malotrakturek s motorem Honda GX270

Moderátoři: rezis, Toreto

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
yohn
Příspěvky: 18
Registrován: stř črc 15, 2015 6:55 am
Bydliště: Horní Kožlí

malotrakturek s motorem Honda GX270

#1 Nový příspěvek od yohn »

Ahoj všichni, :help:
rád bych poprosil o radu, ačkoli to úplně nesouvisí se stavbou traktoru. Dostala se ke mě nějaká čínská čtyřkolka s vysypanym 2T motorem 50ccm. Jelikože nebylo rentabilní to opravovat, motoru jsem se zbavil, zakoupil kopii GX270 s převodovkou 1:2 s odstředivou spojkou v olejové lázni a zastavěl ho do rámu. Jelikož je vývodová hřídel motoru na nesprávné straně, potřeboval jsem ji převést na stranu druhou a udělal jsem si tedy primární převod 1:1 a přes společnou hřídel jsem napojil sekundár na nápravu. Ale mam problém, že se mi to nerozjede. Použil jsem řetězová kola 08B-1-20-N (1/2x5/16) s nábojem na primárním převodu 1:1 i na společné hřídeli k napájení sekundáru. Domníval jsem se, že to rozjedu.

A teď k otázkám : je možné, že mam motor vůči řetězu vyosený a drhne mi to (přijde mi to tak) a nebo mam zkrátka moc "těžký" převod na výstupní hřídeli motoru a proto to nemá sílu ? Když čtyřkolku přizvednu, kola se roztočí a točí se rychle. Takže mě to vede k doměnce, že bych měl kolečko na hřídeli převodovky změnšit a kolečko na společné přenášecí hřídeli zvětšit.

Nemáte někdo s tímto zkušenosti? Jsem v tomhle úplněj začátečník.

děkuju, Honza :)

Uživatelský avatar
yohn
Příspěvky: 18
Registrován: stř črc 15, 2015 6:55 am
Bydliště: Horní Kožlí

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#2 Nový příspěvek od yohn »


JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#3 Nový příspěvek od JardaCNC »

No jestli jsem to dobře pochopil tak motor co má cca 3000 ot/min a má převodovku 1:2 = 1500 ot/ min a tím pohanis zadní kola o cca. průměru 40cm. Je to tak?
Je tam ještě nějaký jiný zpomalovací převod?
Pokud ne tak mě vychází výsledná rychlost na cca. 75km/h.
Pak se nedivím že to spojka nechce vzít.
Rozjed se s autem na 3 možna i 4 rychlostní stupeň.

Uživatelský avatar
yohn
Příspěvky: 18
Registrován: stř črc 15, 2015 6:55 am
Bydliště: Horní Kožlí

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#4 Nový příspěvek od yohn »

Je to jak pises. Nedokazal jsem si to spocitat, tuhle odpoved jsem hledal, dekuju. Jestli spravne uvazuju, mel bych jako zpomalovaci prevod pouzit na vystupni hrideli male kolecko a na te spolecne velke. Dalsi zpomaleni tedy bude ponechani pak toho tretiho co uz jde k zadni naprave kde je vetsi rozeta.

Uživatelský avatar
yohn
Příspěvky: 18
Registrován: stř črc 15, 2015 6:55 am
Bydliště: Horní Kožlí

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#5 Nový příspěvek od yohn »

Jeste se zeptam - nakupoval jsem u firmy Tyma.cz a kola jsem pak nechaval upravovat, protoze jsem nesehnal presne to co jsem hledal. Nemate nekdo zkusenost kde koupit primo hotove kolecko co by slo nasadit na tu hridel z prevodovky?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#6 Nový příspěvek od Atlan »

Kedchces aby sa to hybalo treba prevod aspon 8:1 do pomala. V tvojom pripade 4:1 lebo uz jeden spomalovaci mas na motore. To som uvazoval na 14palcove kolesa.
Mas tam asi o polovicu mensie, tak ze prevod 2:1 vysledna rychlost 25 az 30kmh.

Inak olej vvprevodovke mas? Plyn si pridál dostatocne?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
yohn
Příspěvky: 18
Registrován: stř črc 15, 2015 6:55 am
Bydliště: Horní Kožlí

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#7 Nový příspěvek od yohn »

Jojo, plyn jsem pridal pri zahratem motoru doplna a udusil se. Bylo mi tak nejak jasny, ze tam bude chyba zrejme v tom prevodu, ze jsem to postavil cele moc do rychla. Prave jsem zjistil, ze muzu koupit hotove primarni kolecko na tu hridel hotove, u nas ve meste sidli MS Kart a tam je pouzivaji. Takze budu mit primarni kolecko 10Z a sekundarni 20Z, coz je porad asi hodne, tudiz bych ho mel zrejme zvetsit na 40Z ? je to pak 1:4 pomer pokud dobre rozumim.

Btw. jak to spocitam? Pomoci te kalkulacky o prispevek vyse ?

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#8 Nový příspěvek od JardaCNC »

Klidně to můžeš zpomalit i v druhém ret. převodu. Pak se ty převody násobí. 1:2 a 1:2 = 1:4 apod.1:2 a 1:3 = 1:6.

Uživatelský avatar
yohn
Příspěvky: 18
Registrován: stř črc 15, 2015 6:55 am
Bydliště: Horní Kožlí

Re: malotrakturek s motorem Honda GX270

#9 Nový příspěvek od yohn »

Takze ted mam 1:2 v oleji, dale budu mit 1:2 na primaru a protoze na te spojovaci hrideli mam mensi nez rozetu (taky asi 1:2) tak to bude ve vysledku 1:8 vuci otackam motoru. Otazkou zustava, jestli by bylo vhodne jeste zmensovat to hnaci kolecko co napaji zadni napravu, ale to ukaze praxe. Zaklad je ted vymenit to predni a o polovinu ho zmensit. Ale kdyz jsem videl tu ochotu toho se rozject, je mi jasny, ze nakonec budu to druhe jeste o neco zvetsovat, protoze to bude nejsnazsi mozne reseni - predni primarni zmensit a zadni primarni umerne zvetsit a konecne by to snad mohlo ject.

dekuju za cenne rady

Odpovědět

Zpět na „Stavíme traktor domácí výroby“