Násypky špalíkovače - tvar a geometrie

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Násypky špalíkovače - tvar a geometrie

#1 Nový příspěvek od filo »

Tak jsem po zimě udělal úklid po zahradě a kolem, sundal pár souší a tak a pošpalíkovat co slabšího zbylo tímhle http://nasetraktory.eu/forum/viewtopic. ... 8&t=112714 co jsem koupil.

Jako funguje to celkem dobře, na motor bych rád dal setrvák ale na co narážím je tvar a geometrie násypky nebo jak tomu podávacímu trychtýři říkat.

Už v minulým příspěvku jsem psal, že je vstup udělaný jako čtverec, se spodní hranou na spodní úrovni toho jednorotorovýho špalíkovače, což ale znamená, že to musí klacek zvednout a ten má tendenci vypadávat ven. Horní strana je zase naopak proti desce toho špalíkovače zalomená, jde víc nahoru a zvlášť u suchých klacků to má tendenci klacek o tu hranu přerazit a ten vyletí ven.

Ve výsledku jsem zjistil, že po tom špalíkování to kvůli otloukání násypky klackama vedlo k tomu, že jsem ji skoro nemohl sundat. Spodek je na špalíkovačí v takových háčkách a je tam navařená kulatina. Bylo to původně rovný, ale prací se to celý prohnulo, čepy, co koukaj ven se ohnuly nahoru a tím se to celý posunulo dolů... Budu to muset srovnat a navařit tam nějaký jekl nebo úhelník, aby se to vyztužilo. Ale obecně nevím, jestli by nebylo lepší co celý udělat jinak. Pokud by se hlava pootočila vstupem trochu nahoru, tak bych násypku asi udělal tak, aby horní stěna násypky byla v rovině s horní deskou, o kterou to štěpkuje, aby tam nevznikala hrana, spodní stěnu dát výš, aby to podávalo na osu nožový hlavy a bylo to trochu do kopce. A asi by bylo dobrý ji udělat víc do šířky, takhle když je klacek rozvidlený, tak je problém ho tam nacpat, protože se zarazí ve třetině násypky...

Pokud by se pootočila hlava nahoru trochu víc, tak ba se dal udělat nějaký skluz, aby to padalo dopředu pod násypku, pak by bylo možný motor přemístit pod hlavu a zlepšit těžiště celýho stroje.

Obecně bych rád doporučení, jak navrhnout geometrii násypky tak, aby se v tom klacky tolik nemlátily. On je dost opruz strčit tam uřízlej náletovej javor, kterej jak to chytne, tak mě na konci zkusí celýho sešvihat...

Věnovali jste se někdo tomuhle problému nějak zásadněji, nebo jsou ty násypky prostě udělaný jak to padlo? Jinak když jsem si půjčoval Rojka s pylováním, tak tam to z násypky taky padalo a mělo tendenci se to v ní mlátit...

Edit, fotky stroje https://filolanovedrahy.rajce.idnes.cz/ ... 1_elektro/ případně dofotím detaily provedení...

Honza

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Násypky špalíkovače - tvar a geometrie

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Neviem nakolko ti to pomôže lebo ja mám dvojrotor a velmi netuším aký je rozdiel v správaní.
Obrázek
- Násypka presne do stredu nožov takže to trieska do oboch strán podla toho ktorý nôž to chytí prvý. Vždy po sezone ju poopravujem a dovarím zvary čo utrhne. Chcelo by to aspoň 3mm plech, teraz je z 1.5mm čo sa válal niekde v šrote.
- Motor je vo výške mojej hlavy teda asi 170cm vysoko , šírka podvozku cca ako príves za auto. Prekotiť to dokážem , ale zase traktorom to aj postavím. :D
mal som motor aj dolu , nebolo to dobré padal naňho bordel a robilo to potom zlotu.
- Otáčky ? bežne robím cca 1000 na motore = 300 na nožoch ak idem viac ako 5cm tak pridávam až do 2000rpm na motore.
Motor 4.5Kw + 50? - 60kg zotrvák, bez neho by to nešlo vôbec.
Násypku som raz zväčšoval takže vstup má cca 60x60cm kvoli rozkonáreným haluziam.
Tiež som mal pár krát krvavé ruky a natrhnuté ucho, keď ma vyšvácala šípka alebo agát - odvtedy sa snažím robiť v prilbe so slúchadlami, a hrubé rukavice.
Prilbu je vidieť aj vzadu za vlečkou. Naštiepkujem tak 15 - 20 kubíkov do roka , podla počasia a toho ako som lenivý.
Staršie video - bez dopravníka a tenké haluze, tekže tam nie je až taký rachot. :typek:

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Násypky špalíkovače - tvar a geometrie

#3 Nový příspěvek od hobr »

Mám "stroj" od Biboša :pohar: , jen jsem upravoval "násypku" - mám teď podobnou jako Oco. Silné "haluze" (průměr max. 10cm) vkládám v délkách asi 50cm (při delších bych "udávil" motor). Rány vznikají pěkné, je třeba dávat velký pozor - někdy to kus dřeva i "vyplivne". Hluk neřeším, ať si to mlátí. Násypka to vydrží. 8)
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“