Zetor 5211 - Magnum

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
magnum0
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 20, 2021 9:33 pm
Bydliště: Banska Bystrica

Zetor 5211 - Magnum

#1 Nový příspěvek od magnum0 »

Dobrý večer.
Pochválim sa mojim "novým" Zetorom 5211. Dávno som skúšal počas stavby RD bielorusa s podkopom a čelnou radlicou ale ten je už predaný. Odvtedy som dral Shibauru 17 koní a cca 800 kg. Za domom ale mám necelý ha a ten občas treba pokosiť a ak sa mi podarí tak aj nejako skultúrniť.
Tento stroj som bol pozrieť cca pred 3/4 rokom. Videl som ho chvíľu, zdal sa mi zodratý a o číslo väčší ako by som potreboval. Hlavne to však nebola 45 a traktor 4x2 mi nedával a ani nedáva zmysel. Potom prešli mesiace, diviaky lúku rozrývali (s SP1740 sa tam už nedostanem) a ja som nič na bazoši nenašiel tak som zavolal či je ešte po 3/4 roku stroj na predaj. Bol, ale bol o 1000€ drahší...
Údajne na družstve veľa nepracoval, keď tak prevážal krmivo. Kúpil som ho bez toho aby som ho išiel ešte raz pozrieť. Keď som ho prevzal nešla zaradiť redukcia a zrazu sa mi zdal nejaký veľký, "starý" a hlavne blatníky mu už ani neviem na čom držia. Sedadlo spolujazdca radšej vyhodili aby náhodou niekto nevypadol. Domov som ho doviezol po vlastnej osi cca 25km. Po ceste sa mi ani raz nepodarilo preradiť "za jazdy". Po ceste sa mi zdalo, že z neho vyskočím ako so mnou sedadlo skákalo. Po ceste som skúšal šľapať na uzávierku a na "asi" násobič. Na násobič nereagovalo nič a uzávierka sa do dnes ani nepohla ani keď na to šľapneme traja 300 kg-mi. To som ešte netušil, že násobič potrebuje vzduch a kompresor bol vypnutý. Násobič som odvtedy neskúšal - nepredpokladám že by som ho potreboval, to skôr snívam o čelnom nakladači. Škoda, že nemá aspoň prepínanie na 1000 ot. na PTO.
Každopádne po príchode som bol dosť znechutený, traktor bol o tri čísla väčší ako som potreboval, mal na sebe 5-krát viac hrdze ako som si pamätal, nemal 4x4 a ešte ani redukcia a uzávierka nešla zaradiť.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Keď sa mi ale vďaka tomuto fóru podarilo "opraviť" radenie redukcie povolením poistného kolíku, podarilo sa mi zapnúť kompresor a normálne traktor nafúkal skoro 6 atm a zdá sa že kardán aj hydraulika ide tak sa mi začína páčiť. Blatníky vyvarím bez problémov a ostatné sa snáď tiež opraví. Ťažký je takže terén dosť ničí nuž ale budel jazdiť len za sucha.
Zároveň by som mal hneď na úvod pár otázok:

1. je možné demontovať blatníky bez demontáže kabíny a najlepšie aj kolies? (ako som to obzeral mohlo by to ísť)
2. ako sa volá (pod čím hľadať) taký malý kardán ktorý mi chýba od kľuky v kabíne k pravému ramenu TBZ a tiež taká miniprevodovka na tiahle k tomuto ramenu ku ktorému ide tento kardan? kde to zháňať?
3. aký je správny postup štartovania traktora?
4. ako rozoznať dobrú sadu na prestavbu na plnoprietokový filter motorového oleja od menejkvalitných.
5. ak dobre viem olej z prevodovky poháňa aj hydrauliku - aký je postup výmeny - kde sú filtre?
6. mení sa olej v portáloch zvlášť? aký?
7. čo je ten "prístroj" v pravo na držiaku batérie do ktorého ide tlaková hadica z kompresora?
8. kde sa napojiť na tlakový vzduch hadicou keby som potreboval dofúkať kolesá?
9. čo je ten ďalší valec pri vzduchovom filtry? zrejme tiež nejaký filter - ako ho čistiť?
10. postup výmeny palivových filtrov?
11. podľa fotiek - jedná sa o Brnenskú kabínu? Sú blatníky, spodné okno dverí a to malé okno vzadu nad TBZ identické na všetky kabíny?
12. čo rozobrať aby som rozhýbal uzávierku - čo môže spôsobovať, že nevládzem stlačiť - zapnúť uzávierku?
13. existuje niečo ako mazací plán na tento traktor kde by boli aj mazacie body?
14. je možné do ramien dať tie gule s menším priemerom otvoru aby mi pasovalo náradie zo shibaury?
15. akú dlhú vzperu kúpiť na tretí bod závesu?

ĎAKUJEM VŠETKÝM ZA CENNE RADY.

magnum0
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 20, 2021 9:33 pm
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Zetor 5211 - Magnum

#2 Nový příspěvek od magnum0 »

Dobrý večer a pardon ale ešte jedna otázka:

16. kde je páčka na reguláciu rýchlosti reakcie hydrauliky? podľa návodu by mala byť vzadu na konci kde sú páky hydrauliky?


ĎAKUJEM

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Zetor 5211 - Magnum

#3 Nový příspěvek od Sadra17 »

3) zamacknec cudla na čerpadle a pak s plným plynem start, když nemáš cudla tak rovnou start
5) filtr na hydrauliku není je jen sítko u čerpadla
6) portály mají svojí náplň klasika převodový olej
7) ten přístroj je regulátor tlaku vzduchu
8) hadici pripojis na něj
9) válec u vzduchového filtru bude nejspíš nádrž na olej do řízení
16) páčka je vpravo pod sedačkou takový černý čudlík
malej traktorista v malým traktoru

PEST
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Zetor 5211 - Magnum

#4 Nový příspěvek od PEST »

Vzhledem k otázkám.. stáhni si z agportal.cz návod na obsluhu, procti a zjisti odpovědi i na další otázky, druhá varianta, nemáš v okolí někoho kdo s tím jezdil? Není problém to tu všechno vypsat ale reálná zkušenost u traktoru ti dá o hodně víc.

14. Existují na to pouzdra, ale je to zbytečné kor k rozsahu tvých praci, hlavně aby ti vyšla dira na zavlacku

K blatnikum...teoreticky jo ale bude to taková je jebacka, zvlášť s novými kterým úplně nesedí díry že to kolo stejně sundas

jojo7011
Příspěvky: 1074
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Zetor 5211 - Magnum

#5 Nový příspěvek od jojo7011 »

" Údajne na družstve veľa nepracoval, keď tak prevážal krmivo " Njn traktor zo zivocisnej vyroby tahal krmny voz. Co si cakal? To su najdojebanejsie traktory vobec. Mas co robit. priprav si kopec penazi a hlavne trpezlivosti. Ale nic si z toho nerob, ja som na tom tiez nebol lepsie a ani niesom. Na celak zabudni. Bez predku to nema vyznam.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 5211 - Magnum

#6 Nový příspěvek od pavel sk »

Vydel som uz aj horsie kocápky. Toto je este luxusovka. Nedavno sme doma jeden total vrak dokoncili (foto v mojom vlakne). Tento tvoj aspon vyzera ze je kompletny. Ten poistovaci kolik redukcie si nechal povoleny? Alebo si tam dal tenucku podlozku na zavit a spät dotiahol aby sa dalo radit a zaroven aby ti istil zaradeny prevod??? Lebo na volnom poistnom koliku JAZDIT NESMIES :tyty: Mohlo by sa ti stat ze ti vyradi redukciu alebo cestny prevod a ty sa mozes zabit. Alebo kup najlepsie novy ten poistny kolik. Co sa tyka uzavierky, tak by som sa pozrel vpravo dole pod podlahu. Je tam na pake ukotveny samotny pedal uzavierky. Ak sa na tom uzavierka nepouzivala, tak ta paka mohla na čape prihzdzaviet, zvlast aj to jazdilo v Ž.V.. Tam čpavok robi divi.

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Zetor 5211 - Magnum

#7 Nový příspěvek od Bellian »

Ahoj a vítej tady :) .

Když ksem četl tvůj první příspěvek, kde jsi spíš nešťastný z traktora, tak mě to zamrzelo. 5211 lidi chválí, já ji moc nemusím kvůli výkonu, ale jak jsem pochopil, tobě by stačil poloviční výkon. No v dnešní době kupovat traktor je problém, já před 1,5 rokem prodal 7211 za 210K a dnes bych si klidně řekl skoro 300K.
Zmiňuješ se o čelním nakladači, je to skvělá věc, mám ho skoro 2 roky a využití je hojné. Jak se sám zmiňuješ traktor bez předku není ono a v čeláku to platí dvojnásob. Pokud do něj půjdeš, tak počitej s 1-1,5t závaží do zadních ramen, jinak se nehneš. Přední náprava si prožívá svoje a určitě bych jí tebou zajistil (najdeš v návodu).

Jak ti radily před mnou, na většinu otázek najdeš odpověď v manuálu.

1. Kabinu budeš muset nadzvednout (nejlépe sundat celou). Jestli to hodláš vyvařovat, tak to sundej a zjistíš, že samotný rám kabiny bude dost pohnilý a ten takyy vyvař, zejména spodní profily budou děravé.
2. Jak se to volá nvm, ale většina lidí to dává pryč, já to tam nechal (promazal) a stejně se mi to jednou při zvedání kouslo a málem vyvalilo, tak jsem to dal taky pryč :vztek: .
3. Na čerpadle nic nemáš, dej páku ručního plynu na doraz a tím aktivuješ automatický sytič. Startuj s výmáčknutou spojkou a jak se motor rozběhne sniž plyn a udržuj je tak, aby nebli velké, ale zároveň aby motor neškytal (zejména v zimě).
4. Nvm kolik mth uděláš, ale odstředivka taky není špatná ;-)
5. Filtr je vpravo vepředu u nádrže. Dole pod převodovkou je vypouštěcí šroub, v kabeině je nalívací s měrkou
6. V portálech je zvlášť PP80
7. K ovládání násobiču
8. vlevo před kabinou, jde tam trubka od kopresoru
9. Náplň pro posilovač řízení
10. Vyměníš je, nic zvláštního tam není, kup si i gumové těsnění a v traktoře sebou vož náhrádní sklinku se sýtkem a těsněním pod něj ;-)
11. Jo brněnská BK6011, je více typů oken, ale základní rozměry co vím jsou stejné
12. Jak píše Pavel, pak mrknout pod traktor a kdyź nic neobjevís, tak jedině portál dolů.
13. Ano, pošli email do SZ pošlu ti ho
14. To nvm, ale řešil bych to vyrobou pouzder na míru
15. Tak aby ti pasovala k nářadí
16. Je vepředu před páky hydrauliky, ale někdy je ulomená a je tam jen takový plastový "klobouček" (zbytek z ní)


No tak jsem ti nakonec odpověděl co vím :friends: .

Brzdy jsou na tom jak, brzdí to trochu? Občas je to peklo, aby fugovaly jak mají.
Uvidíš jak moc se do opravy pustíš, ono když bys sundál kabinu a vyvařil ji, tak už bych rozházel portály a udělal brzdy s uzávěrkou, no a zárověn i hydrauliku a možná to i rozpůlil a mrknul na spojku. Pak už ti zbývá "jen" motor a bude to cajk :smich: (poslední odstavec ber s nadhledem ;-) )
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

magnum0
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 20, 2021 9:33 pm
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Zetor 5211 - Magnum

#8 Nový příspěvek od magnum0 »

Ďakujem všetkým za rady.
@Sadra17: Ďakujem.

@PEST: skúsim tie blatniky, možno pojde dole koleso (14.9x28), zatiaľ plánujem že tieto pôjdu naspäť len ich vyvarím. Ale začína to byť jediná vec ktorá mi ešte kazí dojem. Návod som si stiahol aj som ho mal ale tá dielenská príručka je super. Ok stočím púzdra na sústruhu k náradiu čo už mám, hlavne ten pôdny vrták by som skôr na tomto využil. Žiaľ nepoznám nikoho, kto jazdil na traktore a pri mojom spoločenskom živote tak skoro ani nespoznám. Mal som predtým bielorusa s podkopom ale musel som predať lebo som sa v ňom bál otáčať na svahu že sa prevráti... :( ale pomohol mi na stavbe.

@jojo7011: jasne hlavne preto som chcel 45ku lebo mi 1000x chýbal čelný nákladač okolo domu aj keď som si skôr predstavoval na takom 25-30 koňovom iseki. Nakoniec som ale išiel do tohto kôli dostupnosti náhradných dielov a možnosti prejsť po ceste na ŠPZ. Aspoň nejaký ľahlý nakladač ale budem zháňať.

@pavel sk: poisťovací kolík som vytočil a zakrútil nazad. Už profesionálnou deformáciou všetko čo odkrúcam tak doťahujem plus-mínus rovnakou silou. Mne sa celkom začína páčiť tento traktor (až na to že je fakt o 3 čísla väčší). Páči sa mi, že je v pôvodnom stave a kompletný - to čo na ňom chýba na obrázku som už vyhádzal ja (kryt pod volantom, podlahové gumy...). Tak nejak je na ňom vidieť čo robil - niektoré veci zú zodraté ale niektorých sa nikto 30 rokov ani nedotkol...

@Bellian: no keď som ho uvidel tak som bol sklamaný (najmä keď mi ho na dvore naštartovali boostrom na štartri a potom keď im vravím, že svetlá nesvietia tak pozerajú že batéria chýba...) ale čím ďalej sa dívam tým som spokojnejší. A teraz sa do neho pustím len keby bol krajší čas lebo u nás furt prší a už je všade bahno. Najprv z neho skúsím demontovať tie blatníky (kazia mi dojem), potom ho celý namočím do arvy, vymením všetky oleje, vyčistím/vymením filtre, porobím elektroinštaláciu (nesvieti jedno svetlo hore a nejaké kontrolky), vymením to malé zadné okienko a sklo na dverách, dostane nový nástrek... Proti odstredivke nič nemám ale tento trojvalec ju asi nemá. Mali by tam byť nejaké jemné a hrubé filtre, ktoré sa perú v nafte a v podstate by som to prerábal len kvôli tomu aby som mal pri výmene oleja čistejšiu robotu (predsa len vymeniť filter je čistejšia práca ako prať ho).

magnum0
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 20, 2021 9:33 pm
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Zetor 5211 - Magnum

#9 Nový příspěvek od magnum0 »

Pozdravujem všetkých. Prosím Vás ešte mám pár (veľa?) vecí ktorým nerozumiem.

To blokovanie pruženia prednej nápravy - nerozumiem tomu a ten obrázok 153 v návode je veľmi nečitateľný - existujú nejaké diely, ktorými sa blokuje pruženie tejto nápravy? A ak tak to zaťaženie z tabuľky platí pre všetky nastavenia rochodu?

Na spodku pod diferenciálom je taká oska zvisle dole - myslel som si, že je to ďalší výstup na pohon nejakého žacieho stroja alebo tak ale nekrúti sa - načo to tam slúži?

Nie som si istý ako funguje radenie výstupu na kardan a hydraulického čerpadla - inými slovami na páke viem identifikovať 4 polohy ale nezodpovedajú opisu. Úplne hore - vzadu nie je zapnuté nič, ďalší stupeň dopredu dole zase nič a potom oba stupne točia kardan aj čerpadlo. V návode sa píše že páka úplne hore je pohon kardanu "priamo cez prevodovku". Mám tomu rozumieť tak, že v tejto polohe je kardan poháňaný priamo a v dolnej polohe kde je tiež zapnuté aj PTO tak toto je poháňané hydraulicky?

Všade čítam že spojka v hornej časti vypína prevodovku a v dolnej PTO - nepozeral som kde to začína pôsobiť na PTO ale pri stlačení spojky na doraz nie je cítiť žiadne dve polohy - má to byť takto? Každopádne pri úplne vyšľapnutej spojke zapínanie kardánu ide dosť "cez zuby" - pri zapínaní viem spočítať zuby ozubeného kolesa až kým nespomalý natoľko aby tam ten kardan naskočil. Skúšal som radiť aj so zdvihnutou pákou spojky kardánu ale bolo to to isté...

Vopred ďakujem.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 5211 - Magnum

#10 Nový příspěvek od pavel sk »

Ten trčiaci čap dole pod rozvodovkov bude čap pre spodny zaves. Bud sa tam montuje zaves (lišta) alebo agrohak, podla potreby. Co sa tyka tych moznosti pouzitia hriadele PTO tak mas to spravne. Packa ma 4 polohy. Uplne hore sa zapinaju zavysle otacky PTO od prevodovky. To znamena ze ta hriadel PTO sa bude tocit ked zaradis niektory prevodovy stupen 1.-5. v prevodovke, pripadne aj spiatocku (bude sa tocit opacne). Na mieste to vyskusas tak, ze redukciu zaradis do neutralu aby traktor stal. Potom mozes radit. Druha poloha smerom dole je neutral. Vtedy neni zapnute nic. Tretia poloha hned pod neutralom su zapnute otacky PTO + aj cerpadlo hydrauliky. Posledna poloha paky nadoraz dole je zapnute LEN samotne cerpadlo hydrauliky a hriadel PTO sa netoci. Vypinanie spojky PTO by si tam mal mat podla vsetkeho elektropneumaticke s mechanickou väzbou. Ale ci to mas kompletne a je to funkcne ja neviem. Musis mat pritom natlakovany vzduch v systeme traktora a funkcnu elektriku pre to vypinanie. Vtedy sa da vypnut spojka PTO aj pedalom spojky. Na pedaly spojky je spinac ktory zopne prud a tym aktivuje elektro-pneumaticky ventil (dole pod kabinou na lavej strane nad vzduchovym valcom za vzduchojemom). A ten vduchovy valec potom vytlaci cez tiahla a vypne spojku PTO. Pokial ti nevypina ani na paku ktora by mala pôsobit aj cisto mechanicky cez lanko, tak to treba len dostelovat dole na tiahle. V navode na pouzitie najdes dost pekne rozpisany postup nastavenia spojky a celeho toho systemu aj s obrazkamy. To je asi tak v skratke vsetko :smich:

magnum0
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 20, 2021 9:33 pm
Bydliště: Banska Bystrica

Re: Zetor 5211 - Magnum

#11 Nový příspěvek od magnum0 »

Pani dakujem za vsetky rady. Traktor zatial stoji, vymenil som olej - cistit tie lamely vo filtroch je celkom sranda - hned by som prestaval na plechovy filter a poopravoval vinohradnicke disky, ktore som este prikupil (na kosenie travy :pistol: ). Doteraz som prevazne behal okolo vciel a papierov. Dufam, ze sa uz zacnem venovat aj traktoru trocha. Zatial sledujem bazos na celny nakladac, mulcovac, vlecku a tak...

Odpovědět

Zpět na „Zetor 5211-7745“