štípačka poraďte

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: štípačka poraďte

#271 Nový příspěvek od vita01 »

mi se to vyplatí

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3454
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: štípačka poraďte

#272 Nový příspěvek od harijaro »

Tak potom veľa šťastia v hľadaní múdreho dedka.😉👍

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: štípačka poraďte

#273 Nový příspěvek od krajan »

No presne 3 spalky ti dajú takú facku že sa z toho pose..s :pistol: . Zlomená noha je najmenší problém .
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20348
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: štípačka poraďte

#274 Nový příspěvek od vitex »

Zatím štípu na stojaté štípačce od rakouského výrobce Posch.Příští rok budu dělat ležatou štípačku dle sebe a s velkým výkonem na špalky délky 300mm.Nakulovat budu přímo na místě řezání pomocí nohou,případně sapinou.Štípat budu přes rám a naštípaný materiál pojede plechovým korytem na korbu. Pohánět budu agregátem s lamelovým čerpadlem o tlaku 160 barů.Výkon motoru a litráž čerpadla jsem už zapomněl.Válec jsem koupil zde na fóru od kolegy ITS už vloni.Jenže je pořád u kolegy v Kroměříži,dokonce jsou dva.Jakmile zpracuji náčrt,tak jej dám klidně k dispozici a to může být i dříve.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20884
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka poraďte

#275 Nový příspěvek od ota »

Ale prd. Když budeš mít v klidu 3 špalky za sebou a budou rovně říznutý, žádnej salám, štípne je to jako nic. Žádnej rohlik, žádné lámání nohou. Zlomil jsem si za ty leta na štípačce akorát prst pravé ruky. A to tím, že jsem měl opravdu rohlik břízy a ještě uřízlej jako salám. Pořát jsem ho natáčel na štípnutí, až se mi při otáčení přehodil na bok a přirazil mi prst k rámu. Tedy vůbec ne tlakem štípání, ale tím tvaram rohlíku.
Těch víc špalků uplně v pohodě. Dělám to tak roky. Je to hlavně u paběrkování. Tzn že jedu po lese a seřezávám zbytky. Když jsem sám, řežu to rovnou na špalíky kvůli nakládce. Kdo by se s třeba třema plnejma kárama jebal štípat ručně. Couvnu ke štípačce a hurá špalky pojďte. Výsuv pístu mám cca 800 mm. Délku max mám 1200 mm. Tákže tam jebnu 3 špalky za sebou a štípu. Dokládám pak po couvnutí třeba 2 špalky na desku naráz. Nedám všechny tři na plný výsuv. To mám málo.
K tomu výsuvu, kdysi jsem měl pístnici s výsuvem 500 mm. Bylo to málo, musel jsem velmi často ,,zakládat" mezi desku a štípanej kus vymezovací špalek. Ano z vlastní zkušenosti při štípání metrovek, u mě 1100 mm délka polen ideál je max výsuv. Těch 1000 mm uplně ideální. Většinu špalků mám pazdřivců. Nemám zdroj na rovné dřevo. Takže občas i listnáče a takovou pěknou točenici musíš kolikrát protáhnout přez klín až dokonce.
Dělám 1100 mm štepiny kvůli rovnání na sklad. Poté řežu na cirkulce na 4 ks. Vychází mi to zároveň s hranou stolu cirkulky. Když mám 1000 mm délku štěpin na 3 ks je to už dlouhé a na 4 ks krátké. Hlavně počítám s rovnáním do rámů co mám na zahradě a ty rámy mají 900 mm. Proto délja štěpin 1100 mm
Vše je jen o vyzkoušení, praxi. Až poštípeš 500 kubíků na štěpiny už budeš tak nějak vědět co vyhovuje přesně pro Tvoje štípání. Mám už druhou štípačku na hydrauliku ta první byla honěná traktorem. Tahle druhá elektromotorem 3 kW. A je to paráda proti traktoru. Nesmysl jsou nějaké teoretické výpočty 20 kW elektromotorů. Nikdy jsem nic nepočítal. Koukni mám na zahradě hydraulickou ruku z S5T. Takovou tu s tím navyjákem na lano. Je to hodně stará ruka. Bylo u ní čerpadlo originál. Ale bylo špatný. Dal jsem ho pryč a připasoval tam jiné. Soused mi dovezl z kovošrotu z nějakého stroje. Hele to čerpadlo je origo komplet s motorem tovární. Má pohon 1,1 kW elektromotor! Pověsím na hák lana kubíkovej smrkovej kulák a celkem v klidu si ho tou rukou manipuluju jak potřebuju. Ta rachlost ruky je skoro stejná jak u originálu na autě. To čerpadlo má oproti oryginálu jen 60 místo 65 l originálu. Jinak stejnej pracovní tlak. A originál honil motor z S5T a tady teď 1,1 kW!

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: štípačka poraďte

#276 Nový příspěvek od Navarson »

Chceš 40cm za 20 vteřin a 30 tun na poleno?
Dobře, budem pracovat s tlakem 160bar, myslím že je to optimum mezi cenou hydraulických komponent a užitností stroje.
Při 160bar a síle 30 tun budeš potřebovat válec s průměrem pístu 160mm. (teoreticky získáš sílu více jak 32 tun)
Při zdvihu 40cm a průměru válce 16cm potřebuješ zaplnit válec cca 8 litry kapaliny.
Pro zaplnění válce 8 litry za 20 vteřin potřebuješ čerpadlo, které dá 24 litrů za minutu.
Při 1400rpm elektromotoru který je asi nejvhodnější, potřebuješ čerpadlo se savostí více než 17cm2/ot (tento údaj není důležitý, páč motor s 2800rpm může honit čerpadlo se savostí jen 9cm2/ot, pokud ty točky snese, ale prostě pro nás je důležitých těch 24 litrů/min.)
Podmínka je, že vybrané čerpadlo musí při daných otáčkách a savosti umět tlačit nejméně 160bar.
Takže když známe potřebný průtok 24l/min a potřebný tlak 160bar do výše specifikovaného válce, vyjde nám potřebný příkon soustrojí cca 6,4kW.
Soustojí bude mít tak odhadem 85% účinost, tak bych si dovolil navrhnout elektromotor s výkonem 7,5kW.

Estli se nemejlím. :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

pexamahl
Příspěvky: 76
Registrován: ned lis 07, 2010 6:50 am

Re: štípačka poraďte

#277 Nový příspěvek od pexamahl »

Zdarec, pokud máš zájem to vyřešit, zapiš kontakt do SZ

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: štípačka poraďte

#278 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Kdysi, když jsem si stavěl štípačku na metry jsem sehnal tenhle agregát.http://www.bazar-stroju.cz/nabidka/409- ... at-ih3.htm
Je to bulharský, někdo tady ze schematu poznal že to bylo asi nějaký mazání. Dělaly se v různých provedeních, já jsem shodou okolností narazil a koupil za tuším čtyři tisíce agregát se zdvojeným čerpadlem, menší tuším 6cm3 a větší asi 18cm3. Báječně se to doplňuje. Malý čerpadlo seřízený na 160 barů (ale snese i 200) a velký na nějakých 90barů. Píst mám tuším 115mm nebo tak nějak, strop tlaku štípání ke 20ti tunám. Motor 3kW. Je to sice docela těžká a neforemná bedna ale zas se to jen propojilo a po hydraulický stránce bylo hotovo.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 9067
Registrován: úte dub 12, 2011 9:27 pm
Bydliště: Oderské vrchy

Re: štípačka poraďte

#279 Nový příspěvek od Sniper »

Kdyby někdo potřeboval takovou drobnou štípačku za traktor Fendt 930 Vario 320 koní, tak tady je vzor :smich: :smich:
Budu mít na ní takový menší šolich :prace:
Krmit ji budu Tatrou 815 s rukou tím drobnější materiálem a ty velké špalky bude pokládat 20t otočný speciál s harvestorovou hlavicí 8)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá.

TATRA NEZNÁ BRATRA

Petr Navráril
Příspěvky: 1
Registrován: sob lis 11, 2023 11:39 am
Bydliště: Biskupice

Re: štípačka poraďte

#280 Nový příspěvek od Petr Navráril »

Ahoj chlapi dostal jsem od známého zubové čerpadlo ZC 3 -80 B11
150 kPa-cm2 q=72/min n=1500 bude to k něčemu že to bude na stipač.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: štípačka poraďte

#281 Nový příspěvek od Jakub »

Ahoj, není tam spíš 150 kP/cm2 , tedy 150 bar, jmenovitý tlak p(j) nebo maximální tlak p(max)?
A není tam spíš q=72 l/min , tedy 72 litrů za minutu nebo taky 72 dm3/min, tedy průtok při jmenovitých otáčkách 1500 /min (?)
Jen se ptám, neznám toto označení čerpadla, třeba někdo napoví.
Pokud je to tak, je to dost velký průtok, na běžnou domácí štípačku 10-15 t, potřebuješ tak 20 - 30 l/min, pak už se dostáváš na dost velká šroubení, hadice a špatně sehnatelný štípačkový rozvaděč (dvourychlostní).
Objem čerpadla se dá i odměřit, zaliješ, otočíš 5x nebo 10x, apod a odměříš, kolik to vytlačilo mililitrů na jednu otáčku.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

pandavid
Příspěvky: 27
Registrován: úte říj 29, 2013 1:59 pm
Bydliště: 50601

Re: štípačka poraďte

#282 Nový příspěvek od pandavid »

když jsme přesedlal z 1 nápravy 2 takt na 2 nápravy 4 takt,
ušetřilo by to práci v lese
měl bych dotaz ohledně štípačky, dá se elektrická štípačka Lumag hos 9A, technické údaje, průtok čerpadla není znám ani dovozce nepomohl
Obrázek
předělat na pohom z hydrauliky traktoru, či přes náhon s převodovkou 1:3/3,8 a čerpdlem?
přes zadání známých parametrů do kakulátoru http://hydraulika.tode.cz/kalkulatory/stipacka, jak z toho číňan dokázal dostat 9tun?

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13201
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#283 Nový příspěvek od Čárls »

malým čerpadlem a otáčkama čerpadla docílil toho že jede pomalu a má tlak směrem dolu přepouštěním zvrchu dolu pod píst rychlost výsuvu
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

pandavid
Příspěvky: 27
Registrován: úte říj 29, 2013 1:59 pm
Bydliště: 50601

Re: štípačka poraďte

#284 Nový příspěvek od pandavid »

maličko tomu nerozumím, pokud beru kalkulátor 2cm3/ot-2840 ot/min el .motor - 300bar, pístnice 50-20-500 větší me nepřijde, el. motor 2,8kw ale na tah vyjde ca 5tun.
výsuvu rozumím. přepuštěním je ca 4x víc než tah.
Pokud odpojíme el. motora a čerpadlo. Plán byl nekupovat centrálu ale pohánět vývodem přes převodovku s čerpadlem
Obrázek

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2605
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: štípačka poraďte

#285 Nový příspěvek od krajan »

aj ak by si mal 300 barov ( co je mimochodom nie celkom mozne cerpadlo a rozvadzac by dostavali pekne na hubu ) tak pri vnutornom priemere 50 mm nemas ani 6 ton . Volakde mas trochu omyl
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“