co sa vam zleho dneska pritrafilo

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Slávek55
Příspěvky: 522
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10606 Nový příspěvek od Slávek55 »

Teda Čárlsi,žasnu jak to správně popisuješ a vše si pamatuješ.Můj otec byl za války vyučený malíř pokojů a písmomalíř s praxí u soukromého mistra.Do jeho smrti s ním kamarádil a navštěvovali se vzájemně a i já ho dobře znal s celou jeho rodinou.
Všechno jsi mi to tady připoměl, vaření klihu,mléko,šmolku,no já již na to skoro zapoměl.
Ale píšu kvůli štětce.V Pelhřimově do dnes jsou bývalé Spojené kartáčovny,dnes Spokar.Velká firma v té době jediná.Před znárodněním bylo v Pelhřimově spousta soukromníků,kteří dá se říct doma vázali štetky a štětce,no i rejžáky a pod.
Z těch kartáčoven si mistr ani táta nikdy štětku nekoupil.Ty nejlepší domácí výrobce právě znal jeho mistr a občas mu při návštěvě něco přivezl.Co si já pamatuji,tak mluvil o třikrát sekané žíni.To byl asi vrchol kvality.Štětce měl ručně vázané,omotané tím provázkem a dlouhé chlupy,nejlépe z jezevce.Tenkrát se hodně dělali úzké linky podle dřevěného pravítka.
Když byl táta starý a nemocný,tak jsem si maloval byt sám a tu štětku mi půjčil.Nekecám,chodily se na mne ženské ze sousedství dívat a nezakapal jsem ani okno a dá se říct,ani podlahu.To nebylo mojím uměním,ale tátovou štětkou.

mastnacek
Příspěvky: 7973
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10607 Nový příspěvek od mastnacek »

Takze rikas vyrazit do lesa na jezeuce? V tech knizkach je tolik druhu stetek, ze cumim jak puk.

Slávek55
Příspěvky: 522
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10608 Nový příspěvek od Slávek55 »

Z jezevce byly ty štětce na linky.Štětky byla ta třikrát sekaná žíně,kterou v těch znárodněných továrnách buď nechtěli a nebo neuměli.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13939
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10609 Nový příspěvek od Čárls »

Proto dnes pořádná štětka ať do ruky nebo dvounohá stojí majlant :smich: :smich: :smich: Pamatuji neb jsem tak maloval a ještě maluji sice s odporem neb jsem línej ale když už nejni vyhnutí a doma je voheň a držková pul roku nejni vyhnutí
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Slávek55
Příspěvky: 522
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10610 Nový příspěvek od Slávek55 »

A teď jsi mi Čárlsi připoměl,někdy na konci sedmdesátých let měly ty kartáčovny na náměstí výkladní skříň s výrobkama a velký nápis-štětky z Pelhřimova do celého světa-
No řešil to stranický výbor a nápis musel pryč.

mastnacek
Příspěvky: 7973
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10611 Nový příspěvek od mastnacek »

Az to dorazim, nepoduvam se na stetku ani v internetu :)

mastnacek
Příspěvky: 7973
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10612 Nový příspěvek od mastnacek »

Jak me ti moji remeslnici serou. Stropy zbrouseny tak napul. Asi aby nelezla neoskrabana barva. Pyce to je narocny na psycheee tohle.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21620
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10613 Nový příspěvek od ota »

Slávku55 mám také vzpomínky. Akorát můj děda byl malíř pokojů a když přišel sem z Kladna za babičkou stal se z něj lakýrník ve firmě která dělala dřevěné výrobky a on je lakoval. Něco ručně, něco pistolí. Když koupili dům on si dole udělal dílnu. Ale velkou dílnu. Měl tam regály plné barev. Jedna část barvy na stěny a druhá na dřevo, kov. Problém u mě byl, že on zemřel, když mi byly dva roky, takže já si ho nepamatuju. Ale v té jeho dílně jsem si hrál. Rád jsem chodil k babičce ona mě hlídala spolu se starší ségrou. Naši do práce a mi k babičce. Ta chodila na odpolední. Takže dopoledne u ní. Občas nás nechala v dílně a šla do práce. A mi si tam malovali. Děda měl hromady vercajku tam. Štětky, štětce, špachtle, nevím co ještě. Mnoho válečků i linkovačku. S tou jsem se nablbnul. Přesně jak píšeš, štětce omotaný takovou režnou niťí. Chlupy třeba 10 cm dlouhé a jen nechaná šešule zbytek omotanej. Někde tu mám pár jeho slabejch štětců. Barvy na dřevo jen fermežové. Nedávno jsem je dovezl od rodičů. Jsou ještě po dědovi. Táta si je tenkrát vzal dom a nezpracoval je všechny. Vyklízeli jsme po rodičích tak jsem je vzal dom. Škoda kam se poděly všechny věci nevím. Mám tu akorát tu jeho stříkací pistoly. A barvy a hromadu špachtlí. Jinak nějakej zednickej vercajk.
Pamatuju se, babička měla památku po dědovi vymalovanou kuchyň. Nad sporákem na celé stěně ručně malovaná kytice. Už si nevzpomenu jaká. Ale třeba 3m široká a na celou vejšku nad sporákem. Prej to maloval ručně děda. Uměl to. A v obýváku bylo vyválečkováno taky po něm. Stříbrná barva válečku. Povídal táta že on uměl mašinkou jet od oka uplně rovně. Nahoře na štaflích pak slezl a napojil válečkem až dolů. Nepoznat kde to napojil, uměl to.
No a pak druhej pán a to byl truhlář u našejch soused. O něm až zase jindy. Starej truhlář šikovnej jak nikdo.

Slávek55
Příspěvky: 522
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10614 Nový příspěvek od Slávek55 »

Oto,tady si s váma vzpomenu na mládí.Jak píšeš o napojování válečků,tak to dělal táta taky.Z jedněch novin si udělal čepici a druhé přikládal pod stropem co byla linka.Po novinách se s válečkem rozjel,potom uprostřed nastavil a protože nešlo dojet až ke spodní liště,tak se maloval soklík.Ty válečky se většinou dávaly dva na sebe.Hustý vzor a na něho výraznější barvou řídkej vzorek.Jak píšeš stříbrná barva,tak to se jmenovalo hedvábný lesk.To se stěna krásně třpitila.Někdy v sedmdesátých letech přišla móda tapetových válečků.To byl svislí pruh na šíři válečku a potom mezera a jeden až dva úzké pruhy jiné barvy.Tak tam si občas klepnul u stropu hřebíčkem šnůrku-závaží.A jak jsi psal o ruční malbě kytice,tak to mi jeho mistr vyprávěl,jak za války maloval ručně vzory v celém bytě nějakému SS němci a ještě k tomu černou barvou.Oni tu černou měli SS v oblibě.Připíchnul nožem výstřižek z nějakého časopisu na futro a řek,že takto to bude.Mél prý z toho strach,ale SS man měl nakradeno spoustu porcelánového nádobí a když to nastěhoval,tak prý to bylo moc hezký.
A táta mi vyprávěl,že malovali kostely a v té kopuly měli vysoké dřevěné lešení a po něm chodili na štaflích a hráli s klukama na babu.
A válečky měl táta některé ručně vyřezávané.Když zemřel-rok 2000-tak si je chodili lidé půjčovat,no kolik myslíš,že jich doma je?

Slávek55
Příspěvky: 522
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10615 Nový příspěvek od Slávek55 »

Mastnacku,teď se lidé hodně vrací ke starým řemeslům.Nedáš tam třeba dvojitý váleček,nebo ten tapeťák.Dělávaly se dvě stěny jednou barvou a dvě jinou.Dokázala malba válečkem zakrýt i spoustu nerovností.Už je tu Čárls,Ota a já,tak ti můžeme ještě něco napsat.

Tomas6
Příspěvky: 5780
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10616 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ne teda dneska, ale už ve čtvrtek.
Zákazník dovezl golfa, že v při určité teplotě hvízdá turbo. Tak šup na zvedák, okouknout, turbo pod svodama očouzené, tak že zkusím přitáhnout matičky co ho drží. Samozřejmě jeden šteft ulomený. Tak motor ven, turbo dolů, do šteftu jsem navrtal dírku, klepnul do něj torxový bit, že zbytek vytočím z hlavy, no kurňa ani hni. Tak jsem po tom klepkal, hýbal, zkoušel až jsem ten bit v tom šteftu zalomil. :-/
A potom začal ten správný stres. Po asi dvou hod navařování jsem usoudil že tudy cesta nevede,vždycky se to ulomilo hned na tom bitu. Tak jsem jel do kovonástrojů kde jsem přesvědčovaný prodavačem, že ničím jiným to nevyvrtám, koupil hrst co5 vrtáků za těžce nekřesťanské penize. Samozřejmě ty se toho téměř nechytaly. Po asi 4hod pokusů o vrtání jsem se posunul tak o max 2mm. Ten torx tam byl asi 1cm.... Takže tudy asi cesta nevede. Už smířený s tím že budu muset sundat hlavu a nechat to vyjiskřit, jsem naposledy sjel do kovonástrojů, kde mi jiný, asi znalejší prodavač prodal nějaký vrtáček s pájenými plátky. A hergot tím to šlo jak po másle. Kdyby tam byl hned poprvé, ušetřil jsem si 4 hodiny nervů.
Pak už to šlo skoro samo. Vyvrtat zbytek, páč díra byla od těch různých pokusů dodrbaná, tak udělat vložku, nový šteft...
Na turbu jsem při demontáži ulomil další 4 m10 šrouby co drží první díl výfuku. Naštěstí v průchozí díře, turbo se dalo krásně upnout, ty jsem vyvrtal, vezmu závitník M10, že pročistím závity a hned při prvním se závitník kousnul tak že nešel ani tam ani zpět. Už jsem začínal být zoufalý, naštěstí se podařilo. Tak na díry nas.at, teď už mám motor nachystaný na montáž, srknu kafe a jdu s ním do auta.
No hergot dva dny práce a stresu skrz jeden pitomý ulomený šteft....
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21620
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10617 Nový příspěvek od ota »

Slávku55 táta měl ten vercajk všechen doma. Strojek na válečkování, válečky a linkovačka byly v dřevěné bedně s vysunovacím víkem do boku. A pak všechny ty zbytky barev a ingrediencí v ragálku v komoře. Jo jak píšeš ta stříbrná si vzpomínám říkali tomu hedvábný lesk. Obývák samozřejmě byl vymalovaný ,,tapetovým" vzorem. Třeba dvě stěny žlutá a dvě zelené. Častá kombinace u nás. Táta měl šmolku, rumělkovou, nebo klih ten se používal taky. Sice ne do vápenitých barev, ale on zásadně namáčel práškovpu barvu. Teď mi na chvilku vypadl název. Kupoval ji snad v 10 kg pytly.
Sere mě to, že naši zemřeli před 2 lety a ségra je na uklid. A asi všechny ty věci vyhodila. Šel jsem do komory a regál i almárka prázdný. Ta bedna s vysunovacím víkem taky. Vše je pryč. Bejval bych to dovlekl dom zase já! I když většina ještě po dědovi a ten tu není od 1969 roku. Jo docela se ty věci zase vrací, říká se tomu ,,retro stil". Pamatuju se táta nesnášel malování. Chodil k nám malíř. Ten se vždycky tak hrozně ožral a maloval nalitej. No takhle já si ho snad ani střízlivího nepamatuju. Jezdil v sobotu k nám a v neděli ke známejm asi od 10 baráků vedle. Domluvilo se termín, vše se připravilo a pak pro něj v sobotu ráno táta dojel. Většinou ho musel vymordovat z postele. Dovlekl ho a nejdřiv do něj museli nalejt silný kafe, pak decáka rumu a on teprve nastartoval. Nalitej jako carskej dustojník, ale maloval jak bůh! Válečkoval rovně jak když střelí. Chodil na štaflích ( ty měl vždy svoje ) rozvrzaný že byl div, že se nerozpadly. Vybílil cimru a šlo se na štamrdli. Za den vypil litr rumu sám. Přespal do neděle třeba na židlích a ráno šel k těm známejm. Pamatuju se, že kolikrát vybílil a už nenaválečkoval. Byl tak zlitej, že to raději odložil. Jednou pro něj táta ráno v sobotu jel a on nebyl doma. Tak přijel bez něj. Všechno přioravený, vystěhovaný. Vzal barvu a vybílil sám. Od té doby si táta maloval už sám. Malíř Jirka nebyl potřeba.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13939
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10618 Nový příspěvek od Čárls »

Válečky se asi ještě někde válej ve sklepě aj s dvěma vaničkama Já to dělal tk že na židli a od stropu dolu odkop židli a dojel k podlaze
No dnes den blbec ráno měli přijet pucovat studni tak tam polovička zavolala a prej že čekají na odsouhlasení ceny No tak prej ve dvě přijedou do toho máma že má vyplavenej sklep tak rychle ještě k ní no co si budem povídat z 10Cm vodx byl jen cenťák v kotelně tak nafotit že to dá na pojišťovnu do toho zmatku se mi ozval opravář a tak mu povídam co se stalo No na příčině jsme se shodli vyjetý samostav neboli schnilý bylo to dost rezatý vevnitř Jelikož chci mít klid tak ve středu ráno udělá zadní brzdy askoukne přední vymění se komplet kapalina zadní brzdový bubny a sady paken s příslušenstvím Ten buben měl snad 6 mm rantl když to sundával Tak dám oba nový a budu mít klid na dlouhou dobu
No snad už to skončilo vejvuk pak ložisko a teď brzdy jakoby se to nemohlo vy... najednou :vztek:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 8160
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10619 Nový příspěvek od Chose11 »

Tý jo 6mm, to auto muselo minimálně objet zeměkouli.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Tomas6
Příspěvky: 5780
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: co sa vam zleho dneska pritrafilo

#10620 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ale houby. 5mm z toho je narostená rez. Ale u toho pola, fabie, ibizy, tam stačí málo a už to moc nebrzdí. Stejné nhrzdy jsou už na felicii, tam nikdy s tím problém nebyl, tady to věčně nebrzdí.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Odpovědět

Zpět na „Putyka“