Špalíkovač Jarda HD11 s elektromotorem

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Špalíkovač Jarda HD11 s elektromotorem

#1 Nový příspěvek od filo »

Tak jsem asi před měsícem koupil špalíkovač s Jardovou hlavou HD11 jednorotorovou a elektromotorem. Je na tom převodovka asi z Trabanta a motor 4kW 1440 otáček. konečně jsem to uvedl do chodu, předchozí majitel k tomu udělal spínání s reverzem přes relátka, jenže to nejde použít při připojení 4žilovým kabelem na rozvod s chráničem. Takže jsem musel dát relátka pryč a nainstalovat reverzační 3F přepínač.

Maká to celkem OK, zatím jsem zkoušel jen nějaký binec, co se mi tu válí... suchý tenký větve to žere nekompromisně a i suchou tenkou břízu to namlelo. Sežralo to nějaký szchý javor tak 4cm v průměru na trojku... zkusil jsem u silnice říznout čerstvý náletový javor v roští, dole cca 5,5cm a debilně zahnutý. Ten to sežralo při zařazený jedničce, jinak se to seklo. Na tu jedničku to je poměrně pomalý, ale ve srovnání s Rojkem tak cca stejný, zase žádný drama. Výkon mi přijde prijatelný. Zvažuju, jestli nedat silnější 6kW motor, jeden tu mají v bazaru asi za litr, ale on je bohužel 2950 otáček, takže sice je silnější, ale dvojnásobně rychlý a to není asi výhra. A dávat silnější motor kvůli spouštění nechci. Asi by bylo vhodný osadit to spouštěčem motoru, ten to při zaseknutí odpojí, takhle to je na rychlosti obsluhy, než něco shoří...

Chyby tohoto stroje (konkrétně tohoto, a celá konstrukce není od Jardy, to spáchal předchozí majitel):
- je to postavený tak, aby se pod to dalo zajet kolečkem, ale bohužel jen malým. Zároveň to ale znamená, že motor i vlastní stroj je děsně vysoko, má to vysoko těžiště.
- podvozek pod štěpkovačem je moc úzký, převodovka přesahuje do bohu a i v mírném svahu se to má tendenci kácet. Když to lehne, tak to jeden člověk nepostaví (nebo aspoň já ne).
- asi není zrovna šťastně vyřešená násypka. Jednak je spodní plocha spíš rovně, než skloněná k hlavě, ale hlavně je celý otvor na výšku na prostředek hlavy, takže na osu. Ale u jednorotorového štěpkovače by asi bylo lepší, kdyby spodní plocha násypky byla v úrovni osy hlavy, protože takhle to ta hlava musí zvednout a natáhnout, takže větve jednak vypadávaj ven a hrozně v tom mlátí.

Začínám přemýšlet, jak to předělat. Motor by chtěl co nejníž a tak, aby se dal případně snadno zaměnit za benzínový. Kdybyych tu hlavu trochu natočil předkem nahoru a odělal od ní nějaký skluz, tak by to mohlo špalíky plivat dopředu pod násypku do kolečka nebo nějakýho kalfasu a motor by mohl být nízko u podvozku... tím by byl celý stroj stabilní a lépe by se s ním manipulovalo.

Pár fotek tady:

https://filolanovedrahy.rajce.idnes.cz/ ... 1_elektro/

Honza

Uživatelský avatar
pawka
Příspěvky: 4661
Registrován: úte led 11, 2011 9:35 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Špalíkovač Jarda HD11 s elektromotorem

#2 Nový příspěvek od pawka »

Jak říkáš, při silným a rosochatině se to seká. Taky jsem si ho vyrobil. Takže do 4cm je supr.
60. léta strojově dobrý
viewtopic.php?f=23&t=32858&start=1000
1 stroj
viewtopic.php?f=20&t=29038&start=1000
H6 k6 to je pro hlupáky!
S vůlí,na naklepnutí,s přesahem

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“