ze dvou brázd a na každou stranu hozenou hlínu, následně naoráš nasklad do té vzniklé rýhy s obou stran a jedeš už dokola, takže uprostřed je rovina a přeorané :-) dobré je při orání nasklad si nechat na krajích pole stejnou vzdálenost jako na souvratích a pak se celé pole orámuješ a dooráš komplet boky i souvratě a nemusíš dělat každou souvrat zvlášť.


Co se týče rozorávání, rozpluh...když se začínáš blížit s oráním k sobě je vhodné začít vyorávat klíny aby ti nakonec zbyl stejně široký nezoraný pás. Pak téměř poslední pluh se orá mělčeji, otočíš se jedeš zpět oráš klasickou brázdu jakoby toho cos oral mělčeji, a pak bud procouvat nebo objet jinou líchou a ještě s přivzednutým pluhem shodit to z druhé strany kde už je zoráno do poslední brázdy a tím ti na pole zůstane jen jedna menší brázda.

Blbě se to popisuje, chce to vidět a nebo mít u sebe někoho kdo ti to vysvětlí.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Mistři orby

#52 Nový příspěvek od DYK »

Ale tak já myslím, že jsem to pochopil celkem bezezbytku. V tom prvním případě - orba na sklad - Ty první dvě jízdy tam - zpět a rozhozu do boků - nemá se to taky dělat o chlup mělčeji a při přihazování zpět už na požadovanou hloubku? Kvůli tomu, aby se měl pluh o co opřít patkou, když pojede již jednou odoraném.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Mistři orby

#53 Nový příspěvek od zetorak jirka »

PEST - Teoreticky jsi to napsal úplně přesně, ale praxe je trošku jiná, nikdy při svoru,nebo jak říkate na sklad, neostane po prvních dvou brázdách přihozených na sebe , nebo vedle sebe nevznikne roviná, vždycky je tam tuplovaná vrstvana první brázdy, i když si ji nejdřív odořeš, tak ji spátky hodíš i se spodní vrstvou. Je pravda, že když je ta první brázda podoraná lehce se rozsmykuje nebo rozvláčí, než když není podoranás S ostatním stebou naprosto souhlasím.

Uživatelský avatar
fidlaz
Příspěvky: 638
Registrován: pon lis 18, 2013 9:06 pm
Bydliště: na hané

Re: Mistři orby

#54 Nový příspěvek od fidlaz »

čau nás co školily letos na mistrovství orby pro jednostrané pluhy v přerově tak nám vysvětlil že se první udělá rozor na středu pole hloubka kolem 10 cm na obě strany poté se začne dělat sklad na střed rozoru hloubka celková cca 20 cm poořeš 4 dokola a pak si máš udělat kraje pozemku viz obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PEST
Příspěvky: 1249
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Mistři orby

#55 Nový příspěvek od PEST »

abych jen nekecal, tak moje výsledky...

začátek sorávky
Obrázek

dvě sorávky, jedna skoro hotová, druhá načnutá, mezitím se ke konci dotočila rozorávka
Obrázek

jiné pole sorané
Obrázek

fotku rozorávky jsem nenašel, no a od letoška válčím crystalem s obracákem, jednostranného privata převzal táta a oráme od letoška spolu
Obrázek

Závěrem, netvrdím že to umím a to co umím, umím jen díky tátovi, který mě to po X letech a X tisících hektarech praxe na škodovce učil :friends:

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Mistři orby

#56 Nový příspěvek od DYK »

Já si myslím, že při s-orávce dokážu jet tak, aby to bylo přiklopený k sobě vlastně rovné kde nikdo nic nepozná, ale šlo mi o to, že prostě pruh bude pluhem netknutý, jen na něm bude navalená od pluhu zemina, tak jestli je na to nějaká mast jak "správně na to".
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
fidlaz
Příspěvky: 638
Registrován: pon lis 18, 2013 9:06 pm
Bydliště: na hané

Re: Mistři orby

#57 Nový příspěvek od fidlaz »

jde to tím že uděláš první rozor do hloubky 10-15 cm a potom to ještě jednou přejedeš na sklad do hloubky 20 cm
Obrázek

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Mistři orby

#58 Nový příspěvek od zetorak jirka »

PEST - 8) můžeš být hrdý, orba je na jedničku, je vidět že jsi byl taťkoj dobrým učedníkem

PEST
Příspěvky: 1249
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Mistři orby

#59 Nový příspěvek od PEST »

děkuji :ano:

ono mi ani nic jiného nezbývá, než se snažit, nemůžu dělat ostudu předchozím generacím co se na tom dřeli, vzal jsem si pole po dědovi z pronájmu zpět, dost jich je u silnice a navíc, víš jak to je na vesnici...co chce ten mladej jako dělat ...hospodařit...co si myslí, že zbohatne?...takže ať si trhnou a nemaj důvod pomlouvat ještě víc :jazyk:

Packard
Příspěvky: 186
Registrován: ned úno 14, 2010 7:43 pm

Re: Mistři orby

#60 Nový příspěvek od Packard »

ladiki píše:tak co? byli jste někdo v Prosenicích? Na chvilku jsem se tam otočil a celkem mě překvapila kvalita orby. Profíci ji měli OK, ale všichni také ne. Kromě 2 borců, ostaní orali tempem, že by to nestihli ani do jara!!!! Na druhé straně pole orali borci s Z25 a nějaké trac 050 a to byla hrůza.....jasný, neměli matchové kvernelandy, ale takový rozdíl mě překvapil. Je fakt , že i se závodnímy pluhy to někteří profící neměli zrovna ideální. Celkem zklamáním pro mě byla orba asi 3-4 velkých traktorů se 4-7 radličnými pluhy. U těch jsem čekal kvalitnější orbu. Vyjímkou byla referenční orba pluhu Ovërum, kterou si ale dokážu na předváděcí akci představit také lepší. Podmínky pro orbu byly ideální. Dle mého je kvalita orby skoro sprosté slovo, hlavně, že je zoráno........ :jazyk:
Nic ve zlém ale dovedeš i tak orat jako umíš kritizovat?

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“