25K 1960 - prvý traktor

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#16 Nový příspěvek od mihi »

Aj ja Ťa tu vítam, a tešíme sa z každého nového člena a aj Z 25.
Tu sa dozvieš všetko čo budeš potrebovať, sme tu dobrý kolektív...
Mihi

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#17 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Všetkým vďaka za prijatie 8)
Zima sa pomaly blíži ku koncu, a tak je na čase spraviť potrebný zoznam prác, ktoré sa budú robiť. Úloha je jasná - kompletná rozborka, výmena poškodených častí, go motoru, atď… v podstate kompletná renovácia do pôvodného stavu aj farby (s miernymi odchýlkami určite)

Moja otázka ale znie: kam poslať blok aj s kľukou a ojnicami na opravu? Ide mi o súosové “zvŕtanie” šálok kľuky a dopasovanie šálok ojníc na kľuku. Neviem v akom stave bude kľukovka. Viem ale, že traktor bude len na občasné jazdy po vidieku a napojená na neho bude maximálne kužeľová štiepačka. Kľuku teda bude stačiť asi len vybrúsiť, nebude sa nitridovať. Rozumiem, že záleží na poškodení povrchu čepov kľuky a nedá sa brať veľa materiálu. Keď tak sa zoženie kľuka iná.
Prešiel som si tu pár vašich príbehov o stavbách Z25 a rozumiem tomu správne, že ak sa z kľuky vybrúsi veľa, zmizne cementačná vrstva? Kam teda na kvalitný repas kľukovky? Vopred díky
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#18 Nový příspěvek od rosch8 »

Základ na renováciu nie je zlý. Traktor vyzerá obstojne, uvidíš čo ťa čaká, keď ho začneš rozoberať.

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#19 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Padlo rozhodnutie, že pred kompletnou rozborkou traktoru z neho ešte niečo málo vyžmýkame. Traktor ešte "narychtuje" drevo. Rozhodol som sa teda traktor pripraviť a založiť kužeľovú štiepačku. Zhodil som spodné ramená aj vrchné ramená hydrauliky. Spodné ramená boli skracované a vrchné ramená boli už obvárané, pretože jedno z nich sa niekomu v minulosti podarilo zlomiť. Robilo to nejaké prasa-návarky na ramenách šúchali o vývod na remenicu a ohlo to aj vývod na ovládaciu páku hydrauliky - proste hrôza. Bol to proste traktor a musel orať - z časti to chápem.
Všetko sa to zhodilo dolu. Nové spodné ramená 860mm (zobral som dlhšie a dobre som urobil, pôvodne som chcel 800vky), zvislé tiahla, a spravil som si výlet do Kežmarku pre originál vrchmé ramená. Zobral som tie oblé, lebo sú krajšie než tie hrananté.
Všetko sa to nahodilo, kardan sa musel extrémne skrátiť, 25ka je dosť zvláštny traktor čo sa týka týchto rozmerov, no človek sa učí "za behu".
Vyčistil som palivový systém a nalial som tam novú naftu (tú drahšiu). Traktor chytil iný zvuk, čo sa mi pozdáva. V starom filtri bolo veľa kalu a nafta mala bohvie koľko rokov.

Štiepačku sme vyskúšali, ide to parádne, no musel som sedieť v traktore a ovládať plyn. Niektoré drevo dá traktoru zabrať aj na zvýsený voľnobeh.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#20 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

Narichtovať drevo samozrejme s mäkkým i :smich:
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3760
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#21 Nový příspěvek od Jaro25 »

Máš pravdu, ten náhon a hydraulika majú také zvláštne rozmery a polohy, no treba brať do úvahy, že to bola prvá hydraulika akú Zetor vyprodukoval. Pri štiepačke je to skoro jedno, ale normálne ten tretí bod patrí do toho vrchného závesu, lebo takto to má zlú geometriu pri zdvíhaní.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Inlajnsixbenzin
Příspěvky: 11
Registrován: ned pro 11, 2022 1:00 pm
Bydliště: Banskobystrický kraj

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#22 Nový příspěvek od Inlajnsixbenzin »

To vrchné uchytenie 3. bodu je tiež navárané a je tam taká dorábaná výstuha, vďaka ktorej tam ten 3. bod nevojde. Na odpílenie tej výstuhy bolo potrebné demontovať baterku aj tú jej "bedňu" a nemal som na to po celom dni už chuť. Spravím nabudúce.

Otázka na znalejších: je nejaký predpis radiálnej vôle výstupnej osi, na ktorú sa nasadzujú vrchné ramená hydrauliky? Moja má radiálnu vôľu hádam aj do 1mm a netuším či je to veľa, alebo v norme :)
Zetor 25k r.v. 1960 - pred renováciou

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3760
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25K 1960 - prvý traktor

#23 Nový příspěvek od Jaro25 »

Vysovene predpis na to asi nieje, aspoň ja som sa s tým v literatúre nestretol. Ale 1 mm je dosť. problém je to opravovať, lebo určite je to opotrebované v skrini hydrauliky aj na hriadeli. Dalo by sa hriadeľ navariť v mieste uloženia na väčší priemer, opracovať a v skrini prevŕtať tiež na väčší priemer, ale je to dosť roboty.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“