Jojova 6045

Moderátor: Lukashil

Odpovědět
Zpráva
Autor
jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Jojova 6045

#1 Nový příspěvek od jojo7011 »

Po dlhsom vahani sem pridavam tiez moju 60tku. Stale je na nej kopec roboty a kedze casto neviem co a ako a pisem dotazi po kdeakych vlaknach tak praktickejsie to bude ked to budem mat vsetko pekne na jednom mieste. Kupil som ju v Aprili tohto roku ( 2018 ). Povodom je to asi najskor dovoz zo Skandinavie. Ma to zrychlenu spiatocku ( a prehodenu 2jku s 3jkou ), diletantsky dorobenu Polsku orstu a novu nerezovu nadrz. Bol som pozriet hromadu traktorov aj na Orave aj kde tade, ale vsetko to boli bud vrazdy, alebo nemali papiere a ked sa nasiel aj nejaky pekny traktor tak cenovka bola uplny nezmysel. Nakoniec som kupil tento. Ako sa neskor ukazalo nic moc, ale za tie peniaze sa vela spekulovat nedalo. Kabina je zhnita na kajane, plechy skoda reci a to co na traktore"opravili" bolo potrebne opravit znova, ale uz profesionalne. Mali ho taky blbovia az som zasol co vsetko sa da dojebat. Vsetko spravene maximalne diletantsky na prasaka. Jake mala take dala, drotik, zvar, spagatik. Kopec veci som uz opravil, dorobil, prerobil a mnoho dalsieho ma este len caka. Pomaly po trochu v ramci mojich financnych a casovych moznosti ju davam do poriadku.

urobene:
- kompletna montaz chybajuceho ovladania kardanovej spojky a rucnej brzdy ( novy typ ) + nove lanka s bowdenami a tym zbytkom. Paku rucnej brzdy tam dobastlili z nejakeho osobneho auta a lanko priamo od paky luftom z kabiny rovno na tiahlo. ( to ma uplne odrovnalo uz som videl barzco, ale toto bol vrchol debilizmu :kladivo: )
- domontovanie spatnych zrkadiel + drziakov
- dorobenie paky ovladania rychlosti reakcie hydrauliky
- nove predne disky + nove pneu 11,2 x 24 + nove duse ( povodne disky mali ponatahovane patky a gumy mali zly rozmer 9,5 x 24 )
- kompletne vyrobenie usi + nove drziaky + blatniky na prednej naprave
- vymena rychlospojok vonkajsieho okruhu
- kadeake kozmeticke detaily ( nalepky, madla na paky a pod.)
- dodatocna montaz spodnej vykyvnej listy + capu ( nebolo to )
- oprava zviazania prednych zavazi ( vypalenych ) pod vanou.
- kompletne dorobenie vzduchu ( trubky, vzduchojem, drziaky, budik atd.) od vyrovnavaca tlaku ( to co tam bolo to bola hotova tragedia a ani to nefungovalo ) + oprava brzdneho ventilu privesu a rychlospojky na vzduch
- prerabka resp. oprava opravy vedienia paliva ( tak toto si ty blbovia mali dat patentovat ) Kym nafta dolsa z kapilari do cerpadla tak sa spajala cez natvrdo napajkovane holendre a plastove trubky na vzduch na zarezne kruzky na piatich miestach. Necudo ze to nechcelo startovat.
- vycistenie + dorobenie original kapilar do nerezovej nadrze + novy plavak + prevarenie hrdla na bok ( toto bolo naozaj velmi pracne cely den roboty, keby som vedel necham ho tak ako bolo, v strede )
- vymena palivovych filtrov, gumiciek a novy predcistic ( sklicko bolo tak zasrate ze sa cudujem ze ten motor vobec isiel )
- vymena acetpumpy ( po mesiaci sa aj ta roztiekla :'( )
- novy motorcek stieracov + stierac
- vymena hmloviek z Favorita za originalne pracovne svetla
- dorobenie predneho tiahla ( chybalo )
- vycistenie vzduchoveho filtra + oprava predcistica vzduchu
- vymena oleja v motore a cerpadle a regulatore
- montaz samosvoru ( Eaton Nospin )
- znovuzprevadzkovanie teplovodneho vykurovania kabiny. Znovuzrodenie mosadzneho radiatora + vyplach chladica a motora + G12 nariadena na -26C + dorobenie vyvodov z motora pre radiator + nanovo patiahnute hadice.
- improvizovane zfunkcenie casti elektrovyzbroje ( aby sa stym dalo vyliezt na cestu )
- montaz hasiaceho pristroja
- a este opravene, dorobene, prerobene nejake veci na ktore si uz asi nespomeniem, vacsinou su to rozne drobnosti.

Do buducnosti planujem urobit.
- vymenit predne silentbloky kabiny
- vymenit pravy zadny blatnik
- prerobit servocerpadlo na novsi typ + nadobku na olej
- nejako scivilizovat tu diletantsku zastavbu Polskej Orsty
- nanovo spravit celu elektriku
- zrepasovat vstrekovacie cerpadlo + dyzy
- namontovat original , alebo silnejsi alternator ( ten com tam teraz, je vysledkom besnenia kutila domaceho )
- zavazia do zadnych kolies
- vymena ramien TBZ
- nove zadne disky
- opravu opravy brzd
- opravu opravy reduktorov

Nejake fotky:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#2 Nový příspěvek od jojo7011 »

Tak nahadzujem nejake fotky z montaze Nospinu. Vopred sa ospravdlnujem, ale za boha neviem prist nato preco server postimage meni orientaciu fotiek na zvislu.Obrázek

Najprv som cely samozvor rozobral vycistil, skontroloval a poskladal. Fotky z rozborky po umyti jednotlivych dielov.

Obrázek

Obrázek

Po dokladnom umyti som vsetky dielce namazal motorovym olejom ( taky som mal po ruke ) a pristupil k zborke. Tu som zistil neprijemnu vec, ze vratne pruziny su dojebane a znemoznuju pohyb celnym zubovym spojkam. :'(

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak som ich pomaly opatrne natvaroval ( nasiel som si na to system ) do funkcneho stavu a samozvorny diferencial zmontoval dokopy pomocou 200mm dlhej 8mm zavitovej tyce a dvoch narychlo vypalenych podloziek 57mm s maticami.

Obrázek

Na druhy den rano som sa pustil do montaze. Robil som to sam vonku na nasipku pred domom doslova na ulici a rozhodne to nebola rychlovka na dva hodinky ako to tu poniektory bajkari pisali. Vecer som zaparkoval traktor " na miesto cinu " a vypustil olej z predneho diferencialu. Nechal som ho vykvapkat do lavora celu noc. Rano som odlozil lavor s olejom do garaze a pustil sa do vybijania laveho guloveho capu spojovacej tyce. Co sa mi nedarilo, tak otec mi navrhol neh odkrutim spojovacku dolu, co som aj spravil a neskor som zistil ze zbitocne, ale co uz. Zdvihol prednu napravu do luftu ktoru som pre istotu zabezpecil este nejakym klatom a kusami reziva. Ked som ju mal v lufte, tak som ju vyvazil podla moznosti aby stala co najviac vodorovne. A ejha akonahle odlahcilo kolesa tak som cap uplne lahucko vybral vonku :pohlavek: Nasledne som pod lave koleso zasunul kratky ( 800tovku ) paletak trochu ho zdvihol aby sa dotkol kolesa a cez liziny som dal krizom kusok forsty nejake rezivo a hivar aby som zafixoval nohavicu na mieste. Malou gurtnou som zaistil nohavicu proti pretoceniu. Ako som neskor zistil bohuzial nedostatocne.

Obrázek

Obrázek

Odkrutil som tych 12 srub co drzia lavu nohavicu o skrinu diferencialu a som ju opatrne odtiahol paletakom asi o cca. pol metra na bok.

Obrázek

To mi zabralo cca. dva hodinky roboty. Samotny diferencial som uplne lahko vytiatol rukami vonku zo skrine.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Isiel som do garazu kde som najprv kilnerom oznacil vzajomnu polohu klietky diferaku a narovnal istiace pliesky zo srub.

Obrázek

Obrázek

Diferak som upnul o tanierove kolo ( veniec ) do 200tovky varstaka ( nastrojovy zverak ) pod stlpovu vrtacku aby som mohol povolit sruby, rozdelit klietku a vymontovat planetove kola so satelitami vonku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Porovnanie Eaton Nospin vs. klasicky diferencial.

Obrázek

Nasledovalo dokladne umytie v klietky, prebehnutie a vycistenie zavitov v otvoroch aj na srubach.

Obrázek

Pristupil som k samotnej montazi Nospinu. Naolejoval som vsetky stycne plochy. Tie polgulate bronzove podlozky co vymedzovali planetove kola mali skoseny otvor a nebolo ich mozme nasunut na unasacie koliky nospinu. Cize som ho tam vlozil bez nich. Na funkcnosti to nijako neubera. Tie dva velke ploche dronzove podlozky tam presne pasovali a musia tam byt koly zmenseniu trenia medzi unasacmi nospinu a takisto mu vymedzuju polohu.

Obrázek

Obrázek

Zavrel som klietku tak aby sedeli znacky vzajomnej polohy. Na sruby som dal pre istotu lepidlo na zavity, dotiahol ich na moment 40Nm a pozaistoval pliesky.

Obrázek

Vybral som zavitovu tyc co zviazovala nospin dohromady.

Obrázek

Hotovo.

Obrázek

Po navrate naspat k traktoru uz so zlozenym nospinom v diferaku ma cakalo velmi nemile prekvapenie. Koleso sa skotulalo na ulicu pred traktor. Nasipok je lahko z kopca a zafungovala gravitacia. :evil: Este stastie, ze sa tam okolo nemotalo ziadne zvedave decko. Kym sme ho dostali spat na paletak tak ma to stalo najmenej hodinu casu mozno viac. Spekulovali sme tam okolo toho traja, ale nakoniec som musel z garaze vytiahnut zirafu inak by sme stym neporadili. Nuz co sa da robit, moja nedoslednost. :pohlavek:

Obrázek

Obrázek

Po zodvihnuti naspat na paletak som to uz cele kurevsky zafixoval aby to tam drzalo jak sovietska moc.

Obrázek

Cely znechuteny z predosleho incidentu a unaveny z horuceho slnka som sa pustil do zborky napravy. V skratke: dokladne ocistenie vsetkych dosadacich ploch na naprave. Nazanie a zlahka nasilikonovanie potrebnych stycnych ploch, prebehnutie a vycistenie zavitov v otovroch aj na srubach nasdenie noveho O-kruzku 220 x 3. Strcil som dnu diferak a zasunul naspat nohavicu. Na sruby som dal lepidlo na zavity a dotiahol ich na 70 Nm. Nahodil capi a spojovacku. Rukami som roztocil kolesa a overil funkcnost nospinu len tak v lufte.

Obrázek

Obrázek

Pustil som napravu na zem a cely nedockavy som len tak na zopar metroch na ulici vyskusal funkcnost nospinu. Ci rozopina ked treba. Pri plnom rejde bolo vidiet ze koleso ktore opisuje vonkajsi polomer zakruty tak akoby jemne potrhava, ale pogumovana cesta po mne nikde neostala. Vyzeralo to tak, ze je to v poriadku. Vyzihal som teda podlozky pod stuple a nalial som naspat olej do napravy ( diferaku ). Cely nedockavy som isiel vyskusat nospin do pola. Pri zapnutom predku som ani nevedel ze ho tam mam. Pri vypnutom predku a pomalej jazde bolo este furt vidiet ze jedno koleso potrhava, ale pri rychlej jazde nic nepotrhavalo. Dnes som stym bol na jednu mensiu furu a uz sa ziavne dostal olej vsade, lebo uz nepotrhava vobec. Chvalabohu bezi hladko. Uvidim ako sa to bude spravat v blate a tak, ale to si budem musiet pockat na jesennu orbu. Tesim sa a som plny ocakavania. Montaz mi samemu zabrala cely den ( vrtatane zbytocneho incidentu ) asi od 8:00 rana do 17:00 vecer. Ale je pravda, ze som sa nikam neponahlal a vsetko som robil pedatne, aj obed som si doprial hodinovy. Ale realne to vidim tak na 4 hodiny roboty pre dvoch sikovnych borcov co vedia ako na to.

pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Jojova 6045

#3 Nový příspěvek od pavel sk »

Si si mákol na nom a drzim palce nech sa dari aj nadalej 8)

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Jojova 6045

#4 Nový příspěvek od Širon »

Šikula,je to popsaný do detailu a dalo by se to použít i jako návod na montáž samosvoru. :dostdobry:
Traktor samotnej dáš do kupy celkem lehce,už teď vypadá k světu. Šikovný ruce a chuť do práce máš a to ostatní příjde časem.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#5 Nový příspěvek od jojo7011 »

Uplynuly vikend som nanovo spravil kurenie v kabine. Sice to nekuri podla mojich predstav, ale furt lepsie ako nic. Teraz na jesen mi to bohate staci a v zime traktor aj tak stoji. Povodny stav bol taky, ze radiator bol deravy a tak od neho odrezali hadice pod kabinou. Vyvody z motora zaslepili desat centovkou a kuskom nejakej gumy. Najprv som musel namontovat vyvody vody z motora. Zabavil som sa pri tom cely den, kedze som pri tejto prilezitosti preplachol motor a hlavne chladic. Dalej som vymenil popraskane hadice od trojcestneho termostatu za nove, musel som upravit usko ( drziak ) na trubku co ide od vodnej pumpy kedze drziak alternatora ( neviem z coho je, ale zo Zetora rozhodne nieje ) sa skalada asi z 15stich pozvaranych roznych pasovin, vinklov a kdecozho a vobec mi to tam nepasovalo. Kusky hadiciek som ukoncil ventilami. Nalial novu nemerznucu zmes odvzdusnil to. Na druhy den som namontoval povodny no zreparovany radiator. Mordoval som sa snim asi 3 dni kym som ho dostal do pouzitelneho stavu. Stare hadice a rury som vyhodil vonku a potahal uz cisto len hadice. Na kriticke miesta ( hlavne na ohyboch a koncoch jaklov kabiny) som pouzil ocranny vyplet, alebo kovpezku trubku aby sa hadice od vibracii nepredrali. Osustruzil som vypustaci kohut na odvzdusnenie tak, aby sa dal nasadit na hadicku odvzdusnenia. Neskor som z neho odrezal packu asi tak na 2mm akurat na chytenie do kombinaciek a zastrcil ho dnu do jakla aby netrcal vonku. V ramci moznosti som pojazdnil ventilatory.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#6 Nový příspěvek od jojo7011 »

V sobotu som bol v lese s traktorom. Na starej chate ( posledna zrubova chata co maju u nas statne lesy ) kamarati varili gulas. Prijemna akcia, az nato ze nam tohto roku nevyslo pocasie, ale bolo veselo. Skoro rano tam kamarati este vysli na Multikare, ale asi o 8mej rano zacalo prsat a uz sa tam nedalo prejst. Niektory kamarati dosli na kroskach a stvorkolkach. Ja som sa tam dotrmacal na traktore aj so susedom az pred obedom cely cas sme isli po dazdi. Nato ze skoro cele leto neprsalo, tak za tych zopar hodin dazda dost rozmocilo svaznice. Nospin funguje paradne 8) Aj kurenie nam celkom sprijemnilo cestu, hlavne tu domov nemrzli sme a ani sa nam nerosili okna . Asi o druhej poobede prestalo prsat, vlastne to bolo jedno ajtak uz boli vsetci hotovy :pivo: Vecer sa uz riadne ochladilo a aj s mrtvym susedom som sa pobral domov. Ostat tam na noc by zjavne nebol dobry napad :friends:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#7 Nový příspěvek od jojo7011 »

Dnes bolo celkom pekne pocasie, tak si vravim ze nahodim predny lapac kardanu. Pred nejakym casom som si ho prichystal ( opieskoval a nastriekal ). Reku rozpojit kardan vycistit zavity od blata supnut chranic a hotvo. Tak hodinka. No ako vsetko coho sa chytim na tom traktore skriva prekvapenia, ani dnes tomu nebolo inak. Po rozpojeni kriza som zistil ze na dvoch stiftoch su poskodene zavity (na jednom takmer cely zavit strhnuty ) a chybaju koliky kotre maju prenasat krutiaci moment ( strih ) na hrusku. Dalsi problem nastal s dierkami na sruby pre lapac. Dva dierky boli iba zalepene od blata. Trochu som do nich posprtal starym tenkym srubovakom precistil zavit a prefukol vzduchom. Lenze v spodnych dvoch dierach boli zlomene sruby. Jednu sa mi podarilo vyoperovat celkom rychlo a elegantne, no s druhou som sa potrapil kedze ani nebolo vidiet kde je, tak to bolo hrdzave ze to vyzeralo ako jednoliaty kus kovu. No poriesil som aj to. Idem nasadit lapac len tak na skusku ci pasuju diery. Zistil som ze prd nasadim. Musel som z otvoru 14 desatin osustruzit kym som ho tam dostal. Ani do pevnej lunety sa mi ako napotvoru nevosiel a kedze abnormalnu lunetu som zatial nezohnal, tak som sa musel trapit. Najhorsie bolo ze som pritom zodral farbu takze som ho musel na novo nastriekat. Suma sumarum, pol dna roboty kym som ho tam dostal.
Vecer sme s bratom este isli previezt nejaky veci k svagrovi a jak na potvoru som zistil ze sa mi asi blokla niektora pravadzkova brzda, ale nakoniec popustila :kladivo: a aj servo (orsta) mi uz zacala ist celkom tazko. Asi budem musiet kuknut ci je tam vobec olej.

Obrázek

Obrázek

pavel sk
Příspěvky: 12738
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Jojova 6045

#8 Nový příspěvek od pavel sk »

Co sa tyka toho ventila odvzdusnenia kurenia. Tak origo tam bol takyto odvzdusnovak ktory bol nasrobovany v jokly kabiny na tej dierke co to zostala neobsadena: Obrázek Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#9 Nový příspěvek od jojo7011 »

Trochu to tu ozivim. Kedze nebolo nejak casu a ani financii, tak som sa traktoru dalej nevenoval. Len tak narychlo jesenna orba 4x30 pluhom, ked som zapol predok tak bola parada. Ten samosvor je naozaj vdacna vec. Vobec som nemusel stlacat zadnu uzavierku. Ani neviem ci funguje. Potom este nejake bleskovky zdvihanie bremien so zirafou, dovoz naturalii z JRD. Akurat predvcerom a este dnes som bohuzial musel manipulovat s bratovou uz zazimovanou plachetnicou. Som myslel ze ma slafi trak. Uz bola vyvazena, aj ram vozika bol vypodlozeny aby odlahcilo kolesa. Nuz co sa da robit. Ked musis tak musis. Je to velke, tazke a neskaldne cudo s ktorym sa zle manipuluje.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

[url=https://postimg.cc/bGjzFxW0]Obrázek


Obrázek

Obrázek

Obrázek

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#10 Nový příspěvek od jojo7011 »

Tak po nejakom case zase nieco nove. Zastavil sa u mna Jezisko. Nebol som sice poslusny, ale aj tak nieco pod stromcekom nechal :wink: Pomaly si chystam veci na jar, aby som sa znovu pustil do opravovania oprav.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Jojova 6045

#11 Nový příspěvek od Matúš »

Pekná dokumentácia 8) Darčeku sa Majorec určite poteší 8)

koro
Příspěvky: 439
Registrován: stř lis 05, 2008 10:02 pm
Bydliště: Levice

Re: Jojova 6045

#12 Nový příspěvek od koro »


jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#13 Nový příspěvek od jojo7011 »

ano, ked sa nepreda tak na jar pokracujem v dalsich opravach / upravach / prerabkach

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: Jojova 6045

#14 Nový příspěvek od Matúš »

A ak sa predá, čo bude namiesto neho? :)

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Jojova 6045

#15 Nový příspěvek od jojo7011 »

Dam do hromady nejake koruny a chcel by som 7340.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 5011-7045“