Stavba traktůrku

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
jean
Příspěvky: 3074
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Stavba traktůrku

#166 Nový příspěvek od jean »

Ota, sak ja som nemyslel sily vyvodene pluhom, ale rozlozenie tahovej sily. Nakresli si tie dva vektory a uvidis.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stavba traktůrku

#167 Nový příspěvek od ota »

Jean nejsem teoretik. Jsem praktik. Žádné vektory u pluhu neznám a nepotřebuji. Prostě volím klasiku tovární pluhy. Máme jich doma asi 8? Ani nevím, musel bych to spočítat. Ale zapřáhnu nastavím a jedu. Netřeba si kreslit vektory nebo strkat špalky pod kola. To jsem nikdy nedělal. Maximálně jeden řídí a druhej šteluje. A když nemáš na pluhu štelování nemá cenu se s takovým pluhem ani zaobírat.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10030
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba traktůrku

#168 Nový příspěvek od Ondras83 »

oco13 píše: stř lis 01, 2023 1:07 pm Ona je mrcha a má chodníky dokola, chodí vrieskať po oboch susedoch. :typek:
Ale tento dvoják by asi mohol byť pôvodne ťahaný https://stroje.bazos.sk/inzerat/1564452 ... bracak.php
tykravo tohle prodavam za 7tis a nikdo to nechtel :D se vsadim, ze tenhle za 13 bude do tydne pryc... :vztek: :vysmech:

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#169 Nový příspěvek od Karel81 »

Ahoj všem, sehnal jsem si tento hydraulický rozvaděč
Obrázek
Jsem v tom úplně laik,Otázka zní jaké jsou možnosti připojení pístnice na zvedání pluhu ? dá se zapojit tak aby to mělo tu plovoucí polohu.
Vstup a výstup je jasný,jde mi jen o tu pístnici.
Děkuji

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14737
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Stavba traktůrku

#170 Nový příspěvek od DanculSK »

Vypadá to na jednočinný rozvádzač.... :-/
niesom si istý ,ale tuším že Tékačka taký mali
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Jar.Ka
Příspěvky: 442
Registrován: pát led 17, 2014 9:51 am
Bydliště: Jičín

Re: Stavba traktůrku

#171 Nový příspěvek od Jar.Ka »

Podle obrázku bych řekl, že je dvojčinný, jen je jedna větev zaslepená.
A plovoucí poloha lze udělat. Možností je několik. Hydrauliku, píst, chceš dvojčinný, nebo ti stačí jednočinný?

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#172 Nový příspěvek od Karel81 »

Moje představa je taková, ovládací páka má 3polohy nahoru, uprostřed a dolů.
Páka je uprostřed,rameno je na místě, dám páku nahoru rameno jde nahoru, pustím páku rameno zůstává nahoře. dám páku dolů, rameno jde dolů a je v plovoucí poloze.🤔

Jar.Ka
Příspěvky: 442
Registrován: pát led 17, 2014 9:51 am
Bydliště: Jičín

Re: Stavba traktůrku

#173 Nový příspěvek od Jar.Ka »

Mám to stejně.
V tom případě stačí k pístnici jedna hadice a na rozvaděči udělat mechanický doraz tak aby otevřel zpátečku, ale ještě neotevřel tlak do zaslepeného vývodu.

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#174 Nový příspěvek od Karel81 »

Aha tak to je jednoduché,moc děkuji 😉

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stavba traktůrku

#175 Nový příspěvek od ota »

Mám to u traktůrku jinak. Protože se mi u některých přípojných zařízení hodí obě polohy hydrauliky. Třeba na rozkládání a skládání nářadí a potřebuji na rozvaděči posílat tlaky do obou vývodů. Jinak by mi dvoučinné pístnice nefungovaly.
Na trubku zpátečky od rozvavěče jsem navařil holendr se závitem. Na něj nasrouboval hadici. Z rozvaděče mi vedou dvě trubky dozadu do držaku a tam jsou rychlospojky. Když chci používat jen jednu polohu pistu, třeba u věže s vidlema na zvedani vidlí, strčím hadici od věže do rychlospojky a do druhé rychlospojky strčím protikus rychlospojky co je na té hadici, která je našroubovaná na tom navařeném holendru zpátečky od rozvaděče. Vše funguje jen na zvedání. Když náhodou dám paku do druhé polohy, olej teče přez tu hadici do zpátečky. Když potřebuji oba okruhy, vypojim ,,přepadovou" hadici z rychlospojky a zapojim oba okruhy do rychlospojek. Pak můžu hydr válec ovládat na obě strany. Rozlozit, složit třeba nesené brany, ppužívat naviják, atd.
Nedovedu si představit, že bych měl jednu polohu u rozvaděče. Mám různé nářadí a potřebuji treba vysouvat a zasouvat tlakem. A když mám jen válec třeba na vysouvání a dolů jede plovoce zapojim ten přepad a je to. Když vypojím přepad můžu využívat rozvaděč zplna na obě strany.

Jar.Ka
Příspěvky: 442
Registrován: pát led 17, 2014 9:51 am
Bydliště: Jičín

Re: Stavba traktůrku

#176 Nový příspěvek od Jar.Ka »

Ano, možností je více. Proto jsem se ptal na účel.
A tady v tom případě to chápu tak, že to bude sloužit k ovládání TBZ a ne připojeného nářadí přes rychlospojky.

A pokud bych chtěl rychlospojky používat někdy jako jednočinné a někdy jako dvojčinné, tak bych raději na jednu větev sekce dal trojcestný ventil a buďto tlak pouštěl do rychlospojky nebo do zpátečky. Ale jak říkám možností je více.

Karel81
Příspěvky: 65
Registrován: pát lis 04, 2022 5:36 am
Bydliště: Horní Benešov

Re: Stavba traktůrku

#177 Nový příspěvek od Karel81 »

Obrázek
Dobré ráno všem, kolem ovládací páčky mi dost protéká olej, jde to opravit a jak moc je to náročné?
Děkuji

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stavba traktůrku

#178 Nový příspěvek od ota »

Oprava je velmi náročná. Válec v kterém se pohybuje píst je lapovaný a píst broušený. Když se mezi plochama válce a pístu vytvoří vůle, nebo se vydře rýha nelze ten ukap, nebo vytékání v domácích podmínkach opravit. Na páčce na tom čepu jsou zápichy a O kroužky. Tlak a olej jde kolem pístu až k páčce a ty O kroužky to neutěsní. Zkoušel jsem dávat větší průměry O kroužků. Páčka pak chodí ztuha. A stejně se olej dostával ven. Oprava byla u mě výměna za jiný, méně vyběhaný rozvaděč.
No třeba na to má někdo jinej fígl. Ale měl jsem asi 3 rozvaděče a měnil až jeden byl dobrej a neukapával.

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“