Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5500
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1936 Nový příspěvek od thovt »

Hadrox 400 je celkem vhodný .

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2379
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1937 Nový příspěvek od CBS »

Núdzovo som tiež vyváral odhrňovacie dosky, chýbajúci materiál som vyrezal zo starých odhrňovačiek. Neviem, prečo je hardox zlý do slamy a kameňov, ale aj klzáky žacích valov na kombajnoch bývajú z hardoxu.
Mal som kolegu, ktorý stále špekuloval s lemešmi, zohnal hardoxovú platňu, ale za opracovanie nechcel dať ani cent, jeden frézár mu mal sfrézovať brity, ale neviem či to dočšo ku zdarnému koncu, pre problém so zahĺbením skrutiek chcel použiť vratové s pologuľatou hlavou. :pistol: Nechcel bežne dostupné lemeše, že vraj málo vydržia, ale asi bol problém v cene. Lebo stále len zháňal kde sa čo dá lacno zohnať, ideálne zadarmo :D

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20976
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1938 Nový příspěvek od ota »

CBS někde jsem o tom psal. Hardox je dobrej otěruvzdornej materiál. Ale zkušenost syna z kombajnu. Dali si vypálit na lištu splazy z hardoxu. Když po nasazení zapálil asi po 5 pole s ječmenem, zjistili, že to dělají ty hardoxové splazy. U druhého kombajnu zapálil pole jen 4x. Přehodili na oruginál a ani jednou už nezapálil. Originály z jakéhosi nejiskřivého materiálu. Jiskřilo to po styku s křemenem. Kterého je tu jako maku.
Nevím sice jak tvarujete desky na pluh z hardoxu na odhrnovačky. Mám známého co by asi dokázal z plátu vypáleného hardoxu natvarovat odhrnovací desku. Má na to vercajk a stroje. V domácích podmínkách si nejsem jistej jak to naohýbat.
Na obrobení použít TK materiál. Kdysi jsem dělal nože do špalíkovače a jde to obrábět. Mám tu do mého špalíkovače výpalky na nože taky z hardoxu 450. Ale nejdřív odzkouším ty obyčejně z pasoviny. Když to bude fungovat, nahradím je pak hardoxem. Mám pro jistotu 3 sady. Obrobím doma. Mám na to vercajk.

pavel sk
Příspěvky: 12911
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nastavení pluhu na orání

#1939 Nový příspěvek od pavel sk »

To ako rychlo lietali s tym kombajnom po poli??? Na vznik iskri treba okrem trenia dvoch materialov o seba aj nejaku tu rychlost aby to škrtlo. Zapalovac pomalym tocenim kolieska o kamenček tiez iskru neda :-/

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1315
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Nastavení pluhu na orání

#1940 Nový příspěvek od Hranostaj »

S těmy splazy mám stejnou zkušenost jako Ota. Když se sekalo večer byly krásně vidět jiskry

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20976
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1941 Nový příspěvek od ota »

Pavle sk jsi zemědělec a nevíš jak rychle jezdí kombajn? Průser byl ještě drťič. Ten to pěkně rozfoukával. Bo si toho v kabině nevšimne že za ním už hoří. Nevymýšlím si to. Je to z praxe. Jak píšu, originál splazy jsou z nějakého nejiskřivého materiálu. A jsou asi dražší, než vypálenej matroš i když hardox. To chtěli, aby to vydrželo dlouho a neodíralo se. Nešlo to. Když je sundali byl klid. U nás jsou na některých pozemcích tuny křemenů v různách velikostech. A lišta po nerovnostech škrtá o ně. Hlavně ječmen jarní. Syn z toho měl skoro mindráky. Nebyl den aby nehořelo. Jezdí s níma s Joskynem lejtou a hadicí. Ono chybama se člověk učí.

pavel sk
Příspěvky: 12911
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nastavení pluhu na orání

#1942 Nový příspěvek od pavel sk »

Zaujimave :shock: :-/ . U nas sme furt papuče (plazy) u žacich lišt kombajnov, ale aj u mliagačov vyvarali kusmi s listovych pier s LIAZ-u a nebol s tym problem a vydrzalo to dlho.
Naposledy upravil(a) pavel sk dne pon dub 29, 2024 9:37 pm, celkem upraveno 1 x.

pavel sk
Příspěvky: 12911
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nastavení pluhu na orání

#1943 Nový příspěvek od pavel sk »

Ota. My sme tie drvice nemali na kombajnoch nikdy. Moja reakcia s rychlostou kombajnu preto bola taka, ze som si pri tej beznej pozadovej rychlosti kombajna nevedel nijak predstavit lietat iskri spod lišty u zeme, az tak zeby dokazali zapalit strnisko. To muselo iskrit ako bruska :)

Uživatelský avatar
CBS
Příspěvky: 2379
Registrován: pon úno 16, 2009 1:37 pm
Bydliště: Levice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1944 Nový příspěvek od CBS »

Jednou z príčin bude určite kremeň. U nás je na šťastie kameňa málo. Máme starší kombajn, vlani sme pred sezónou tieto plazi menili, lebo rok dozadu sa niektorý predral a vyhol dole. Ten vyhnutý sme cez žatvu vyrovnávali, ale to bol masaker, asi 4mm pôvodný plech, miestami zodrazý, ale ani 5kg kladivo sa doňho nechytalo, až pribodovanou pákou ledva. Ak neboli pôvodné plazy z hardoxu, musí to byť veľmi podobný materiál- ohýbateľný, zvariťeľný s rovnomernou tvrdosťou v priereze.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5500
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1945 Nový příspěvek od thovt »

Hadrox není WDčko ani to není na všechno.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15966
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#1946 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapci ja som sa pýtal na hardox ako material na LEMEŠ , nie na dosku nie na kombajn. Aj to len z toho dôvodu že sa odporúča na lopaty čelných nakladačov, aký rozdiel je v krájaní hliny pluhom a naberaní hliny lopatou nakladača. Taká bola moja úvaha, tak sa tu nepobite :friends: :smich: :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20976
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1947 Nový příspěvek od ota »

Dobře tedy Oco. Teď otázečka. Jak dlouho Ti vydrží želka na pluhu když nasadíš nové kusy? Nějak jsem nedával pozor, kolik radlic máš na pluhu. Typuju dvě? Beru to podle našeho nejpoužívanějšího pluhu. Taky je to dvoják. Ale větší. Nevím tam jsou předradličky taky dvě. Myslím si, že želka předradliček jsme měnili jednou. Ty želka na velých radlicích tak 4x co ten pluh máme. Když jsme hospodařili oralo se víc. Musel jsem přehazovat ostrá želka na podmítku. Na hlubokou orbu jsem zase dal ty víc jetý. Máme doma několik sad. Ty z podmítky šly stranou a nasadil jsem ty použitý. Orali jsme asi 2 ha? Něco pak záhumenkářům. Něco jako služby. Teď co nehospodaříme tak tam jsou želka dlouho. Teď ten dotaz. Kolik by stálo vypálení třeba 4 ks želek z hardoxu v palírně a kolik by stálo zakoupení nových želek na pluh? U nás se stále nechají sehnat na náš pluh želka. Není to už sice co to bývalo. Ale dají se koupit. Teď je další otázka, vyplatí se pálení, materiál, naostření té ,,řezné" části a vykutění jakýchsi děr pro pluhový šroub? Nebude to trochu utopie dát si tenhle typ želek vypálit a pak to pokutit? Než sehnat želka přímo na ten pluh a jen je nasadit?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5500
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1948 Nový příspěvek od thovt »

Dělaš z toho vesmírný projekt , stačí karboflexa , vrtačka , vrták na kulatou díru a hranatou nebo pilník.
Pluhový šroub dost vzacný na nový pluzích, dnes tam cpou zapouštený šroub.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15966
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#1949 Nový příspěvek od oco13 »

Mám 3x20 a 1x35 , a pravdu povediac nové lemeše som videl len na fotke. Nikdy na nijakom pluhu za 30 rokov som ich nemenil možno raz na niektorom brúsil karbinou, lebo tam bol zub jak krava. Bola to len čisto teoretická úvaha. :-/ :jazyk:

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5500
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1950 Nový příspěvek od thovt »


Odpovědět

Zpět na „Polní technika“