Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Míšánek
Příspěvky: 882
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1051 Nový příspěvek od Míšánek »

U nás při provozu na pozemních komunikacích, tzn. při pouhém přejezdu není PČR oprávněná žádat i strojnický průkaz a řidič není povinen být i majitelem strojničáku. Strojnický je oprávněn kontrolovat pouze koordinátor bozp přímo na stavbě.

Modráčku jenže já tvrdím že i když stroj typu traktorbagr, v jehož názvu se vyskytuje slovo traktor, tak to z legislativního hlediska neznamená že se o traktor i jedná. Je to samojizdny pracovní stroj o váze nad 3,5t, stejně jako třeba kolový bagr nebo nakladač (u kterého v názvu slovo traktor neni :) ) na který je třeba vlastnit řp SK. C, nikoliv T.
Kdyby se jednalo o traktorbagr do 3,5t, tak opět stačí pouze skupina B.

Aspoň tak to bylo minimálně za mě kdy jsem sp dělal. Schválně jsem si ještě kvůli tomu musel dělat C aby bylo všechno v cajku.

modráček
Příspěvky: 190
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1052 Nový příspěvek od modráček »

To ja bych v některém ohledu ještě přitvrdil . Nejen policajt, ale ani nějaký inspektor na stavbě . Vždyť nějaký zaměstnanec v zemědělství nemusí mít na nakladaci strojnicky průkaz . Musí být nadřízeným proskolen.A jestli to jeho nadřízený není schopen udělat ,pošle ho na školení .
Stroj typu traktorbagr je rypadlonakladač žádné slovo traktor tam nemusí být a zrovna tak jako si jmenoval kolový bagr , nebo kolový nakladač jsou všechno samojizdny pracovní stroje a na všechny musí mít jejich řidič skupinu T. Jen snad na SK to mají obráceně jak psal Pavel . Nechci to přehánět ale viděl si někdy Tatru bez SPZ . Tak to je samojizdny prac. stroj , C ti nestačí , musíš mít T. No když je to sam.jizd. stroj . A ještě muže do zákazu pro nákladní auta. Za nim jede kolega s tím samým autem , má jiné náboje v kolech asi tatrovacke, SPZ a ten tam nesmí . Možná platí silniční daň a ten první ne . Jednou, už je to mnoho let hospoda a tam Jirka . Debata co bylo dřív Tatra 8 nebo tatraplan. Říkám osmička až potom tatraplan. Ne osmička byla druhá . Šel jsem pro knížku a říkám podívej. On na to, tam se určitě spletli . Jenomže dneska zadáš. Jaká skupina na samojizdné pracovní stroje a všude na tebe vyskočí zvýrazněný text a skupina T :)

Míšánek
Příspěvky: 882
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1053 Nový příspěvek od Míšánek »

Panenkomarjá, ty v tom tady děláš takový bordel až to pěkné není! :pohlavek:

Tahače v úpravě/přestavbě traktor (nemusí to být zrovna nutně Tatra, ale může to být Scania, Volvo, Iveco nebo cokoliv jineho) jsou v TP vedeny jako TRAKTORY KOLOVÉ, stejně jako mám tohle stejné napsáno u svého Crystala, nikoliv jako samojizdne pracovní stroje.
Akorát s tím rozdílem, že oproti Crystalu mají max povolenou/konstrukční rychlost.na 89 km/h a s tím spojené povinné stk každé dva roky jako jakýkoliv jiný traktor s konstrukční rychlostí nad 40km/h. Pro řízení těchto vozů je třeba skupina T, jak je již z jejich názvu v TP zcela zřejmé
Kdyby byly vedeny jako samojizdne pracovní stroje, tak by v tom případě měly tyto vozy ze zákona zakázáno převážet náklad (což by jaksi bylo k hovnu, že ano), takže sorry, ale fakt v tom děláš neskutečný bordel díky tomu, že tomu nerozumíš.
Ano, existují i varianty těchto vozů zaregistrovány jako samojízdný pracovní stroj (třeba dempry Tatra, kloubové dempry za dodržení rozměrů daných zákonem, autojeřáby atd), nicméně je to hlavně z toho důvodu, že tyto vozy v případě jejich kategorizace jako samojizdny pracovní stroj nepodléhají nutnosti pravidelné stk. Ovšem jak jsem již psal výše - tyto stroje v žádném případě nemůžou převážet jakýkoliv náklad po pozemních komunikacích a přeprava nákladu na nich může probíhat pouze mimo komunikaci (stavby, lomy atd). Registraci jako samojízdný pracovní stroj tedy mají jen z důvodu možnosti přepravy těchto strojů po vlastní ose.
A na řízení vozidel této kategorie je zapotřebí právě řp. SK. C!

Rozdíl mezi tatraktorem registrovaným jako traktor a tatraktorem registrovaným jako samojízdný pracovní stroj nemáš ty z venku vůbec šanci rozeznat, ty vozy jsou fyzicky (rám za kabinou, umístění spz) naprosto totožné.

A na závěr jen taková zmínka k těm tvým nábojům kol - z tohohle jde nejvíc poznat že o tom fakt víš kulové. Konfigurace naprav a reduktorů nemá s touto problematikou absolutně nic společného. Je to pouze věc zákazníka jak si dané vozidlo nakonfiguruje.

Jinak strojničáky obecně jsou specialita jak tahat z lidí peníze pouze v ČR a SR. V zemích jako je Německo atd to funguje běžné jak jsi řekl - stačí proškolení dané osoby a tím je způsobilá k práci s daným strojem.

Takže asi tolik ve zkratce k dané problematice

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15821
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1054 Nový příspěvek od oco13 »

Ešte sa vám sem zamontujem ja. :jazyk:
Toto všetko čo ste spomínali platí pre podnikatelov a firmy. Keď som na na školení vzv pýtal školitela ako je to ak mám doma na dvore jašterku tak sa zasmial - netreba mi nič. Neveril som mu a volal som na IBP (Nitra) a tí mi to potvrdili. A zase som zastavil policajtov čo hliadkovali u nás v dedine, že či môžem na čeláku niesť náklad po dedine 3tr. + účelovky - že oni s tým nemajú problém, ale aby som si to ešte uviazal.
Netuším, aké je znenie zákonov, toto sú odpovede čo som dostal v terene. :typek:

pavel sk
Příspěvky: 12849
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1055 Nový příspěvek od pavel sk »

No u nas je to tak ako som pisal vyssie. U Vas v CZ sa to môže líšit. Ako pisem pred dvoma tyzdnami som bol na skoleni na strojnicky preukaz na nakladace, paletizacne vidly, tlakove nadoby. Dorabal som si to ku hydraulickej ruke a mostovemu žeriavu co uz mam skoro 20 rokov. U nas musi clovek mat pre dane stroje platne strojnicke doklady. Bez toho ta ani zamestnavatel nesmie poslat na tom pracovat, a ak by sa tak stalo, tak to môzes odmietnut bez postihu. Ak by sa nieco stalo, tak si to odsere v prvom rade zamestnanec, ale potahuju aj zamestnavatela, preco nezaistil manipulacii zo strojom neopravnenou osobou. Je tam vela paragrafov co nam vyčitoval školiaci. Platne doklady musi mat obsluha pri praci v danom stroji stale u seba a nie niekde v srinke alebo doma v šupliku, tak ako aj vodicak. Pri presune na verejnej komunikacii takisto musi mat obsluha na ten stroj okrem vodicaka potrebnej skupiny aj ten strojnicky preukaz. Aspon tak nam to skoliaci vysvetlovali a dokonca to bola aj jedna z otazok v testoch co sme museli pisat. Nehoda sa moze stat aj na ceste pri presune, nielen pri praci. Tam sa okrem vodicaka riesi ci obsuha bola opravnena viest taky stroj. Co sa tyka oznacenia traktorbager, tak je to len slengove pomenovanie. Je to proste rypadlo, ktore moze byt vybavene dozerovou radlicou alebo varechov na hrnutie alebo nakladanie a patri do kategorie rypadiel ako napr. aj UDS-114, DH112 a pod. Nakladac ako je napriklad UN-053 je aj podla technickeho a manualu LEN nakladac. Aj ked môze byt nan ako adapter nasadeny podkop. S tym podkopom smie na tom robit len ten, co ma platne doklady na rypadla. Ja ako drzitel strojnickeho pre nakladac, by som s tym strojom nemal a nemôzem bagrovat, kopat. Môzem len nakladat skladat material. Aj ked vsetci vieme ako to casto v realite chodí, ale len do tej doby kedy sa nestane nejake nestastie.
Naposledy upravil(a) pavel sk dne úte bře 19, 2024 8:42 pm, celkem upraveno 1 x.

pavel sk
Příspěvky: 12849
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1056 Nový příspěvek od pavel sk »

oco13: ty policajti su asi posledny co o tom daco vedia. Doma nemusis mat papiere do tej doby pokym sa tebe alebo niekomu nic nestane. Az potom zacnu zniet paragrafy v tej pravej podobe :)

Míšánek
Příspěvky: 882
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1057 Nový příspěvek od Míšánek »

Pavle u nás ve strojnickém skupina traktorbagry, neboli rypadlonakladače ani není, takže dotyčná obsluha musí mít skupinu jak kolových rypadel, tak kolových nakladačů aby bylo zákonů učiněno za dost :pistol:

pavel sk
Příspěvky: 12849
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1058 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak je to vlastne ako som aj ja napisal a je to tak aj u nas 8) . Keby som na tom skoleni čerstvo nebol, tak tu nepišem nič. Rypadla maju tiez dalsie rozdelenia a podkategorie ako dalšie stroje. Ci su to na kolesovom podvozku, alebo pasovom. Nakladace je to podobne. Kebyže vlani firma nekupi novy celny nakladac na traktor, tak ma na to skolenie pre nakladace ani nepošlu :smich: Aj ked je to polnohospodarsky traktor, tak uz je raz dovybaveny celnym nakladacom a aj na ten uz treba doklad odbornej spôsobilosti aj ked je ten vyloznik odnimatelny. Jeto proste zdvyhacie zariadenie. A za zdvihacie zariadenie sa poklada kazdy stroj, ktory dokaze zdvihnut bremeno (naklad) nad 1000mm od zeme :) Toto bolo hned v prvom odseku vyhlasky :smich:

modráček
Příspěvky: 190
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1059 Nový příspěvek od modráček »

Míšánek píše: úte bře 19, 2024 1:11 pm Traktorbagr spadá pod skupinu C, jelikož se nejedná o traktor jako takový ale o samojízdný pracovní stroj (nebo tak nějak je ta kategorie) s hmotností nad 3,5t
Hele uklidní se Mišánku. Napsal si to ? Napsal. Já tvrdím že nemáš pravdu. Nemusím tomu rozumět jako ty. Prostě si napíšu /jakou skupinu musím mít na něco / a ono mi to napíše odpověď . To je všechno . Udělej to taky tak a nebudeš tu psát co sis musel dodělat, abys mohl řídit samojizdné pracovní stroje .
Obrázek

modráček
Příspěvky: 190
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1060 Nový příspěvek od modráček »

No a pokud je to tak, jak tady píšou , že skupina C opravňuje řídit i skupinu C1 nebo T tak se omlouvám . Třeba mi něco uniká . Nevím vidím to prvně , třeba to někdo vysvětlí . Proč nenapsali tomu tazajicimu ze tedy buď T nebo C.Nebo to tam připsali v roce 2022 do zákona když k C dostaneš T + přívěs do 750 kg .
Obrázek

chobotek
Příspěvky: 10615
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1061 Nový příspěvek od chobotek »

Uniká ti, že zákon 361/200 Sb. utrpěl několik desítek novelizací. Jediným smyslem existence skupiny T je umožnit učňům jezdit s traktorem. Dnes je to poněkud problematické, protože moderní traktory jsou často těžší a rychlejší než tehdejší naložená IFA 50 s vlekem ;-)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Míšánek
Příspěvky: 882
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1062 Nový příspěvek od Míšánek »

Chobotek to tady shrnul asi tak nějak správně.

Modráčku nemusíš mít strach, já jsem naprosto klidný ;-) jen ty tady fabuluješ s nějakými domněnkami ohledně nábojů kol, mícháš tady traktory kolové se samojízdnými pracovními stroji atd.

Co se týče toho, co ti vyplivne Google při dotazu potřebných skupin řp pro stroje typu rypadlonakladač je bohužel zcela irelevantní, jelikož i samotné školící střediska v tom mají neskutečný bordel a každý tvrdí něco jiného.
Nicméně pokud by platilo to, co říkáš ty, tak by i pro 60t jeřáb měla stačit skupina T, jelikož je to také samojízdný pracovní stroj, tedy naprosto stejný druh vozidla (papírově) jako traktorbagr. Ale není tomu tak.

modráček
Příspěvky: 190
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1063 Nový příspěvek od modráček »

Tak abych byl upřímný , myslím si že pokud je jeřáb samojizdny prac.stroj tak ho muže řídit skupina T. Jestli váží 60 T nebo stojí miliardu to si musí pan Hanyš zvážit komu to dá . Ten traktorista není o nic horší když muže jezdit po silnici jak psal kolega . Jo a co máš pořad s těma nabojema ?viděl jsem na parkovišti stát vedle sebe ty dvě auta a zaujalo mě to provedení ze nebylo tatrovacke . Víc nic v tom nehledejte . Taky ten humor těch šoférů. Jeden říkal ze nemůže jet kam ten druhý. Jeden SPZ druhý né. To je všechno.

Míšánek
Příspěvky: 882
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1064 Nový příspěvek od Míšánek »

Tak ty náboje jsi zmínil jako jeden z argumentů proč je jedno auto traktor a druhé ne. Aspoň tak jsem tě pochopil.
Jinak s těma zákazama vjezdu je to jak píšeš. Naopak traktor zase nemůže jet tuším od Svitav na Vysoké Mýto a Litomyšl, kde je cedule zákaz vjezdu traktorů

modráček
Příspěvky: 190
Registrován: pon čer 01, 2015 7:44 am
Bydliště: pz

Re: Ako jazdíte? Akí ste šoféri?

#1065 Nový příspěvek od modráček »

Takže aby jsme to uzavřeli . Byly doby do ledna 2013 po lednu 2013 a další datumy a ke každému se dostala nějaká informace.Co je teď , začíná větou V současné době . Mějte se
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Putyka“