Vari System

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5522
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Vari System

#4126 Nový příspěvek od thovt »

Mogul olej jen z výprodeje , už nexistuje jako Akuma.
TSF šlo lepší bylo TS pro teplotně přetěžované motory také je to historie.
Tak si užij ješte jeho zbytky 1:40 .

1:25 mažu já z dnešními oleji.

Borivoj2006
Příspěvky: 900
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Vari System

#4127 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Nojo, fakt asi šel olej do kopru, jako ostatně všechno, co bylo k něčemu. Koukám po eshopech a většinou "není skladem". Je tam několik, asi posledních, litrových balení, musím objednat. Mám s ním dlouhodobě dobrou zkušenost. Díval jsem se i na oleje STIHL a tam jsou tak obrovský rozdíly v cenách, že se nutně vkrádá myšlenka o fejkové výrobě. Obarvit olej a vylisovat reliéfní lahvičku s falešnou etiketou není dnes žádný problém. (Viz nedávná aféra tuším s Shell helix)

Borivoj2006
Příspěvky: 900
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Vari System

#4128 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Tak tady jsem našel černé na bílém (za vším hledej Poláky) :

S globalizací trhu a změnou vlastníka výrobce olejů se může stát, že nový vlastník nemá v zájmu pokračovat v produkci existujících produktů, což se přihodilo i největšímu českému výrobci maziv, společnosti PARAMO, kterou ovládla společnost Orlen. Polský vlastník posléze rozhodl, že se již oleje Mogul a Paramo pro segment automotive nebudou vyrábět vůbec.

boleslav
Příspěvky: 67
Registrován: úte led 30, 2024 6:04 pm
Bydliště: HOŘICE

Re: Vari System

#4129 Nový příspěvek od boleslav »

A kde to budou vyrábět v Pardubicích to zbouraj.

Uživatelský avatar
Proximák
Příspěvky: 670
Registrován: stř říj 22, 2008 7:28 pm
Bydliště: okres Třebíč

Re: Vari System

#4130 Nový příspěvek od Proximák »

Borivoj2006, pokud máš originál MJ-5, je tam motor licenční Gutbrod T116, označení najdeš i v návodu pro MJ-5, stačí se podívat do rozpadu dílů. Za dobu produkce u nás 1969-1986 se na tom stroji vystřídalo několik variant vzduchových filtrů a nádrží. Pokud máš oblou plastovou nádrž a pod ní bílý chladící plech, je to originál z výroby.
Poměr klidně těch 1:40, i návod se o tom zmiňuje, pokud je použit olej pro dvoutaktní motory, uvedený dnes už překonaný olej M2T. Novější Jikovy dokonce uváděly i poměr 1:50 pro olej Mogul TS, TSF by měl být ještě lepší olej.

Borivoj2006
Příspěvky: 900
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Vari System

#4131 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Thovt, Proximák, děkuji za potvrzení mojí úvahy, že s lepším olejem mohu použít míchání v poměru 1:40. Pokud se Paramo MogulTSF už nedělá, budu používat olej co dávám stihlky. Oleje pro pily by měly být asi dost kvalitní, protože tam jsou v motoru při 10000 otáčkách náročnější podmínky na mazivost a teplotní stabilitu.

Slávek55
Příspěvky: 492
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Vari System

#4132 Nový příspěvek od Slávek55 »

No,já bych se toho oleje Stihl docela bál,respektive bych se bál jakéhokoli oleje,když nevíš,co tam bylo dříve.V každém případě bych sundal hlavu a válec a vyškrabal veškerý karbon.Vystříkal spray na čistění karburátorů a RGR ventilů.A při tom také zjistíš stav válce,pístu a kroužků.Je to práce na odpoledne,plus nějaké těsnění.
Lepší oleje rozpouští karbon,začne se odlupovat a dokáže udělat dost rýhy v pístu i válci.Jestli najdu foto,dám ho sem.Můj soused u starého motoru Tera přešel na olej Husqvarna a bylo po něm.Viděl jsem ho rozebranej v servise a úlomky karbonu zamázly kroužky v pístu.Ten motor jel dříve na M6A.
Já jsem také přecházel asi po 20 letech ve Vari z M2T na TSF a měl jsem bobky.Dopadlo to dobře a mazal jsem 1:50, ale spíš 1:45.
Mám ještě jeden motor Vari na sekačce, ten jel pouze 1 litr oleje Schell a poté jsem přešel na TSF. poměr stejný 1:45. Nyní je již oba několik let nepoužívám,ale přejít z TSF na jiný JASO FC nebo FD by neměl být problém.

Borivoj2006
Příspěvky: 900
Registrován: pát led 28, 2011 11:17 pm
Bydliště: Velešín

Re: Vari System

#4133 Nový příspěvek od Borivoj2006 »

Hm, na tom něco bude. To mě nenapadlo. Minimálně sundám výfuk a kouknu do toho endoskopickou kamerou. Pokud tam něco bude, udělám rozborku.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5522
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Vari System

#4134 Nový příspěvek od thovt »

M6A zapekal pístní kroužky m2T o trochu méně , stačí používat moderní olej.
Nebyly to oleje pro vzduchem chlazené motory, které pracujive vyšších teplotách nic jiného nebylo tak se to tam lilo.

roduš
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 30, 2018 8:43 pm
Bydliště: Blansko

Re: Vari System

#4135 Nový příspěvek od roduš »

Ahoj, nemáte někdo jednorotorový obraceč sena?jde mi o to jakou to dělá práci

homolka69
Příspěvky: 97
Registrován: úte říj 28, 2008 8:49 pm
Bydliště: Načešice

Re: Vari System

#4136 Nový příspěvek od homolka69 »

Mám ho už víc jak 25 let a spokojenost. Rychlejší než obracet s hráběma. Neumí ale načisto shrabat.

Pavel
Příspěvky: 8321
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Vari System

#4137 Nový příspěvek od Pavel »

Šou tři druhy kterej mas

Jarda Malich
Příspěvky: 237
Registrován: pát dub 08, 2016 7:42 am
Bydliště: Vrchlabí

Re: Vari System

#4138 Nový příspěvek od Jarda Malich »

boleslav píše: stř kvě 01, 2024 10:20 pm A kde to budou vyrábět v Pardubicích to zbouraj.
Mogul se ale v Pardubicích nikdy nevyráběl. Pro výrobu olejů se zásadně využívaly výrobní kapacity v rafinerii Kolín (známá taky jako KORAMO), která byla od r.2003 pobočným závodem firmy Paramo. Pro připomenutí historie firmy v posledních letech:

2003 - připojení Koramo pod Paramo
2012 - zastaveno zpracování surové ropy v rafinerii Pardubice, odstavena atmosferická a vakuová destilace ropy a hydrogenačního odsíření středních destilátů
2013 - zastavena výroba olejů v Pardubicích, oleje Paramo se vyrábějí v závodě Kolín společně s oleji Mogul, odstavení propanového odasfaltování - v Pardubicích zůstává v provozu pouze výroba asfaltů a procesních olejů pro gumárenství
2014 - stop výroby deskových parafinů v Kolíně, velká modernizace mísírny olejů Kolín
Květen 2021 - rozhodnutí Orlenu o zastavení výroby v závodě Kolín
30.09.2021 - stop míchání a finalizace olejů v Kolíně
31.03.2022 - stop redestilační jednotky v Kolíně (zastavena výroba základní suroviny - základového oleje), uzavření závodu Kolín, rozběh čištění odstavených technologií.

V Kolíně se nedělaly jen oleje Mogul a Paramo, pocházely odtamtud i oleje Carline, vyráběli i olej Honda pro zahradní techniku v trojhranných lahvích (obaly na oleje byly z Kanabe Valašské Klobouky), v posledních letech odtamtud proudily na trh údajně i oleje Castrol. Základové oleje z Parama odebíral i menší výrobce Valar, který vyrábí dodnes a mísírnu má v Lovosicích.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 8015
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Vari System

#4139 Nový příspěvek od Chose11 »

roduš píše: pon kvě 20, 2024 12:15 pm Ahoj, nemáte někdo jednorotorový obraceč sena?jde mi o to jakou to dělá práci
Strašně rád bych ho letos taky vyzkoušel, dovezl mi jej Chobotek, ale nemůžu nikde sehnat prsty (pera), nevím přesně která tam patří a nikdo mi zatím neporadil.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

chobotek
Příspěvky: 10909
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Vari System

#4140 Nový příspěvek od chobotek »

Je jich dost na bazoši i sbazaru u překupníků. Že bych jako projevil zájem a u toho přeměřil ty pera. Bude to nějaká běžná velikost, případně by se dalo něco zkrátit. Ještě by k tomu měl být kryt řemene, nevím, jestli jsem ho dával k tomu :zapomel:
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“