MF-70 r. v. 1983

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zetor
Příspěvky: 1448
Registrován: ned zář 16, 2007 7:53 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: MF-70 r. v. 1983

#151 Nový příspěvek od Zetor »

Moc děkuju :friends: Vyzkoušim a dám vědět :)
Zetor that's life...
Malotraktor 4x2 domácí výroby - zatím ve vývoji
Vilém :-)

romie
Příspěvky: 1605
Registrován: pon čer 06, 2011 11:38 am
Bydliště: Přišimasy

Re: MF-70 r. v. 1983

#152 Nový příspěvek od romie »

Zdravim lidi. Mam malý problém. Když zmáčknu spojku, tak se mi motor začne postupně vytáčet do obrovských otáček. dá se s tim něco udělat? Jak je to se seřizovánim karburátoru? Díkes :-)

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: MF-70 r. v. 1983

#153 Nový příspěvek od Tom »

romie píše:Zdravim lidi. Mam malý problém. Když zmáčknu spojku, tak se mi motor začne postupně vytáčet do obrovských otáček. dá se s tim něco udělat? Jak je to se seřizovánim karburátoru? Díkes :-)
Dělalo mi to taky... Bylo mi řečeno, že ten motor nemá odpor (minimálně té předlohové hřídele v převodovce), takže se vytáčí... Takže zmáčknout spojku, rychle provést co bylo potřeba a zase pustit...
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

romie
Příspěvky: 1605
Registrován: pon čer 06, 2011 11:38 am
Bydliště: Přišimasy

Re: MF-70 r. v. 1983

#154 Nový příspěvek od romie »

OK, Díky moc :-)

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: MF-70 r. v. 1983

#155 Nový příspěvek od DYK »

No moment pánové, to snad přece není všechno, ne? Já snad ani neměl MF v ruce, ale když řeknu páčkou plynu motoru, že má být ve volnoběžných otáčkách, tak tam má být! A ne že si bude přidávat jak se mu zlíbí. I kdyby měl být na ponku, musí běžet tak, jak má a ne to omlouvat nějakou absencí zátěže. Nebo jsem vás nepochopil?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: MF-70 r. v. 1983

#156 Nový příspěvek od Tom »

DYK píše:No moment pánové, to snad přece není všechno, ne? Já snad ani neměl MF v ruce, ale když řeknu páčkou plynu motoru, že má být ve volnoběžných otáčkách, tak tam má být! A ne že si bude přidávat jak se mu zlíbí. I kdyby měl být na ponku, musí běžet tak, jak má a ne to omlouvat nějakou absencí zátěže. Nebo jsem vás nepochopil?
No nevím, možná na to mají svůj vliv i ta gufera na klice, když byla v zápřahu (nebo alespoň když nebyla zmáčknutá spojka) tak reagovala na plyn jak měla. Ale se zmáčknutou spojkou ty otáčky vždycky trošku vyletěly.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

Uživatelský avatar
Blajda
Příspěvky: 882
Registrován: čtv led 31, 2008 1:17 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: MF-70 r. v. 1983

#157 Nový příspěvek od Blajda »

Ted mě MFka po dlouhý době zase vypekla. :vztek:
Objednal sem nový veci do zapalování tak uvidíme.
Tyhle dvoutakty motory sou prostě na hovno, chtělo by tam dát něco lepšího, ale bez nějakejch větších úprav :zapomel:
Zetor 3011 a 6748

vilo380
Příspěvky: 255
Registrován: čtv lis 05, 2009 9:49 pm
Bydliště: slovensko

Re: MF-70 r. v. 1983

#158 Nový příspěvek od vilo380 »

Blajda píše:Ted mě MFka po dlouhý době zase vypekla. :vztek:
Objednal sem nový veci do zapalování tak uvidíme.
Tyhle dvoutakty motory sou prostě na hovno, chtělo by tam dát něco lepšího, ale bez nějakejch větších úprav :zapomel:
ja ten dvojtakt tam držím len kvoli tomu, že ked kosím dosť velké svahy, nemusím sa báť že ten motor zadrem
ten motor neni až tak zlý, len ho treba dobre naštelovať
mne sa na nom páči že krútiaci moment už začína pri nízkych otáčkach
nevýhodou je dosť vysoká spotreba a ten motor má aj slabé chaldenie
malosériové sústruženie, vyrobím alebo navrhnem aj celé funkčné prvky (medziprevodovky, navijáky...)
Slovensko Bytčiansky okres
www.lesotech.estranky.cz

romie
Příspěvky: 1605
Registrován: pon čer 06, 2011 11:38 am
Bydliště: Přišimasy

Re: MF-70 r. v. 1983

#159 Nový příspěvek od romie »

Čim to je, že mi dycky dlouho nechytá? Škubu za ní jak zběsilej tak 3 min, pak chytne. Dneska mi střelil výfuk, vůbec nevim, proč. Je to karbecem?

Uživatelský avatar
zetoracek
Příspěvky: 28
Registrován: ned srp 23, 2009 9:49 pm
Bydliště: 75501

Re: MF-70 r. v. 1983

#160 Nový příspěvek od zetoracek »

Dobrý den pánové, tak si pročítám hezké vlákno o MF70, a jak vidím, jsou lidi rozdělení na 2 tábory, a to ty co MF70 oravují a ti co s nima sečou. My máme doma taky jednu, pořídili jsme si ji kvůli sečení velké plochy v ovocném sadu ve svahu. Na traktor malé a neprostupné, a na rotačku VARI kterou máme, zase moc velké a navíc ta VARINA je naprostý šrot, co se mechaniky od DAKRU týká (pojezd, záběr atd...). Zkušenosti s MF70 před její koupí jsme měli jen takové minimální, 2x do roka se kosil kousek pro králíky, a navíc jsme ji měli půjčenou, zde asi nemá cenu hodnotit stav, a protože naše hospodářství je opravdu malé tak po několika letech jsme si koupili k motoru Jikov 1447DV (na kterém máme sekačku s košem) i rotační sekačku Dakr, tím se sekalo do nedávna. Pak jsme koupili chalupu, kde je skutečně potřeba stroj, který má výkon, a je vhodný do svahu, a Varina přestala stačit. Na novou nebylo a tak jsme zvolili koupi starší MFky. No koupili jsme takovou v dost dezolátním stavu, se zajímavými úpravami, například když někdo chtěl sundat zapalování, tak místo stahováku, vyřezal flexou z boku na chladícím pláští velké díry a pak tam páčil šroubovákem. Jak říkám stav žalosný, střechu neviděla nikdy a celkově byla dost zanedbaná. Jelikož máme možnost svépomocí, opravit si prakticky cokoliv, tak jsme ji za velmi rozumnou cenu koupili. Motor byl přidřený, ale jenom na pístě, a nechodila převodovka. Kosa byla úplnou výměnu. Po kompletní GO která probíhala přes zimu, se jí povedlo dát do stavu A1. Na motoru máme americká kovová gufera, a uplně novou kosu. Jinak dostala nový kabát z dvousložkové barvy. Ale to jenom tak na okraj. Ve skutečnosti jsem chtěl mluvit úplně o něčem jiném, a to o zkušenostech, se sečením a s chováním stroje jako takového. Spousta lidí nám říkala, jééé jičínka to je neštěstí, ten motor, a to sečení, stále couvat a odhrabovat, a tráva se hatí, a nejde to, atd. atd., zkrátka negativa až na hůru. Osobně jsem nabyl dojmu, že větší šrot asi neexistuje. Ale z opravy a rozebraného stroje se nedalo už vycouvat. Letos na jaře jsme ji poprvé zkoušeli, motor jde jako hodiny a po radách jak nastavit kosu od zkušeného chlapíka, co s MFkou kosíval u nás na Valašsku 8Ha je radost s tímto strojem pracovat. Nejen že motor jde tak jak má: přidám plyn a táhne jak býk, uberu jde na volnoběh, žádné chcípání, kuckání, kopání a co já vím ještě, ale i kosa seče úžasně, bez nahrabování, a odhazování a věčného couvání, a to i když jsme první trávu pokosili, a nestihla se pohrabat a přerostla novou trávou, i s tím si dobře seřízená kosa poradila. Zkrátka můžu pět samou chválu, navíc i ovládání je pohodlné, dám rychlost, půstím spojku a jedu, no prostě padáda. Tím chci říct, že skutečně je to myšlenkové i užitkově výborný stroj, ale potřeba mít pro něj cit a dát mu co potřebuje.
1) dobře udělaný motor (pozor někdy i šroub na nastavení bohatosti směsi, nemá dokonale sedící kužel a proto nejde dobře seřídit směs, vlastní zkušenost, šroubek vyměnit z nějakého karburátoru z JAWY)
2) perfektně nastavená a seřízená kosa, nešťastníci co kosu neumí seřídit jenom nadávají a kosu bez ustaní brousí, ale výsledek 0
3) zacházení se strojem, chce to cit
Tak to jsou moje vlasní zkušenosti s MF 70. Na závěr přidám pár fotek jak stroj vypadal a jak vypadá teď.
Přílohy
P4250648a.jpg
po opravě
po opravě
stroj před dokončením
stroj před dokončením
před opravou
před opravou
před opravou
před opravou
Pole vidí, les má uši, chovej se jak se sluší.

chobotek
Příspěvky: 11224
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: MF-70 r. v. 1983

#161 Nový příspěvek od chobotek »

No ano, dalo by se to shrnout do věty "všechno chce svoje", ale tak nějak tam chybí zásadní informace, třeba to, jak těm nešťastníků pomoci správně seřídit kosu nebo jaké jsou výhody "amerických" gufer (mě teda dosud všechny motory běžely s gufery evropskými). A pak nějaké fotky z opravy, protože podle těchto fotek to je "GO barvou", třeba jak vypadá motor "přidřený jen na pístu", jestli teda k perfektnímu chodu motoru stačilo vyměnit jen píst a kroužky nebo se dělal výbrus, atd. Prostě jakékoliv informace, které by mohli být užitečné těm, kteří jenom opravují. Rozebrat celou sekačku, všechny opotřebené díly nahradit novými nebo repasovanými bych uměl taky. Ale kdyby mě to mělo vyjít na několik desítek tisíc, budu uvažovat o jiném (novém) stroji. A to tady taky chybí - pracnost v hodinách, rozsah prací, cena dílů. Pak by to mohl být opravdu užitečný příspěvek.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
zetoracek
Příspěvky: 28
Registrován: ned srp 23, 2009 9:49 pm
Bydliště: 75501

Re: MF-70 r. v. 1983

#162 Nový příspěvek od zetoracek »

chobotek píše:No ano, dalo by se to shrnout do věty "všechno chce svoje", ale tak nějak tam chybí zásadní informace, třeba to, jak těm nešťastníků pomoci správně seřídit kosu nebo jaké jsou výhody "amerických" gufer (mě teda dosud všechny motory běžely s gufery evropskými). A pak nějaké fotky z opravy, protože podle těchto fotek to je "GO barvou", třeba jak vypadá motor "přidřený jen na pístu", jestli teda k perfektnímu chodu motoru stačilo vyměnit jen píst a kroužky nebo se dělal výbrus, atd. Prostě jakékoliv informace, které by mohli být užitečné těm, kteří jenom opravují. Rozebrat celou sekačku, všechny opotřebené díly nahradit novými nebo repasovanými bych uměl taky. Ale kdyby mě to mělo vyjít na několik desítek tisíc, budu uvažovat o jiném (novém) stroji. A to tady taky chybí - pracnost v hodinách, rozsah prací, cena dílů. Pak by to mohl být opravdu užitečný příspěvek.
Ano je to pravda, ale já jsem nechtěl dělat zde na tomto vláknu návod, na opravu, a za druhé výčet věcí, které je potřeba zkontolovat a opravdu precizně dát do kupy, je tolik že by to zabralo na vysvětlení několik formátů A4. Pokud si myslíš, že oprava, která je vidět na fotkách je provedená jenom barvou tak si to klidně mysli. Já nikoho nebudu přesvědčovat o opaku. Jisté je to, že když ti řeknu, že oprava stála 4000kč nebudeš mi věřit. Hodiny to zybralo, ale přes zimu na to bylo dost času. Jinak jedna informace která dokáže pomoct tu je, a je dost zásadní, protže spoustě lidí motory blnou a to jenom díky špatné směsi, a tá je zapříčiněná šroubkem na karburátoru, který je potřeba vyměnit. Myslím že spostě lidí to pomůže, pokud zrovna ne tobě tak je mi to líto. A co se týká nahrazení novými nebo repasovanými díly, že by jsi to "uměl taky, tak si zkus vyrobit celý základ kosy na kterém jsou přišroubované prsty a spousty jiných dílů a uvidíš, že to "taky" umět nebudeš.
Pole vidí, les má uši, chovej se jak se sluší.

chobotek
Příspěvky: 11224
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: MF-70 r. v. 1983

#163 Nový příspěvek od chobotek »

Vůbec nejde o to, jestli budu nebo nebudu věřit tomu, že oprava stála 4000,- a co bych uměl nebo neuměl udělat. Taky můžu napsat, že mě GO motoru 1D80 stála 3850,- ale když se mě někdo zeptá, jak jsem to udělal, tak mu moje odpověď bude k prdu, protože stejný postup nedokáže zopakovat (přes rok shánět díly, většinu udělat sám, atd.). A právě v poslední větě Tvé odpovědi je jádro pudla. Ano, dost lidí má problémy s MF, protože ten stroj už má svoje za sebou, jenže život běží v čase a ne každý je ochoten trávit stovky (jestli jsi to stihnul rychleji, seš borec) hodin v dílně opravou starého cajku. Proto jsem si myslel, že by bylo užitečné napsat kolik hodin oprava trvala, co jsi všechno dělal a kolik stál materiál. Protože kdyby se někdo rozhodoval podobným způsobem a nebyl tak zručný nebo neměl potřebné strojní vybavení, může snadno dojít k tomu, že tudy cesta nevede. Ale pokud ses chtěl jen pochlubit jak to máš hezky opravené, beru zpět ;-)
Aby to nevypadalo, že píšu jen tak, tady máš konkrétní dotaz: viewtopic.php?f=9&t=30792
Tohle vlákno by mohlo docela dobře odpovědět. Já bych na tak malou rozlohu klidně koupil jednoosáka. Jestli je ten Tvůj postup snadno opakovatelný, tak s MF musí takovou louku usušit. Lepší dokonale funkční malá levná věc (kosa, obracečka píce, vlek a má všechno) než velký traktor za 30tis. do kterého těžko říct kolik nakonec zahučí a to k němu ještě nic nemá.
Mimochodem, nad MF jsem taky uvažoval, ale nakonec jsem namontoval sekačku na TJ-6,5 a seče to taky, jen mi vadí montáž a demontáž, to žere dost času.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
zetoracek
Příspěvky: 28
Registrován: ned srp 23, 2009 9:49 pm
Bydliště: 75501

Re: MF-70 r. v. 1983

#164 Nový příspěvek od zetoracek »

chobotek píše:Vůbec nejde o to, jestli budu nebo nebudu věřit tomu, že oprava stála 4000,- a co bych uměl nebo neuměl udělat. Taky můžu napsat, že mě GO motoru 1D80 stála 3850,- ale když se mě někdo zeptá, jak jsem to udělal, tak mu moje odpověď bude k prdu, protože stejný postup nedokáže zopakovat (přes rok shánět díly, většinu udělat sám, atd.). A právě v poslední větě Tvé odpovědi je jádro pudla. Ano, dost lidí má problémy s MF, protože ten stroj už má svoje za sebou, jenže život běží v čase a ne každý je ochoten trávit stovky (jestli jsi to stihnul rychleji, seš borec) hodin v dílně opravou starého cajku. Proto jsem si myslel, že by bylo užitečné napsat kolik hodin oprava trvala, co jsi všechno dělal a kolik stál materiál. Protože kdyby se někdo rozhodoval podobným způsobem a nebyl tak zručný nebo neměl potřebné strojní vybavení, může snadno dojít k tomu, že tudy cesta nevede. Ale pokud ses chtěl jen pochlubit jak to máš hezky opravené, beru zpět ;-)
Aby to nevypadalo, že píšu jen tak, tady máš konkrétní dotaz: viewtopic.php?f=9&t=30792
Tohle vlákno by mohlo docela dobře odpovědět. Já bych na tak malou rozlohu klidně koupil jednoosáka. Jestli je ten Tvůj postup snadno opakovatelný, tak s MF musí takovou louku usušit. Lepší dokonale funkční malá levná věc (kosa, obracečka píce, vlek a má všechno) než velký traktor za 30tis. do kterého těžko říct kolik nakonec zahučí a to k němu ještě nic nemá.
Mimochodem, nad MF jsem taky uvažoval, ale nakonec jsem namontoval sekačku na TJ-6,5 a seče to taky, jen mi vadí montáž a demontáž, to žere dost času.
Ale jo já to beru, a máš pravdu, ale ono to nejde brát úplně až tak jak říkáš, jako pravd aje ta je to stroj starší a někdy se neoplatí to ani dávat dohromady, ale když jsme s tátou přemýšleli co koupit tak jsme se dívali i po nových strojích, a dát za lištovku někjakou kvalitnější třeba 40-50 tisíc, to je skutečně moc peněz. Tak jsme volili cestu nejmenšího odporu, a to tou MFkou. Já vím že spoustě lidí by se to třeba nevyplatilo opravit, a sám kdybych měl spočítat ten čas a peníze tak by oprava vyšla na sumu třeba 30000kč, ale to nejde takhle brát. Prostě jednoduše, celkové náklady byly 4000kč na komplet sekačku, času to mohlo sežrat tak 200 hodin (přes zimu není stejně co dělat tak se zhodnotil opravou). Dělala se komplet nová kosa, i lišta. Na motoru se udělala výměna pístu a kroužků, a ložisek s gufery, jinak nic. No a pak to dostalo barvu a seřízení, od té doby to slouží a zatím bezvadně. Abych se dobře vyjádřil, tak jsem tím článkem jednak chtěl ukázat že se i celkem zdevastovaný stroj dá docela slušně opravit, a taky to že i starý stroj může dobře sloužit. Pokud někdo bude třeba potřebovat radu nebo zkušenost klidně se může na mě obrátit, rád poradím, ale mnohdy se těžko radí, když lidi jsou schopni nechat stav stroje dojít až za hranici únosnosti. Jinak mám zkušenost i s lidmi, kteří si koupí nový stroj, a za měsíc provozu jsou schopní říct, že to je krám, a že nikdo neumí nic vyrobit, ale když se podívám na údržbu, která je nulová tak není co dodat. Jinak dík za názor.
Pole vidí, les má uši, chovej se jak se sluší.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5493
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: MF-70 r. v. 1983

#165 Nový příspěvek od staník »

Nabídl jsi radu a tak bych toho využil :ano: Potřeboval bych polopaticky a do detailu vyložit seřízení lišty a kosy.Jak a čím se řídí počty podložek u držáku a jaká jsou pravidla.Děkuji
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“