Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
kulak51
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 15, 2024 4:58 pm
Bydliště: Zlín

Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#1 Nový příspěvek od kulak51 »

Přeji všem dobrý den.

Už 4. sezónu uvažuji o zahradním traktoru. Většinou skončím u výběru 5 modelů a pak přijde podzim, chtěl bych se zeptat na vaše názory.

Mé parametry jsou : pravidelné sečení cca 15 000 m2, mírný terén, louka, velký sběrný koš.
Měla by ale zvládnout i vyšší trávu, prostě když párkrát zaprší a měsíc se neposeče, je to krásná vzrostlá louka.

Aktuální výběr podle mého popisu dle ai posílám níže jako obrázek.
Cenový rozsah je velký, protože nejsem schopný dohlédnout jak velké rozdíly jsou mezi modely za 60K a pak za 120K,
proto se snažím spíše hledat konkrétní zkušenosti a doporučení, ale samozřejmě rád zaplatím co nejméně.
Přijde mi také, že v ČR vzniknou průměrně 3 nové malé značky, které se pohybují mezi 80K–100K, o kterých nevím, co si myslet.

Nejsem technický typ ani neumím servisovat moto-cokoli.
V minulosti jsem sekal bubnovou sekačkou, což mi nevyhovuje,
sběr do koše a svoz na jedno místo rovnou při sečení, mi přijde nejlepší.

Budu rád za jakékoli tipy a rady. Díky!

Obrázek

Josef Simunek
Příspěvky: 291
Registrován: ned čer 07, 2009 8:47 am
Bydliště: Kutna Hora

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#2 Nový příspěvek od Josef Simunek »

Tady je kazda rada draha. Ale z mych zkusenosti bych nesel do niceho co nem alespon 15 koni a aspon 300l kos. a to se na tech 1, 5 ha budes i tak trapit. 102 cm kosiste je idealni, limitovat te stejne bude vykon a obsah kose. A proc neuvazujes o necem ceskem ? AGS, KARSIT a pod ...

Ready
Příspěvky: 515
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#3 Nový příspěvek od Ready »

U rodičů seču podobnou plochu taky zahradním traktorem,husqvarna tuším LTH 151(přesný typ nevím,no ono je to jedno,motor 14 koní),tak popíšu moje zkušenosti.
Máme boční výhoz,trávu to i tak velmi pěkně podrtí,necháváme ležet,nejde skoro vidět.
Na tu plochu si moc nedokážu představit sekat do koše,pokud bude tráva vyšší,koš bude věčně plný,víc budeš jezdit k hromadě než sekat.
Teď na jaro a začátkem léta seču maximálně co 2 týdny,jak tráva vyroste víc jak 30-40 cm(ve Valmezu ty 2 týdny max),umí to nechat neposečený pruh.Motor i takto vysokou trávu zvládá absolutně bez problémů.Moje huska s tunelem pruh nenechá,ale už je zase riziko ucpaní tunelu,ale tak těch 30cm dá na pohodu.
Pokud není tráva vysoká a jde jezdit rychle,posečení mi trvá tak těch 7 hodin,ale máme členitou zahradu,spousta stromů,mezí a pod.Je to fofr.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9554
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#4 Nový příspěvek od Atlan »

Vozit nanjedno miesto nemusi byt vyhra, moze sa stat ze budes viacej vozit ako kosit.
Sekanie vysokejbtravy do kosa moze byt problem - upchavanim tunela 30% casu stravis cistenim tunela.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

kulak51
Příspěvky: 2
Registrován: pon dub 15, 2024 4:58 pm
Bydliště: Zlín

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#5 Nový příspěvek od kulak51 »

Josef Simunek píše: pon kvě 27, 2024 12:17 am Tady je kazda rada draha. Ale z mych zkusenosti bych nesel do niceho co nem alespon 15 koni a aspon 300l kos. a to se na tech 1, 5 ha budes i tak trapit. 102 cm kosiste je idealni, limitovat te stejne bude vykon a obsah kose. A proc neuvazujes o necem ceskem ? AGS, KARSIT a pod ...
Nebráním se tomu. Máš zkušenosti?
Seznam je podle testů a recenzí — „nejlepší”, podle mých parametrů.

Slávek55
Příspěvky: 499
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#6 Nový příspěvek od Slávek55 »

Já bych asi 13 leté zkušenosti měl,a to z dobrým traktorem-Kubota GR 2100.Na 1,5 hektaru louky je to prakticky nepoužitelné.Já sekal asi 1 hektar parků a hřišť,takže menší tráva a již bych se k tomu nechtěl vracet.A že by jsi sekal 30-40 cm vysokou trávu,tak zapomeň.V té stačíš naplnit koš tak na 5 metrech.A vysypání na hromadu bez rampy nejde.Vysypávat koše vedle sebe za jeden den sekání zabere plochu 100 metrů čtverečních.Až budu mít čas tak napíšu.

Josef Simunek
Příspěvky: 291
Registrován: ned čer 07, 2009 8:47 am
Bydliště: Kutna Hora

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#7 Nový příspěvek od Josef Simunek »

On tam nikde nepise o trave 30-40 cm, pise jen o vyssi trave. Pod tim pojmem si predstavim neco do max 20 cm. Vyssi travu v takove plose nema smysl sekat takovymhle zahradnim trakturkem sekat, natoz sbirat do kose. Ale jak uz psal nekdo vyse, pokud nepotrebuje mit louku jako golfovy travnik, tak je optimalni to sekat tak ze to nechas posekane lezet, a kdyz to nesekas moc velke, tak se to staci rozlozit. Osobne mam neco podobneho, resim to tak ze to v dobe kdy trava nejvice roste, typicky ted na jare, necham prerust, posecu listovou sekackou a venuju sousedovi pro zvirata. A pak uz to jen staci obcas (cca dvakrat, maximalne trikrat za sezonu) kratit trakturkem protoze v lete uz to moc neroste. Nekdy kdyz je sussi jaro tak vynecham tu listovku, ale uz je preci jen znat ze te hmoty tam je vice.

Ready
Příspěvky: 515
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#8 Nový příspěvek od Ready »

kulak51 píše: ned kvě 26, 2024 10:02 pm
Měla by ale zvládnout i vyšší trávu, prostě když párkrát zaprší a měsíc se neposeče, je to krásná vzrostlá louka

Obrázek
No skoro bych řekl,že o trávě 30-40cm vysoké(za tepla a dešťů i více) zrovna tady píše.....na jaře úplně bez problémů,Zlínsko bude klimaticky velmi podobné Valmezu,kde nám to roste jak splašené.....proto na jaro seču co 14 dní,až tak 5 seč už po 3 týdnech a to mám boční výhoz,takže nehrozí ucpání tunelu.Dát měsíc pauzu,asi by si s tím zahradní traktor ani neporadil.

jojo7011
Příspěvky: 1086
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#9 Nový příspěvek od jojo7011 »

Tiez som sa nevedel rozhodnut, ze co kupit. Vsetky traktorove kosacky do 3500 eur co som bol kukat, ( rozne Husqvarna, Seco, Cub Cadet atd. ) mali maly vyhadzovaci kanal. V robote mame Seco Starjet a tiez je to o nicom. Vyhadzovaci kanal je maly a ked je trochu vyssia stavnata trava tak po ani ie 10m upcha kanal a treba to znej rucne tahat. Dalej mi vadilo vysipovanie kosa mechanicky rucnou pakou. Plny kos travy nevlazem pakou zdvyhnut a musim zoskocit a oboma rukami zdvihnut kos aby ho vysipalo. Sused ma z Mountfieldu MTD a detto. Kolega v robote je velmi spokojny s John Deere ( cca. 5000 eur ) typ si uz nepamatam a chvali jak je s nou velmi spokojny, ale jak som ju bol u neho kuknut vysvitlo, ze je to iba mulcovac. Teda nema kos, cize nezbera travu. Hladal som nejaku co ma poriadne velky vyhadzovaci kanal. Ktosi na DP fore odporucil Etesiu. No hura, zacal som kukat po modely Hydro 100 III, ale cenovka novej je uplne sialena ( zacina na 16.000 eur a podla vybavy prudko rastie ) takze zase nic. No potom som kukol bazos a daju sa kupit pouzite cca. 4000 az 5000 eur za taku v schopnejsom stave. Su aj take po generalke. Nakoniec vyskocila na bazosi nedaleko odnas Etesia Hydro 100 prvej generacie po facelifte v horsom stave. Kupil som ju za 2700eur ( 23 rokov stara kosacka ) a este dalsich cca. 600 eur a spustu mojej roboty som do nej dal aby bola aspon jak tak v bojaschopnom stave. Este ma nejake problemi co sa vyskytli po mojej oprave ( nepaci sa mi hydropojazd, jak keby ho celkom neodbrzdilo ), ale za pochodu riesim. Ma obrovsky vyhadzovaci kanal, ktory sa proste neda upchat. 600L kos zaplni raz dva a hydraulicke vysipavanie je parada. Kosil som s nou travu cca. 40cm vysoku a ani o sebe nevedela. S prstom v nose. Len som musel ist pomalsie, lebo ked som isel rychlo, tak nechavala za sebou kohuty. Za mna parada.

Slávek55
Příspěvky: 499
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#10 Nový příspěvek od Slávek55 »

Píšeš,že je to krásná vzrostlá louka,takže pokud se měsíc neposeče,bude tráva někde i větší nežli 40 cm.Byly deštivé roky,kdy se dosekal pozemek a znova se začínalo.A posekat 1,5 hektaru trvá po odpolednách tři dny.A k té nekonečné práci je potřeba započítat peníze.Kubota stojí kolem 400 tisíc.Jedno posekání odhadnu tak na 10 MTH a to je více jak 20 litrů nafty.Touto dobou by se již sekalo po čtvrté.Za rok je to tak 7-8 sečení.Někdy méně,tedy o jedno , poslední dobou,ale můžou přijít deštivé roky a může to být vícekrát.Nejseš technický typ,takže výměny olejů a nějaké opravy servis.Jako u auta-kolem 8000 kč.Ale u starších strojů jsou běžné opravy za 40 000 kč.
Asi jsem ti vzal iluze,bohužel je to tak.Na asi hektarové ploše jsem najezdil ročně kolem 50 MTH.První sekání začínalo kolem 20 dubna,ale letos již na začátku dubna.Jak píšeš,když prší a opozdíš se o tři dny,nežli tráva vyschne je to již 5 dnů,tak s tím je peklo.Traktor trpí,když má pohon nožů řemeny tak hrozí přetržení,spotřeba vysoká a pořád jenom jezdíš vysypávat.A to jsem dělal místa k vysypání trávy tak max. 60 metrů od sebe.Vždy někde na tvrdém podkladu,aby šla nahazovat lopatou a to jezdil kámoš z multikárou celý den.Ani si netroufnu odhadnout,kolik for by z 1,5 hektaru bylo třeba odvézt.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16397
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#11 Nový příspěvek od oco13 »

Chlapi zamiešam sa vám sem celkom :OT: Na FB na mňa vyskočila skupina sekacie traktorčeky a tak čítam a žasnem a obdivujem. Ako sorry za výraz :pohlavek: ale čo kosíte s tými strojčekmi o zábere meter také plochy, to musíte byť masochisti. :shock:
džungla po vyčistení je 3000m2 teda 30 arov. Keď som kupoval k Shibe mulčovač tak svet bol gombička jak ja to lahko a bez namahy pokosím. :typek:
Riť palovu - kým bola mašina nová tak som sa v tom vyžíval , po 4roch sezonach je to drina za trest. A to travu nezbieram a nevysýpam, 30 arov robím 3x po dve hodiny a chytajú ma z toho depresie. pritom žiadna extra vysoká tráva to nie je tak 20cm a nadávam si že som nezobral záber aspoň 180cm.
Obrázek
Japonec s mulčerom nech ma stál 6t ojro ale je to univerzalny stroj, dať 5t za jednoučelovú kosačku??? :tyty:
Takže kosačkári - smekám pred vami a vašou trpezlivosťou klobúk 8)

Ready
Příspěvky: 515
Registrován: sob kvě 29, 2021 8:03 am
Bydliště: Karolinka

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#12 Nový příspěvek od Ready »

Tak třeba já si to fakt užívám,vypnutá hlava,podle trávy 7-10 hodin sečení čistého času,seču odhadem +- 14000m²teď ještě pořád co 2 týdny,ať to nepřeroste a odsýpá to.Sedíš si,vrtíš volantem,semtam vysedneš,aby jsi neudělal kotrmelec a jezdíš si jak král.Vidlácký relax a totální vypnutí po týdenním blázinci v práci:smich:
Jsem šťastný za každý den,kdy mně funguje noha......co kiláků nachodím za bubnovkou a obracečkou,když suším,tu rači ani nebudu psát.....áááno ,i moje žena říká,že jsem magor :smich:

jojo7011
Příspěvky: 1086
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#13 Nový příspěvek od jojo7011 »

Nie kazdy je technicky typ aby dokazal zapnut naradie za traktor a hlavne si ho spravne nastavit. Ked vidim jak podaktory traktoristi profesionaly maju zapnute mulcovaky v TBZ ani nastavit si ich nevedia. Potom len zvaraju praskliny atd. Traktorovu sekacku zvladne obsluhovat aj technicky menej zdatny jedinec. Sadnes nastavis si vysku pokosu a jazdis. Na hektarove ucely je presne urcena napr. Etesia, alebo Kubota, Iseki, Ferris a pod. to su profi masiny direkt pre komunal a su stavane na hektarove plochy. Lenze ceny zacinaju jak uz napisal kolega vyssie niekde okolo 400.000CZK. No nekup to. https://youtu.be/V-frrGpI68E?feature=shared

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16397
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#14 Nový příspěvek od oco13 »

Samozrejme že každý volí to čo potrebuje. Mne išlo skôr o to, že dokažu vykonávať 7 - 10 hodín rovnakú činnosť :typek: Ja som asi to hyperaktívne dieťa a nevydržím robiť to isté tak dlho, alebo je to ADHD tá nesústredená pozornosť. Po 2 hodinách mám mozol na zadku a koniec. :pistol:

Joe66
Příspěvky: 1557
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Rozhodovací paralýza u zahradního traktoru

#15 Nový příspěvek od Joe66 »

Keby si mal sediet v bagri od 8rana do 8vecera s spotenymi v.a.j.ac.ami .Tak by si co hovoril :D Nedavno ked sa teraz oteplilo tak zase som jednemu brigadnikovi daval za trest brigadu. Spod strechy na povale vyberat kyble vtacieho trusu. Ze bolo mu tam k.u.r.e.vs.ky horuco,dusno a este smradik . Taka humusacka suana od rana do vecera a robil to za 50e a vypil balenie mineralky :typek: :D

Odpovědět

Zpět na „Putyka“