hnaný vlek/vlečka za traktor

vleky, káry, vozíky, návěsy, cisterny, vyvážečky, hnojáky, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#46 Nový příspěvek od vitex »

8) 8) 8)

kahi
Příspěvky: 1063
Registrován: stř říj 05, 2011 8:30 pm
Bydliště: Chvaletice, Protivín
Kontaktovat uživatele:

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#47 Nový příspěvek od kahi »

tak trošku přemýšlím o stavbě hnané vlečky za traktor menších rozměrů cca 160 na 280cm, mám traktor MF 35 a nevím jakou bych měl použít nápravu
co jsem vyluštil z manuálu tak mám poměry: PTO 2,78:1
1st 3:1
2st 2:1
3st 1,09:1
redukce je 4:1

traktor je obut na pneu 11,2 na 28"
dál by mě zajímalo jaká naprava by byla dobrá pro pohon káry a to nejlépe obutá na pneu 15,3

hledal jsem celé dopoledne ale ničeho jsem nenašel tak snad mi tady někdo poradí. a ta tabulka co je na netu nějak mi to v ní nejde
díky moc!!!

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2440
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#48 Nový příspěvek od StaPo3011 »

nějak jsem z materiálů na netu nepochopil, jestli tohle MF má možnost převodové závislosti otáček PTO hřídele. Pokud ne, tak si holt musíš zvolit jedinou rychlost, na které to pak bude fungovat.
A ohledně převodového poměru bych asi moc neteoretizoval, dal jedno kolo traktoru na špalek, na hřídel pto nějakej kotouč s ryskou aby se to líp odečítalo a točil klikou motorem a počítal kolikrát se otočí pto na jednu otáčku kola traktoru. Výsledek vynásobit dvěma (pokud jedno kolo stojí, tak druhé se přes dif točí 2x rychlejc) a máš převodovej poměr otáček kol traktoru ku pto.
Anebo možná jednodušeji-udělat na zadním kole rysku křídou a popotlačit/popojet na rovině o jednu otáčku zadního kola. Pak se otáčky pto nenásobí dvěma :) .
Ten poměr pak přenásobit poměrem obvodů kol traktor/vlečka (anebo vlečka/traktor?-sorry, už je silvestr) :) a vyjde ti potřebný převodový poměr v difu vlečky.
Naposledy upravil(a) StaPo3011 dne sob pro 31, 2016 6:15 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#49 Nový příspěvek od Killer Koly »

kahi: jak pise stapo nebo az budes v praci, tak se stav, neco vymyslime
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

kahi
Příspěvky: 1063
Registrován: stř říj 05, 2011 8:30 pm
Bydliště: Chvaletice, Protivín
Kontaktovat uživatele:

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#50 Nový příspěvek od kahi »

StaPo3011: ahoj, zapoměl jsem napsat že když zapínám pákou náhon tak mám na výběr dvě možnosti klasických 540 a pak další je že se točí v určitým poměru se zadními koly, jak je to u zetora?
jinak ted ani nezjistím ten poměr protože mám traktor těsně u zdi a navíc mám čelnák na zemi takže s ním ani nehnu. jinak je to massey ferguson 35x

Killer Koly. něco vymyslíme až zjistím jak to po čase funguje v práci:)

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2440
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#51 Nový příspěvek od StaPo3011 »

kahi píše:StaPo3011: ahoj, zapoměl jsem napsat že když zapínám pákou náhon tak mám na výběr dvě možnosti klasických 540 a pak další je že se točí v určitým poměru se zadními koly, jak je to u zetora?
...
Podobně, akorát je v návodě k obsluze přímo tabulka jaký otáčky má pak hřídel pto v závislosti na zařazeným rychlostním stupni na převodovce (za předpokladu nominálních otáček motoru). A protože se na převodovce dá vyřadit (páčkou redukce do mezipolohy mezi redukcí a normálním převodem) pojezd, můžeš mít na zemi (bez pohybu traktoru) několik různých rychlostí pto, včetně zpětného chodu (už jsem využil pro odkousnutí zakouslého kužele štípačky).

kahi
Příspěvky: 1063
Registrován: stř říj 05, 2011 8:30 pm
Bydliště: Chvaletice, Protivín
Kontaktovat uživatele:

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#52 Nový příspěvek od kahi »

no zatím jsem v tom 300 strankovým manuálu nic neobjevil. tak hold půjde traktor na špalky a budu točit kolama a počítat. jinak otec má 4011 a hnaný rozmetadlo a zatím to nepoužil, myslíš že ta 40 bude mít stejný převody jako 30?

kahi
Příspěvky: 1063
Registrován: stř říj 05, 2011 8:30 pm
Bydliště: Chvaletice, Protivín
Kontaktovat uživatele:

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#53 Nový příspěvek od kahi »

tak jsem měl dneska odpoledne trošku času a zkusil jsem si to spočítat a vychazelo mi to na jedno otočení kolem necelých 3,5 otáčky na náhonu at jsem měl redukci nebo ne a to včetně všech kvaltů! ale nějak se mi to nezdá? nedělal jsem to špatně? měl jsem zařazený PTo na druhou poloho( tedy i kola) sešláplou spojku (to abych netočil motorem) a zabržděný druhý kola (protože se otáčelo do protisměru a mátlo mně) jaký poměr by měl mít pak ta hnaná náprava na vozíku?

Femat
Příspěvky: 153
Registrován: pon úno 01, 2010 1:50 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#54 Nový příspěvek od Femat »

nazdar
skus to vypočitať presne a aby sa točily obe kola daj uzavierku
presnejšie to vypocitas pri 10x otocis kolamy a kardan sa otoci? 72 no mozno 69...
potom vysledny pomer dostaneš ked oba vysledky vydeliš 10 od toho pomeru mozeš zacat kalkulovat aku napravu pouziješ na vlecku
pokial nebudeš davať prevodovku tak by som išiel do avie 31 ma rychlejši prevod tym padom mozes dať menšie kola na vlecku 20 alebo 16.
Vyhoda je ze sa ti pri redukci a cestnej nemeni pomer ako na zetory 6911..
no ak budeš chcieť pouzivat vlecku aj za iným traktorom je lepšie dat prevodovku maš potom vyacej moznosti..
fero

kahi
Příspěvky: 1063
Registrován: stř říj 05, 2011 8:30 pm
Bydliště: Chvaletice, Protivín
Kontaktovat uživatele:

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#55 Nový příspěvek od kahi »

fero: díky o víkendu udělám nový počty kolik to přesně vychází, problém je v tom že nemám uzávěrku, jen takový jako by samosvor a půlený brzdy zatím jsem nikde nezapadnul.

a kolik má avie diferenciál?

Femat
Příspěvky: 153
Registrován: pon úno 01, 2010 1:50 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#56 Nový příspěvek od Femat »

ked nieje uzavierka tak pomoze aj ta brzda no musiš vysledok vynasobit dvomi
avia ma pomer 1:6,17 neviem to presne je viacej druhov no je to lepšie v tvojom pripade ako V3s ma 1:8,436
tam je pomaly prevod a bez pouzitia prevodu by si musel dat velke kola na vlecku mozno vecsie ako mas na traktore
trocha som počital ak zozenieš diferak 1:6,17 tak pri prevode traktora 1:7 vychadzaju kola na vlečke 11,2/24
su dost velke no bezne dostupne a bude dobra svetlost...
fero

andrejs
Příspěvky: 77
Registrován: stř srp 02, 2017 11:34 am
Bydliště: Zabudišová
Kontaktovat uživatele:

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#57 Nový příspěvek od andrejs »

Zdravim pani, vedel by mi tu niekto prepocitat a doporucit aku prevodovku pouzit na hnanu vlecku. Vlakno som si precital cele,ale nerad by som nieco robil na dva krat. Ak som to spravne pochopil tak by to malo ist na cestnych bez prevodovky len neviem na akych kolesach na vlecke(resp 4q na avia prevodovke kde je popmer 1:1 a redukovane na 1q kde je pomer ak mam dobre udaje 1:5,4) Vopred Dakujem
vychodiskove udaje
traktor
Zetor 6748
pneu 16,8/14-28

vlecka
naprava V3s
pneu 12,00-18 (pripadne zmenim na potrebny rozmer ale bola by to dalsia investicia)

Vopred Dakujem

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#58 Nový příspěvek od pavolmakys »

Ja mam 16.9/14-28 a aby vlecka sedela dal som 10.5-18, pripadne nejake radialky ,tie su sirsie ako tieto. 12.5-18 su kusok vascie, mal som a vlecka trochu hrabala ale fungovalo to. Chcel som ale sipaky tak som kupil tieto cez inzerat, su vsak dost uzke, pacili by sa mi sirsie. Myslim ze pokial to budes pouzivat v makom tak to pude OK. Ak by som ti mal poradit, tak porozmyslaj aj nad moznostou tej prevodovky, ja osobne narazam uz na vykon traktora(6945). Uz nie je limit trakcia ale vykon traktora. Dost casto pouzivam aj nasobic, jednotka uz par kopcov nedala. Nalozene tak 3-4t, vlecka ma samotna 1600kg, rozlozenie vahy bolo pri 4t piesku tak, ze 1600kg bolo na oji. Neviem ci ta prevodovka otaca zmysel otacanie, nemusel by si rozoberat napravu a otacat diferencial+ prerabat uzavierku.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

andrejs
Příspěvky: 77
Registrován: stř srp 02, 2017 11:34 am
Bydliště: Zabudišová
Kontaktovat uživatele:

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#59 Nový příspěvek od andrejs »

pavolmakys Dakujem

ajven
Příspěvky: 139
Registrován: úte úno 18, 2014 9:26 pm
Bydliště: Lazy pod Makytou

Re: hnaný vlek/vlečka za traktor

#60 Nový příspěvek od ajven »

mam doma Iseki TU180F a chcel by som za nim tahat vlecku z MAZDA E2200, ta ma kardan.
Skusal som zdvihnutu zadnu napravu traktora a zaradeny PTO hriadel na vsetky tri prevody: 1,2,3
ale potocenim kolies sa PTO hriadel netocila. Neviete, co bolo na tom zle ? Ak som natocil motor a traktor bol na spalkoch,
tak sa PTO hriadel tocila, ale pri vypnutom motore som kolesami nedokazal pootocit o otacku a zistit kolko otacok dava PTO.
Nechcem tu tandemovu/duplovanu napravu z MAZDA kupovat len na blink, radsej by som mal prevody spocitane, aby som vedel na ktorom zaradenom prevode pojazdovej prevodovky zapinat aj prevod PTO.
Dik za odpovede

Odpovědět

Zpět na „Dopravní technika“