Výroba poloautomatu na řezání paliva

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cont33
Příspěvky: 3250
Registrován: úte říj 21, 2008 10:11 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#436 Nový příspěvek od cont33 »

ak niekto niečo chce tak pisať na cont7133@gmail.com Už tu niesom. V poslednom čase zaberá miesto každý príspevok.

oshurty
Příspěvky: 1352
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#437 Nový příspěvek od oshurty »

Přátelé kamarádi, obracím se s dotazem: je tady mezi vámi někdo, kdo si postavil štípačku s řetězovou pilou poháněnou hydromotorem a byl by ochoten se podělit o zkušenosti se stavbou?
Kamarád, kterému jsem svoji štípačku prodal, se asi vrhne na obchod se dřevem, a elektrická řetězová pila mu nestačí. Navrhnul jsem mu pohon pily hydromotorem s použitím komponentů z harvestoru (lišta 0,55 m, řetězka 7 cm průměr) , hydromotor cca 12 cm3/ot, 4000 otáček)
Konkrétně u tohoto hydromotoru mě matou údaje - objem:11,5 cm3/ot a průtok 16,5 l/min. ( https://hydroma.all.biz/en/hydromotor-g ... 6-g1028695 ) jaké čerpadlo pořídit, abych dosáhl těch 4000 otáček?

děkuji

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#438 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Těch 16,4 litru odpovídá jmenovitejm otáčkám 1500/min. Řiď se tím maximem 4000/min. Pak už jen jednoduchý počítání. 4000x11,5 je nějakých 45 litrů za minutu. Když tam dáš čerpadlo 20cm3/ot tak mu bude stačit nějakých 2200/min a máš to 44 litrů. Alternativ je spousta. Jen počítej.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#439 Nový příspěvek od ITS »

Ta pila bude mít asi od hydromotoru převod ? Bude také nutné stanovit, kolik asi bude potřeba kW a tím pádem vyjde potřebný tlak. A pak je potřeba zjistit, zdali velikost čerpadla splňuje také potřebný tlak.

oshurty
Příspěvky: 1352
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#440 Nový příspěvek od oshurty »

Děkuji ,
už jsem pochopil objem čerpadla a průtok.
hydromotror bych rád bez převodu, při 4000 ot. a 7 cm průměru řetězky mi vychází rychlost řetězu 13 m. Elektrická pila Narex, kterou jsem roky používal větší rychlost neměla a řezala v pohodě. I když jsou to teoretická čísla....ztráty tlaku = menší otáčky = menší rychlost...... :nene:
asi se převodu do rychla nevyhnu..... co mám zvolit? řemeny nebo kola?
děkuji

To ITS: 5 a 6 listopadu budu ve Zlíně, mohl bych poprosit o krátkou konzultaci? v úterý odpoledne Na Pinduli? ( mám tam zajištěný nocleh)

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#441 Nový příspěvek od ITS »

Máš SZ

Podle chytrého Rexrotha by tento motor při maximálních otáčkách, tedy 44 l/min dal při 19 kW vstupu, 14 kW na výstupu. A při maximálním tlaku. Z katalogu není poznat vstupní závit, ale minimálka je 3/4" a to už chce také ten tlak okolo 200. A bude to pěkný hukot a dobře to bude hřát ( to je od prohnaných litrů, nikoliv od tlaku). Pokud by čerpadlo bylo na dvoupólovém motoru cca 2800 otáček, pak by se tak akorát tlakově vlezlo do potřebných litrů. Myšleno je standardní zubové čerpadlo o objemu cca 17 ccm.

Asi to chce zjistit, kolik by ta pila chtěla těch kW a nepřehánět to s otáčkami.
S každým převodem bude problém.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#442 Nový příspěvek od DYK »

Pohon řezné soupravy - lišta s řetězem, zajišťují i u továrních výrobků a hlavně těch "menších" elektromotory. Neztratí se tam ani 4kW. Hydraulika pak jen štípe, případně posouvá materiál a nebo polohuje štípací klín, není-li mechanicky ovládaný.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#443 Nový příspěvek od vitex »

Ahoj Valdo,já bych do hydromotoru nešel ani za milión.Proč? Energeticky Ti vyjde s elektromotorem levnější provoz i pořizovací cena.Spoj se s kolegou Petbox,ten má dobrou koncepci stroje,která je velice podobná té Tvoji.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#444 Nový příspěvek od ITS »

Vitex odpovídá na co se neptají, ale mluví pravdu !!

oshurty
Příspěvky: 1352
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#445 Nový příspěvek od oshurty »

Děkuji všem za rady, po dnešní konzultaci u fy Parker jsem tuto koncepci opustil a jdu do elektromotoru. už jsem na Youtube viděl a i kamarádovi se to líbí. Trochu mě zrazuje ten řemenový převod, ale asi jednodušší jak převodovka.

https://www.youtube.com/watch?v=_IWae2Y08sQ&t=125s

cimko
Příspěvky: 168
Registrován: úte bře 09, 2010 8:11 pm
Bydliště: žilina

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#446 Nový příspěvek od cimko »

A čo postaviť niečo taketo https://www.youtube.com/watch?v=0rGrEeyIonE
traktor od čima

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#447 Nový příspěvek od vitex »

Když tak přemýšlím,což se mě stává velmi málo a bolí to:Než bych nějaký takový stroj postavil,tak nám po kůrovcové kalamitě dřevo zdraží,že se s ním nevyplatí topit.Dávám tomu tak pět roků.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#448 Nový příspěvek od Britt »

Teď jsi to trefil naprosto dokonale.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#449 Nový příspěvek od Širon »

No a proto my prosíraví,co máme poloautomat už pár let doma , děláme zásoby a štípeme do foroty. Nemusím sekat trávu ,mám to jako větrolam a za ušetřený peníze na benzín koupím plachty a hotovo. :jazyk: Ne vážně je to tady taky hotovo, říkám klukům ať nakoupí dřevo že nebude,někdo to pobral někdo na to kašle. Já dělám zásoby,do důchodu mi to nevydrží ,ale část života s tím pokryju.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

stsurocnice
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 04, 2011 7:27 pm

Re: Výroba poloautomatu na řezání paliva

#450 Nový příspěvek od stsurocnice »

Dobrý den, na svém "poloautomatu" používám také řemenový převod a funguje spolehlivě i s harvestorovou lištou 70cm a motorem jen 2,2kw. Používám systém šponování řemene, inspiroval jsem se zde https://www.youtube.com/watch?v=z-ohCzYq68Q

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“