Spojka Vari

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jenda_D
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2020 7:42 am
Bydliště: Mladá Vožice

Spojka Vari

#1 Nový příspěvek od Jenda_D »

Dobrý den/ahoj. Cca před měsícem jsem se taky stal majitelem Vari:-) Mám převodovku T-20, motor Jikov DMJ-315 a vozík N-3.5. Zdálo se mi, že má motor menší výkon a moc se nechce rozjíždět s nákladem a mojí maličkostí i do mírného kopce. Na zpátečku ale v pohodě. Tak jsem sundal a vyčistil filtr, karburátor a zkouknul přes nasávací a výfukový kanál píst. Všechno vypadá dobře. Po složení a nastavení motor zabírá ochotněji, ale stejně to neni ono. Nakonec jsem udělal pokus a nechal na hlíně vozík zabržděný a dal plný plyn.Motor výkon měl, ale kola se skoro nepohla. Takže klouže spojka. A to i po vyčištění. Máte někdo radu, jak sundat závaží spojky s čelistma a případně i spojkovou misku na převodovce? Stahovák žádný doma nemám a zkušenostj s tímto tuplem ne:-( Nebo by stačilo povolit šroub čelistí, aby zabíraly o něco dřív? Spojka opotřebovaně nevypadá, ale asi už neni v dobré kondici.
Každopádně budu rád za každou radu a předem se omlouvám, jestli tady už podobná rada někde je. Nepročetl jsem zdaleka ještě všechno.

Uživatelský avatar
pepa.traktor
Příspěvky: 4253
Registrován: úte led 27, 2009 3:03 pm
Bydliště: táborsko

Re: Spojka Vari

#2 Nový příspěvek od pepa.traktor »

jezdím do obrataně spojku jsme dělali v loni na 2 takt a brácha to koupil tam a doma sesadil -ulítlo obložení poprvé co stím sečem
zetor 5645,7211,unhz500 a ted lítám fabií 1,9 sdi combi + teraccan s vlekem +multivan+ mini coper a přibyl 6745

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Spojka Vari

#3 Nový příspěvek od DYK »

Popis jsem si přečetl, ale najít vadu, pokud nějaká je, se v tom nedá. Jde o hmotnost nákladu, T20 má je "jedničku" těžší převod takže klidně může být všechno v tořádku. Jen tu spojku prokluzem nepal, proboha!! Zda funguje lze ověřit i doma, jsou známé spínací otáčky, jen je třeba mít k tomu vybavení - otáčkoměr. Pak se dá vycházet z toho je jí něco - nic jí není, jen přehnané nároky. A jestli tu spojku budeš takto "trénovat" (prokluz) první co, odejde ti spodní gufero na klice a už budeš mít problém i s chodem motoru.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
jezus666
Příspěvky: 347
Registrován: pát led 18, 2013 11:43 am
Bydliště: Jalubí

Re: Spojka Vari

#4 Nový příspěvek od jezus666 »

Zdar,

jaké tam máš spojkové čelisti? Ty staré co měla orig terra? Nebo už ty novější, kovové? Pamatuju si, když jsem ještě měl terru, taky ty staré prokluzovaly. Vyměnil jsem za kovové až nebyl problém. 15 let to chodilo bez potíží.
Mira

Uživatelský avatar
Jenda_D
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2020 7:42 am
Bydliště: Mladá Vožice

Re: Spojka Vari

#5 Nový příspěvek od Jenda_D »

Spojku jsem vyzkoušel takhle jednou, abych zjistil, jestli opravdu prokluzuje, nebo ne. Víc to netrápim. Na to si dávám bacha a chci, aby mi Varina dlouho vydržela. Na zpátečku se zdá všechno v klidu. Ale právě na jedničku a zatížení do povolené váhy se hůř rozjíždí. Ale pak už jede celkem v klidu a i svižně. Akorát po jízdě cca kilometr je celá převodovka zahřátá. Přisuzoval jsem to zahřátému motoru, ale kdoví, jestli to nedělá ta spojka. Olej v převodovce je. Ten mi přímo prodávající ještě před prodejem dolil.
Čelisti vypadá, že jsou asi původní. Každopádně jsou hodně tmavě šedé. Ještě jsem si všimnul, že na bubínku bylo vidět, že čelisti zabíraly cca do půlky hloubky bubínku a spodek bubínku byl netknutý. Takže můžou být už opotřebené?
Každopádně je nějak složité si čelisti a bubínek vyměnit doma i bez stahováku, nebo to mám radši odvézt do servisu? Mám servis pár ulic od baráku.
Jo a ještě podotýkám, že motor a převodovka spolu původně nejezdily. Celý stroj mám z bazaru.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Spojka Vari

#6 Nový příspěvek od DYK »

Převodový olej se hřeje hlavně od šnekového převodu a tlaku v něm. To je,bych řekl, normální. Víc ti já neumím říct. Popis dobrej, ale já z něho příčinu nepoznám.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Jenda_D
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2020 7:42 am
Bydliště: Mladá Vožice

Re: Spojka Vari

#7 Nový příspěvek od Jenda_D »

Tak dneska traktůrek prošel zátěžovym testem. Potřeboval jsem ke kamarádovi do vedlejší vesnice něco si vypůjčit, co se nevešlo do kufru auta a nebyla k dispozici kára za auto. Tak jsem nastartoval Vari a těch cca 5km jel po polňačce a kus po silnici. V kopcích bylo znát, že spojka lehce prokluzuje.Motor sice malinko snížil otáčky, ale zpomalení bylo větší, než by odhadem mělo být. Bylo to znát i při rozjezdu do křižovatky, která byla lehce do kopce. Zátěž na vleku i se mnou do 200kg. Já mám lehce přes metrák a náklad byly dvě lešenářský kozy. Takže asi opravdu klouzající spojka.
Jinak odhaduju to i podle toho, že Babetta se mi chovala podobně a bylo to paknama.

Uživatelský avatar
jezus666
Příspěvky: 347
Registrován: pát led 18, 2013 11:43 am
Bydliště: Jalubí

Re: Spojka Vari

#8 Nový příspěvek od jezus666 »

Já bych doporučil toto:
Obrázek
Tyto kovové čelisti už vydrží. Jinak výměnu zvládněš doma, já jsem to měnil na poli, shodíš 2 segrovky a 1 šroub M6 ...

Mira

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Spojka Vari

#9 Nový příspěvek od DYK »

To je naprd.Samej text a žádná fotka. Sundej spodní přírubu a vyfoť spojku. Centorvat se při montáži zpět nemusí má kolíky. Vyobrazená spojka od jezus - proč ne, ale počítej s tím, že bude víc "kousavá" při záběru a po opotřebení většinou s sebou veme i bubínek spojky. Klasické obložení je měkkčí při spínání spojky.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
jezus666
Příspěvky: 347
Registrován: pát led 18, 2013 11:43 am
Bydliště: Jalubí

Re: Spojka Vari

#10 Nový příspěvek od jezus666 »

Nesouhlasím. :nene:
15 let jsem s tím jezdil a vydřel jsem 1 spojkový buben a to ještě byl použitelný, na průměru byl sjetý o nějaký 0,5 mm. Ale začal praskat od drážky klínku. Jinak rozjezdy byly v klidu, žádné trhavé spínání.

Mira

Uživatelský avatar
Jenda_D
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2020 7:42 am
Bydliště: Mladá Vožice

Re: Spojka Vari

#11 Nový příspěvek od Jenda_D »

Jsem rád, že by se dala spojka vyměnit i doma:-) Každopádně dnes jsem dostal kontakt na jednoho člověka kousek ode mě, který zahradní techniku ve volných chvílích opravuje. Tak za ním asi zajedu, jestli se na to nekoukne. Pak dám vědět, jak jsem dopadl a kde byla chyba. Někde jsem ještě vyčetl, že by mohla být i prasklá pružinka čelistí ve spojce. Takže bez rozebrání opravdu nic nezjistím.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Spojka Vari

#12 Nový příspěvek od DYK »

Jenže ta pružina ve spojce má většinou za úkol pakny stahovat. Takže byť nepřítomost pružiny nebude mít vliv na záběr - prokluz spojky. Akorát nezařadíš, protože spojka bude pořád unášet převiodovku.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Jenda_D
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2020 7:42 am
Bydliště: Mladá Vožice

Re: Spojka Vari

#13 Nový příspěvek od Jenda_D »

Nakonec mi to nedalo a pustil jsem se teď odpoledne do sundání a kontroly spojky. Zjištění je takové, že spojka je suchá a nikde nic tim pádem na ní neteče. To je dobrá zpráva :) Dál jsem zjistil, že jedna pakna chodila na čepu malinko ztuha oproti druhý. Pružinky jsou v pořádku a nejeví známky opotřebení, nebo prasknutí. No a za další jsem zjistil, že na jedné pakně je obložení sjetý nestejnoměrně a to 3mm u čepu a 2mm na opačnym konci. Druhá pakna má obložení 3mm po celé délce. Zdá se mi, že už je to ale docela málo. Nebo ještě ne? No a bubínek spojky má na hornim okraji sílu 3mm a cca 4mm pod okrajem už má 5mm. Má to tak být, nebo je to špatně? A hlavně, když jsem si do něj na sucho položil pakny, tak se mi zdálo, že se právě v tý horní části už začíná obrušovat přímo závaží.
Každopádně po lehkym vyčištění a přejetí smirkem a složení, kdy jsem nechal pružinky volnější, tak spojka zabírá o něco ochotnějš, ale stejně je v kopci i bez nákladu prokluz trochu znát.
Přílohy
spojka2.jpg
spojka2.jpg (9.93 KiB) Zobrazeno 5394 x
spojka1.jpg
spojka1.jpg (9.97 KiB) Zobrazeno 5394 x
spojka.jpg
spojka.jpg (9.62 KiB) Zobrazeno 5394 x

Uživatelský avatar
Jenda_D
Příspěvky: 7
Registrován: úte čer 30, 2020 7:42 am
Bydliště: Mladá Vožice

Re: Spojka Vari

#14 Nový příspěvek od Jenda_D »

Spojka je vyměněná a záběr se zdá lepší. Ještě si musí teda sednout, ale už první rozjezd bylo znát, že zabírá ochotnějš a líp se rozjíždí i do kopce, kde to trvalo dýl.Tak zatim spokojenost a uvidíme při dalšim provozu :-) Ukáže až test na mojem oblíbenym kopci, kterej je docela prudkej a dlouhej. Mopedy už maj docela problém to vyject.
Jinak při porovnání nových čelistí a původních, byly ty původní o cca 1cm kratší.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Spojka Vari

#15 Nový příspěvek od DYK »

U staré spojky hrál jistě svůj díl i to přireznutí jedné pakny na čepu. Dílo se zdařilo, tak ať to jezdí!!!
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“