Knížky a čtení vůbec.

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Knížky a čtení vůbec.

#106 Nový příspěvek od Leo »

Nevím, jak budou otevřený knihovny, ale jde tam objednat knížky na různé téma. Pokud nemají, tak si je půjčí někde jinde.

Zkus se podívat na tento odkaz https://ndk.cz/search?accessibility=public a podle filtru na levé straně si něco najít.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Knížky a čtení vůbec.

#107 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tak jsem objednal pro malýho synovce Rychlé šípy.on je ještě malinkatej,leze,ale tuhle knížku musí ve své knihovničce mít.knížka je vyprodaná,čeká se na dotisk někdy kolem 20.6.21.je dost drahá a blbci na aukru už s ní kšeftujou i za 1500,- náhodou jsem se o ní dozvěděl,když na mě blikla z nákýho článku... https://www.booktook.cz/p/rychle-sipy-j ... gK6KfD_BwE
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Knížky a čtení vůbec.

#108 Nový příspěvek od Britt »

Já jsem dostal k narozkám jenom 5 knížek a už čtu druhou. Do vánoc je to kurva dlouhá doba.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Knížky a čtení vůbec.

#109 Nový příspěvek od Fizz »

Sekalsemmalo:
Díky, už delší dobu čekám jde ji potkam.

Foglarovky mám tusim vsechny co vyšly v Olympii, par různých dotisků též.

Svázané původní se někde zatoulaly nespíš je máti podarovala.

Treba to prcek někdy ocení, já si v tom též rád zalistuju.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Knížky a čtení vůbec.

#110 Nový příspěvek od Leo »

Kramerius - Národní digitální knihovna

JIŘÍ BAUM (20.9.1900 – 1944)
Před 121 lety se v Praze narodil Jiří Baum, český zoolog, ornitolog, spisovatel, fotograf, cestovatel a protinacistický odbojář. Od dětství se zajímal o přírodu a snil o cestování do dalekých krajin, usilovně se proto učil cizím jazykům a již během studií na přírodovědecké fakultě, kde v roce 1928 obhájil doktorát z přírodních věd, absolvoval první větší cesty do USA, Brazílie nebo Afriky. V roce 1931 vyrazil společně se sochařem F. V. Foitem na velkou cestu napříč Afrikou od severu k jihu vozem Tatra 12 a jako první tak vykonali přejezd Afriky ve voze chlazeném vzduchem. Je autorem řady cestopisných a zoologických knih, vědeckých i popularizačních článků, patřil k vůbec prvním popularizátorům přírodních věd u nás. V cizině přednášel o své vlasti a naší vědě, doma poutavě přednášel o všem, co poznal v cizině.
23. prosince 1934 vyrazil s manželkou Růženou Fikejzovou-Baumovou a Tatrou 72 přezdívanou později láskyplně "Miss Australia" na vůbec první cestu Tatry kolem světa. Se svou Tatrou, přebudovanou na obytný vůz (nechyběla temná komora na vyvolávání fotografických snímků), překonali manželé Baumovi nejprve zasněžené Alpy a italské celníky a poté vyrazili lodí měsíční plavbou z Janova přes Středozemní moře, Suezský průplav, Rudé moře a Indický oceán do australského přístavu Fremantle nedaleko Perthu. V Austrálii absolvovali největší část své cesty, při níž se Jiří Baum věnoval studiu australské fauny a sběru zoologických vzorků, jejichž zásilkami, jak bylo při jeho cestách ostatně zvykem, hojně rozmnožoval sbírky Národního muzea. Na konci července výprava pokračovala lodí z Brisbane přes Filipíny a Honkong do Japonska, kam dorazila v srpnu. Jiří Baum měl velký talent na jazyky, mluvil jedenácti jazyky včetně třeba malajštiny, arabštiny a svahilštiny, jak ale později vzpomínal, japonština a japonské značky jej za volantem trochu potrápily: "Jinou obtíží, se kterou cizí automobilista zápasí, je řeč. Na venkově nemůžeme počítati s tím, že se dorozumíme anglicky. Znalost angličtiny není více rozšířena než v českých vesničkách a mnohý Japonec se učí svědomitě z knihy, ale protože se nikdy nesetkal s Evropanem, má takovou výslovnost, že se s Angličanem pak nedorozumí. Naše skrovné znalosti japonštiny stačily, abychom porozuměli stručným pokynům o cestě, ale tabulky na křižovatkách byly pro nás obyčejně kamenem úrazu. Je těžko hledati japonské (vlastně čínské) ideografy na mapě, protože jsou velmi složité a také nevíme, zda-li na tabulce je jméno města, nějaký zákaz nebo reklama. Jednou po velkém studiu nás poučil Japonec, mluvící anglicky, že nápis na tabulce u křižovatky je báseň, která praví: ‚Půjdete-li po této cestě až přijdete k lesu, uslyšíte krásný hlas kukačky.'" V Japonsku setrvali do října, kdy odcestovali lodí přes Havaj dále do Spojených států, odkud se již po okruhu po kalifornských národních parcích a návštěvě Mohavské pouště museli vydat na zpáteční plavbu do Evropy. Cestu kolem světa zakončili přesně rok od zahájení cesty příjezdem do Prahy dne 22. prosince 1935.
Na poslední zahraniční cestu manželé Baumovi vyrazili v roce 1938, při průjezdu Rakouskem však již v zemi vlály vlajky s hákovým křížem. Když je později v Africe zastihla zpráva o Mnichovské dohodě a začínalo být jasné, že odstoupení pohraničí je jen předehrou k válce, museli se rozhodnout mezi emigrací a domácím či zahraničním odbojem. Emigrace pro ně nepřipadala v úvahu, rozhodli se proto pro návrat do vlasti a zapojení do domácího odboje, kde by mohli zůstat spolu. Do Prahy se vrátili 13. března 1939, dva dny před vznikem Protektorátu Čechy a Morava, a brzy se skutečně zapojili do protinacistické odbojové činnosti. Opisovali na psacím stroji letáky, propůjčovali svůj byt ke schůzkám odbojových pracovníků, ukrývali pronásledované. Hlavní činností Jiřího Bauma však byly práce fotografické: zhotovoval snímky pro falešné dokumenty pronásledovaných osob, mikrosnímky dokumentů pro zahraniční odboj apod. Po rozbití jejich odbojové skupiny Baumovy sice ještě nikdo neprozradil, přesto byl Jiří Baum nakonec 10. června 1943 na udání zatčen. Ne však za účast v odboji, ale pro svůj židovský původ. Vězněn byl nejprve v Praze, poté v Terezíně. V prosinci 1943 byl transportován nejprve do vyhlazovacího tábora Auschwitz a záhy do Varšavy, když se přihlásil do pracovního komanda na odklízení trosek po povstání ve varšavském ghettu. Dle vzpomínek spoluvězňů jim zpříjemňoval těžký úděl vyprávěním příběhů ze svých cest. Na konci ledna 1944 Jiří Baum ve Varšavě, pravděpodobně v důsledku úrazu, umírá na otravu krve.

S cestopisy Jiřího Bauma se můžete seznámit také v Národní digitální knihovně (novější vydání najdete po přihlášení):
https://ndk.cz/search?accessibility=acc ... c0EYJFrogE


Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Knížky a čtení vůbec.

#111 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

tak mám pro malýho synovce Vítka pod stromeček tuhle knížku Rok v lese https://www.megaknihy.cz/pro-nejmensi/2 ... gIRT_D_BwE
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Knížky a čtení vůbec.

#112 Nový příspěvek od Britt »

Já marně sháním druhý díl Honzíkovy cesty, tentokrát do Moskvy. :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Knížky a čtení vůbec.

#113 Nový příspěvek od vitex »

Myslíš Hamáčka?Tak ta ještě nevyšla. :smich:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8510
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Knížky a čtení vůbec.

#114 Nový příspěvek od bourač »

:D
velmi dlouho jsem se k okolí choval ovlivněn hrdiny dle p. Foglara...
pak jsem objevil fórum traktory.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Knížky a čtení vůbec.

#115 Nový příspěvek od duchodce »

A kdo je hlavní hrdina ???? :-/ :smich:
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8510
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Knížky a čtení vůbec.

#116 Nový příspěvek od bourač »

přece Mirek Dušín, 8) Štětináči :friends: :vysmech:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Knížky a čtení vůbec.

#117 Nový příspěvek od vitex »

:smich:

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Knížky a čtení vůbec.

#118 Nový příspěvek od Leo »

Zajímavá knihobudka v Kyjově na Slovácku v místním parku.

Obrázek
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Knížky a čtení vůbec.

#119 Nový příspěvek od Leo »

Karel Poláček: Bylo nás pět. Slavný humoristický román v podání skvělého Františka Filipovského
https://budejovice.rozhlas.cz/karel-pol ... mFzMzMrHwc
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Knížky a čtení vůbec.

#120 Nový příspěvek od hobr »

To je klasika. Rád jsem to poslouchal v rádiu jako kluk. :potlesk:
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Odpovědět

Zpět na „Putyka“